صادرات دام ایران به عراق با قیمتی کمتر از هزینه تولید آن
صادرات دام ایران به عراق با قیمتی کمتر از هزینه تولید آن
 
رئیس انجمن صنفی گاوداران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، در واکنش به افزایش تعرفه واردات گوشت قرمز گفت: افزایش تولید در مقایسه با کاهش تقاضای مصرف‌کنندگان در سال‌های گذشته منجر به باقی ماندن محصولات دامداران بر روی دست آنها شده است، به همین منظور دولت با افزایش تعرفه واردات به دنبال تنظیم بازار و کاهش واردات گوشت قرمز است.
احمد مقدسی با اشاره به اینکه در واردات گوشت باید به تولید داخلی نیز توجه شود، افزود: حداکثر بازار مصرف گوشت قرمز یک میلیون تن است که 800 هزار تن آن در داخل تولید می‌شود، اما میزان واردات گوشت قرمز رقمی متفاوت با نیاز کمبود تولید است.
وی با اشاره به اینکه واردات گوشت قرمز در راستای اقتصاد مقاومتی نیست، خاطرنشان کرد: صادرات دام زنده و در آینده نزدیک گوشت قرمز هرگز با سیاست واردات گوشت همخوانی ندارد که در این زمینه باید تجدیدنظر صورت گیرد.
مقدسی ادامه داد: خوشبختانه کشتار دام زنده در لب مرز و واردت گوشت منجمد که در دولت گذشته به‌شدت مورد توجه بود، هم‌اینک به‌شدت کاهش یافته است و تنها در مواردی به‌صورت قاچاق مشاهده می‌شود.
 
نرخ صادرات 11000 تومان، هزینه تولید 11500 تومان
رئیس انجمن صنفی گاوداران با اشاره به اینکه صادرات دام زنده با 500 تومان ضرر در هر کیلوگرم انجام می‌شود، تصریح کرد: هزینه تولید هر کیلوگرم گوشت قرمز 11 هزار و 500 تومان است، در حالی که دام زنده هر کیلوگرم 11 هزار تومان صادر می‌شود.
وی یادآور شد: به‌دلیل اینکه مصرف گوشت قرمز در کشور کاهش یافته است، دامداران مجبور به صادرات دام زنده به قیمتی کمتر از هزینه تولیدشده هم هستند.
مقدسی تأکید کرد: تا به امروز و ظرف مدت یک ماه سه پارت به تعداد 360 رأس گاو به عراق صادر شده است.
وی اظهار داشت: قیمت نهاده نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش یافته است، اما این افزایش قیمت تأثیری بر نرخ فروش دام زنده نداشته است.
مقدسی در پایان گفت: مطالبات (مابه‌التفاوت نرخ شیر خام) دامداران تا بهمن‌ماه پرداخت شده و مابقی آن تا به امروز باقی مانده است.
گفتنی است، در سال‌های گذشته به‌دلیل شرایط تورمی مصرف گوشت قرمز در کشور کاهش یافته که وزارت جهادکشاورزی با سیاست افزایش تعرفه واردات به‌دنبال حمایت از تولیدکننده برای رسیدن به تولید پایدار است.
منبع:ایانا

نوشته شده در 28/02/1393 ساعت 13:44:08 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی