شرایط خاکی و نیاز تغذیه ای خرمالو
شرایط خاکی و نیاز تغذیه ای خرمالو

شرایط خاکی خرمالو

برای خرمالو خاک متوسط Loamy مناسب است و در این خاک بهتر رشد می کند و خاک سبک مطلوب نمی باشد. خاک سنگین (رسی) اگر زیاد فشرده نباشد و زهکشی آن خوب باشد مشکلی ایجاد نمی کند. بنابراین به نوع خاک چندان حساس نیست به شرطی که مشکل زهکشی نداشته باشد. PH مناسب حدود 5/6-6 است و مقدار میوه و رنگ میوه و کیفیت آن روی خاک های سنگین لومی با زهکشی خوب بهتر میشود. در کالیفرنیا خرمالو روی خاکهای سنگین تر رشد بهتری نشان داده است تا روی خاکهای سبکتر. در فلوریدا روی خاکهای لومی شنی بهتر عمل کرده است، بخصوص وقتی که خاک دارای رطوبت بالاتری بوده است. زمین های هوموسی که دارای مواد آلی فراوان هستند برای کشت درخت خرمالو بسیار مناسب هستند. ریشه درخت به آب زیاد و خشکی هر دو حساس است و در تمام فصول باید رطوبت کافی (و نه زیاد) در اطراف ریشه درخت موجود باشد، بنابراین آبیاری در تابستان و بطور کلی در تمام فصول خشک سال لازم و حتمی است. خاک قابل نفوذ به آب و حاصلخیز، دارای کمی رطوبت و خنک برای این گیاه مطلوب است.

تحمل خشکی خرمالو اما میزان محصول و اندازه میوه ها کاهش می یابد. همچنین رطوبت کافی برای رشد مناسب شاخه ها و گلدهی مناسب در سال بعد لازم است. در مواقع خشکی متداوم آبیاری هفته ای یک بار توصیه میشود.

نیازهای تغذیه ای خرمالو

خرمالو دارای نیاز غذایی بالایی نمی باشد. معهذا، مقادیر نسبتا بالای پتاسیم به همراه مقادیر کمی فسفر مورد نیاز است. در طی رشد و نمو میوه مقدار زیادی پتاسیم وارد آن میشود و بنابراین اگر پتاسیم کم باشد رشد میوه کم خواهد شد. باید توجه داشت که مقادیر خیلی زیاد پتاسیم نیز منجر به پوست خشن و کیفیت پایین میوه میشود.

مقدار NPK توصیه شده برای خرمالو در ژاپن بسیار متغیر بوده است که بستگی به نوع خاک و شرایط محیطی دارد. برای رقم Fuyu جدول زیر ارایه شده است.

مقادیر عناصر غذایی اصلی برای درختان بالغ Fuyu kg/h

نوع خاک

N

P

k

رسی

240

150

180

متوسط

180

150

180

شنی

160

80

180


 

بیشتر P (90%) و نصف N و K در اواخر زمستان داده میشود و بقیه P بلافاصله بعد از گلدهی داده میشود. N و K در مقادیر مساوی بعد از گلدهی و بعد از برداشت داده میشوند. نیتروژن زیاد موجب ریزش زیاد قبل از برداشت میوه می شود.

کمبود منیزیوم Magnesium (Mg) منجر به کمرنگ تر شدن تدریجی بافت بین رگبرگها و تبدیل آن رنگ زرد شده و منجر به ریزش برگ میشود. برای پیشگیری از کمبود Mg (اگر خاک خیلی اسیدی است) باید به خاک کلسیم افزوده شود. تغذیه برگی با 2 تا3% سولفات منیزیوم در ماه آگوست (مرداد ماه) همچنین موثر است. در اثر کمبود منگنز Manganese (Mn) برگها دارای طرح های غیر طبیعی و منجر به رنگ زرد و ریزش زور برگ میگردد. محلول پاشی با (%0.5-0.3) MnCl2 با افزودن کلسیم خیلی موثر است.


نوشته شده در 04/11/1393 شنبه ساعت 21:00:16 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی