شتر دو کوهان در راه ایران
شتر دو کوهان در راه ایران
مدير کل دفتر امور بين‌الملل و سازمان‌هاي تخصصي وزارت جهاد کشاورزي با اشاره به موضوع واردات شتر دوکوهانه از مغولستان براي اصلاح‌نژاد شترهاي بومي کشورمان گفت: اصلاح نژاد دام از جمله شتر از مسائل مهم براي ايران است.
به گزارش خبرگزاري موج، اتگوني دامبين يام، سفير مغولستان در ايران، در ديدار با هومن فتحي، مدير کل دفتر امور بين‌الملل و سازمان‌هاي تخصصي وزارت جهاد کشاورزي، درخواست کشورش را براي تشکيل کميسيون مشترک اقتصادي با ايران اعلام کرد.
سفير مغولستان ضمن تاکيد بر گسترش همکاري‌هاي کشاورزي با ايران گفت: مغولستان آماده همکاري با ايران در مورد سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک، کشت فراسرزميني و ايجاد واحدهاي توليدي مشترک با توجه به قوانين و مقررات کشورش است.
وي در همين حال توانمندي‌هاي مغولستان را در زمينه‌هاي توليد دام، پشم و کشمير تشريح کرد و اظهار داشت: پشم و کشمير مغولستان که نوعي الياف ظريف و با ارزش هست به اروپا، چين و ساير کشورها صادر مي‌شود.
دامبين يام در ادامه به موضوع آموزش کشاورزي نيز اشاره کرد و خواستار ارتقاي روابط آموزشي در بخش کشاورزي و اعزام کارشناسان مغولي به ايران شد.
وي توسعه و مديريت جنگل را از ديگر زمينه‌هاي همکاري ايران و مغولستان عنوان کرد.
در اين ديدار مديرکل دفتر امور بين‌الملل و سازمان‌هاي تخصصي وزارت جهاد کشاورزي، نيز تمايل کشورمان را براي توسعه همکاري‌هاي کشاورزي با مغولستان اعلام کرد و گفت: توسعه روابط در بخش کشاورزي با کشورهاي همسايه و منطقه از سياست‌هاي وزارت جهادکشاورزي است.
وي با اشاره به توانمندي‌هاي ايران در توليد و صادرات محصولات کشاورزي اظهار داشت: ايران مي‌تواند محصولات کشاورزي از جمله طيور، تخم‌مرغ، انواع ميوه و سبزيجات تازه، خشکبار، ماهي، ميگو، کشمش، رب، زعفران و پسته به مغولستان صادر کند.
فتحي، توسعه همکاري‌هاي کشاورزي ميان دو کشور را منوط به ايجاد زيرساخت‌هاي قانوني به خصوص تبادل موافقت‌نامه‌هاي بهداشت دامي و گياهي دانست.
واردات شتر دوکوهانه از مغولستان براي اصلاح‌نژاد شترهاي بومي ايران
وي در همين حال در مورد واردات شتر دوکوهانه از مغولستان براي اصلاح‌نژاد شترهاي بومي کشورمان تاکيد کرد و افزود: اصلاح نژاد دام از جمله شتر از مسائل مهم براي ايران است.
در اين ديدار که امروز در دفتر امور بين‌الملل و سازمان‌هاي تخصصي وزارت جهاد کشاورزي برگزار شد، دو طرف موافقت کردند هيات‌هايي از دو کشور براي پروژه مشترک شتر دوکوهانه با يکديگر ديدار کنند. همچنين مقرر شد فعالان بخش خصوصي در حوزه کشاورزي دو کشور در آينده نزديک يک همايش مشترک اقتصادي برگزار کنند.
 
توليد گوشت شتر ارگانيک 
در حاشيه اين ديدار داوود کيانزاد، مسوول پروژه شتر معاونت امور دام، نيز بر ضرورت اصلاح‌نژاد شتر بومي کشور به منظور افزايش گوشت ارگانيک تاکيد کرد.
وي افزود: ما نياز داريم در فاز نخست براي ايستگاه‌هاي تحقيقاتي 50 نفر شتر دوکوهانه از نژاد گوبي که از نژادهاي خالص هستند از مغولستان و چين وارد کنيم.
کيانزاد اظهار داشت: تا کنون واردات رسمي شتر به منظور اصلاح نژاد نداشته‌ايم، اما قصد داريم به زودي براي بهبود نژاد شتر بومي، نژاد گوشتي از جمله نژاد گوبي وارد کنيم.
حسن اختيارزاده، مدير کل دفتر سازمان‌هاي تخصصي، روابط عمومي وامور بين‌الملل سازمان دامپزشکي کشور، نيز گفت: سازمان دامپزشکي در حال ارزيابي مخاطره در مورد واردات شتر دوکوهانه ازمغولستان است و به محض مشخص شدن نتيجه ارزيابي مخاطره، امکان واردات و يا عدم واردات شتر دوکوهانه از مغولستان اعلام مي‌شود.
گفتني است، مغولستان در مرکز قاره آسيا واقع شده و داراي جمعيت اندکي است. اقتصاد اين کشور بر محور کشاورزي و دام‌پروري استوار بوده و صادرات پشم يکي از مهم‌ترين صادرات اين کشور هست. 
اين کشور توليد کننده محصولاتي نظير گوسفند، گاو، اسب، شتر، گندم و جو است.
گفتني است که مغولستان در رتبه‌بندي بين‌المللي هم اکنون داراي نمره 60 از نظر آزادي اقتصادي است و اين شاخص که مشخص‌کننده رتبه آزادي پولي، آزادي سرمايه‌گذاري و هزينه‌هاي دولتي است، مغولستان را در ميان 41 کشور آسيايي و اقيانوس آرام در رتبه پانزدهم قرار مي‌دهد.
پيوستن مغولستان به سازمان جهاني تجارت (wto) در سال 2007 موجب شده اين کشور، سرمايه‌هاي خارجي قابل توجهي جذب و تا حدودي مشکلات ناشي از خشک‌سالي و کاهش توليدات کشاورزي را در اوايل دهه اخير برطرف کند.
منبع:موج

نوشته شده در 13/06/1394 جمعه ساعت 01:53:37 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی