شرایط اقلیمی و خاک مناسب برای کشت انار
شرایط اقلیمی و خاک مناسب برای کشت انار

شرایط اقلیمی و خاک مناسب برای کشت انار

آآب و هوا انار Climate  

 

گیاه مناطق گرم و خشک به شرط آبیاری کافی (اقلیم خشک تا نیمه خشک = نیمه گرمسیری)

انار گیاهی نیمه معتدله تا نیمه گرمسیری است و به نواحی با زمستانهای نسبتاً سرد و تابستانهای گرم آداپته است. اگر چه در نواحی گرمسیری (هندوستان) نیز برخی انواع آن مورد کشت و کار قرار می گیرد. در فلوریدا دیده شده که تشکیل گل بعد از زمستان سردتر افزایش یافته است. محدودۀ کشت آن بستگی به دمای زمستانه دارد و تا دمای  را (بسته به رقم) تحمل می کند اما کشت در نواحی که حتی دما به   نیز می رسد گزارش شده است). در برخی مناطق عرض های شمالی تر ارقامی با مقاومت بیشتر به سرما نیز وجود دارد، مثلاً نواحی آذربایجان شوروی سابق که دما تا  می رسد.

این گیاه اقلیم نیمه خشک تا خشک را می پسندد و بسیار به خشکی متحمل است و در مناطق با تابستانهای گرم وخشک و طولانی کیفیت میوه های آن (به شرط آبیاری کافی) افزایش می یابد.

در صورتی که گیاه در طی تابستان دچار خشکی شده باشد، با خنک شدن هوا و یا بارندگی های اواخر فصل رشد (اوایل پائیز) ترکیدن میوه ها صورت گرفته و تشدید می یابد. درخت و میوه انار برای کیفیت بهتر میوه ها، بایستی نور کافی دریافت نماید بنابراین بایستی در محل آفتابگیر مورد شکت قرار گیرد.

در مناطق با بارندگی تابستانه، اگر چه تولید میوه زیاد می شود اما میوه ها نرم و تحمل حمل و نقل و نگهداری آنها کم می شود. تابستانهای خنک و مناطق مرطوب موجب کاهش کیفیت میوه و ابتلای آن به امراض می گردد. حد مقاومت انار به گرمای تابستانه تا  گفته شده است. رویشگاه طبیعی این گیاه در حوزه مدیتارنه مناطقی است که میانگین درجه حرارت مینیمم سردترین ماه سال بیشتر از صفر و میانگین بارندگی بیشتر از حدود 400m  می باشد.

با بررسی های صورت گرفته روی آمار آب و هوایی، میانگین حرارت سالیانه در مناطق انارکاری ایران حدود  و اکثراً  است و حداقل دمای زمستانه از  پائین تر نرفته و زمستان حدود 5/2-1 ماه یخبندان در این مناطق دیده می شود.

 

دمای Max,min عمق خاک

 
نور کافی جهت افزایش کیفیت / تابستان گرم: مقاومت تا اگرچه برخی میوه ها آفتاب سوختگی می شود. دمای متحمل  البته بسته به رقم متفاوت است. اگرچه تغذیه و آبیاری هم تاثیرگذار است. درختان تحت تنش سریعتر دچار مرگ خواهند شد.
 
آفتاب سوختگی =  در ناحیه آفتاب سوته دانه ها بی رنگ یا کم رنگ و کم آب می شوند.
 
میانگین دمای سالیانه مناطق انارکاری  و در مناطق تجاری 
 
میانگین بارندگی در ایران 250mm و در کرج و تهران 245mm
 
ارقام نرم دانه هم در انار وجود دارد

خاک مناسب انار:

انار گیاهای متحمل به انواع خاک هاست (متحمل به خشکی و شوری، از همه گیاهان متحمل تر خرماست) بعد از خرما زیتون و انجیر و انار
 
در ساوه اکثراً آبها شور یا لب شور است. (لبه جوی های آبیاری در حاشیه داغ آب، شوره بسته)
 
در انارکاری از بافتهای سبک تا سنگین دیده شده
 
مزیت بافت سبک:نفوذ خوب، شیر در خاک و تهویه آب و هوای بالا (نفوذپذیری بالا)
 
بهترین خاک انارکاری یک بافت متوسط است.
 
استفاده از کود سبز جهت افزودن مواد غذایی به خاک برای تعدیل فیزیک خاک
 
استفاده از آبیاری تحت فشار در هر نوع بافت خاک ارجحیت دارد.
 
میزان مصرف آب به روش سطحی و سنتی در کشت انار حدود 2-2.5m ارتفاع (25-20  هزار متر مکعب)آب در یک سال است در حالیکه این میزان در آبیاری قطره ای 0.7-1m ارتفاع آب است.
 
عملکرد باغات سنتی ton/ha 15-10  در حالیکه با آبیاری قطره ای ton/ha 20-12  بوده.
 
در خاکهایی که تهویه بهتری دارند قارچهای همزیست فعالیت بهتری با ریشه انار دارند نسبت به بافت سنگین انار به خاک قلیایی و شور متحمل است اما هر چه این دو فاکتور بیشتر باشد عملکرد و کیفیت انار کاهش می یابد.
 
طی گزارشی تبخیر و تعرق روزانه انار 30mm/day است (یاقوت کویر) : قابلیت کشت و کار در شرایط کویری
 
برچسب:کشت انار,بذر انار,کاشت انار,هرس انار,خاک و کود انار,کود مخصوص انار,عملکرد انار,خرید انار,خرید نهال انار,انار ساوه,کشت و کار انار,آب و هوای مناسب انار,انار,انار قرمز,نام علمی انار,آبیاری انار,روش آبیاری انار,دمای مناسب کشت و کار انار,انار دانه نرم,بهترین خاک انار کاری,خرید انار,هرس انار,بهترین زمان هرس انار,عکس انار,اب و هوای مناسب کشت انار,منطقه مناسب کشت انار,شرایط دمایی رشد انا,
 

نوشته شده در 26/06/1393 چهارشنبه ساعت 17:48:18 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 07/07/1393 دوشنبه ساعت 10:52:00 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی