صادرات انواع آبزيان با رشد 33 درصدی
رشدصادرات آبزیان
علي‌اکبر خدايي در گفتگو با خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران با بيان اينکه جمع کل صادرات آبزيان در هشت ماهه اول سال جاري از نظر وزني 38 هزار و 600 تن و از نظر ارزشي 133 ميليون و 600 دلار بوده است، افزود: اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزني 33 درصد و از لحاظ ارزشي 14 درصد افزايش داشته است. 
 
وي اضافه کرد: به گفته مسئولان ميزان صادرات غيرنفتي امسال با کاهش رو‌به‌رو بوده اما خوشبختانه در زمينه صادرات آبزيان درست عکس اين مسئله اتفاق افتاد. 
 
 
به گفته خدايي صادرات آبزيان به بيش از 40 کشور دنيا از جمله کشورهاي جنوب شرق آسيا، حاشيه خليج فارس و کشورهاي اروپايي مانند بلژيک، آلمان و ايتاليا انجام مي‌شود. 
 
 ***افزايش ميزان توليد عامل رشد صادرات است
 
دبيرکل اتحاديه صادرکنندگان آبزيان ايران ادامه داد: حجم عمده اين صادرات (75 درصد ارزشي و 77.5 درصد وزني ) مربوط به ماهيان غيرماکول صيد شده در آب‌هاي جنوب و ماهي کپور پرورشي بوده است. 
 
خدايي ادامه داد: ماهيان زينتي ،قزل آلا ، خاويار،ميگو و... از ديگر آبزيان صادراتي بوده اند. 
 
وي با اشاره به تصميم دولت در سال گذشته مبني بر اينکه صادرکنندگان بايد حتما ارز حاصل از صادرات خود را به اتاق مبادله تسليم کنند، افزود: اين امر سبب شده تا برخي از صادرکنندگان ارزش صادرات خود را کمتر از ميزان واقعي آن اعلام کنند . 
 
خدايي تصريح کرد: بنابراين ارزش واقعي حاصل از صادرات آبزيان قطعا بيش از ميزان اعلام شده است. 
 
وي با اشاره به وعده مسئولان مبني بر لغو تعهد ارزي از صادرکنندگان ،گفت: هنوز بخش‌نامه‌اي در اين زمينه به گمرکات ابلاغ نشده است. 
 
خدايي خاطرنشان کرد: ميزان صادرات آبزيان در هشت‌ماهه نخست سال 91 از نظروزني 28 هزار و 900 تن و از لحاظ ارزشي 117 ميليون و 81 هزار دلار بوده است. 
 
دبيرکل اتحاديه صادرکنندگان آبزيان عواملي چون ايجاد زيرساخت‌هاي مناسب، افزايش ميزان توليد و کشف بازارهاي جديد را از دلايل رشد صادرات در سال جاري عنوان کرد. 
 
منبع : yjc.ir
 
رشد صادرات آبزيان, صادرات آبزيان,اخبارآبزبان,شیلات,خبر شیلات,عامل رشد صادرات آبزیان, صادرکنندگان آبزيان,افزایش تولیدآبزیان,ماهيان زينتي ,قزل آلا, خاويار,ميگو ,انواع آبزیان
 

نوشته شده در 03/10/1392 سه شنبه ساعت 03:57:25 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه اخبار شیلاتی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید