شهرستان تویسرکان قطب تولید گردو و پایلوت اصلاح باغات گردو در کشور است
شهرستان تویسرکان قطب تولید گردو و پایلوت اصلاح باغات گردو در کشور است

شهرستان تویسرکان قطب تولید گردو و پایلوت اصلاح باغات گردو در کشور است

 
برداشت گردو در سبزوار
مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه ایران رتبه سوم تولید گردو در جهان را دارد، گفت: شهرستان تویسرکان قطب تولید گردو و پایلوت اصلاح باغات گردو در کشور است.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از تویسرکان، رمضان رویین‌تن ظهر امروز در کارگروه شهرستانی طرح سرشاخه کاری و اطلاح باغات گردوی شهرستان تویسرکان اظهار داشت: در کشور 150هزار هکتار باغ گردو با تولید سالیانه 230 هزار تن وجود دارد.
 
وی با تأکید بر اینکه تویسرکان قطب تولید گردو در کشور است، گفت: این شهرستان با توجه به ظرفیت بالای خود و پیگیری مسئولان شهرستانی و استانی به عنوان پایلوت اجرای طرح سرشاخه‌کاری و اصلاح باغات گردو انتخاب شده است.
 
رویین‌تن افزود: در تویسرکان بیش از 5هزار باغ گردو وجود دارد که 3‌هزار هکتار آن در یک برنامه 5ساله اصلاح می‌شود.
 
وی با تأکید بر اینکه برای تحقق این مهم مردم و باغداران باید همکاری لازم را داشته باشند، گفت: سرشاخه‌کاری 300 هکتار از باغات در  اسفندماه امسال انجام می‌شود.
 
مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد: تجربه نشان داده است که طرح‌هایی که در سال‌های اول خوب انجام شود مردم خودشان استقبال می‌کنند و به طور حتم می‌توان گفت با همکاری خود مردم اصلاح 5هزار هکتار باغ در شهرستان تویسرکان اجرایی می‌شود.
 
وی با بیان اینکه شروع طرح سرشاخه‌کاری 150 هزار هکتار گردوی کشور در گرو انجام 5 هزار‌ هکتار گردوی تویسرکان است، گفت: کشاورزان مشتاق برای اجرای این طرح در باغات مشخص شوند و تیمی از شهرستان این افراد را با اطلاعات‌ریز باغات، تعداد اصله‌های درخت گردوی باغ شناسایی نمایند تا طرح از این باغات آغاز شود.
 
رویین‌تن با اشاره به درخواست برخی استان‌های دیگر برای اطلاح باغات گفت: پایلوت شدن تویسرکان به دلیل ظرفیت بالای گردو حقش بوده و اجرای این طرح می‌تواند تولید در هکتار را تا 3برابر نیز افزایش دهد که در این راستا از ارقام و ژنوتیپ‌های برتر داخلی و خارجی استفاده می‌کنیم.
 
وی خواستار برگزاری جلسات متعدد با باغداران در شهرستان شد و افزود: باغداران زمانی که با مزایای طرح آشنا شود خودشان پیش‌قدم برای اجرای این طرح در باغ‌شان می‌شوند.
 
فرماندار تویسرکان نیز  با اشاره به برگزاری جلسات استانی در زمینه اجرای این طرح گفت: امروز نیز جلسه شهرستانی برگزار شد که این جلسه هر دو هفته یکبار در شهرستان انجام می‌شود.
 
حبیب مومیوند استفاده از نیروی کار شهرستان را یکی از مزایای این طرح در شهرستان عنوان کرد و افزود: جوانان تویسرکان در این طرح آموزش‌های لازم را می‌بینند و در آینده نیز برای اطلاح باغات دیگر استان‌ها نیز از این نیروها استفاده می‌شود.
 
وی با تأکید بر اینکه این طرح یکی از طرح‌های بارز شهرستان در بحث اقتصاد مقاومتی است، گفت: بالابردن تولید در هکتار، صرفه‌جویی در آب و اجرای آبیاری نوین از مزایای این طرح است.
 
فرماندار تویسرکان با انتقاد از عملکرد مرکز تحقیقات گردو در شهرستان گفت: این مرکز جز هدر دادن و هزینه‌ای بر روی دوش دولت چیزی نبوده و فعالیت وکار خاصی در شهرستان انجام نداده است.
 
وی با اشاره به جلسات متعدد با جهاد داشگاهی و ورود این مرکز برای انجام این مهم در شهرستان گفت: جهاد دانشگاهی اکنون باید یک نفر مستقل برای پیگیری امور معرفی کند.

نوشته شده در 14/10/1395 سه شنبه ساعت 18:53:42 توسط samira


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی