صدور گواهی نامه برای انواع کودها
صدور گواهی نامه برای انواع کودها

صدور گواهی نامه برای انواع کودها

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور گفت: بزودی تمام کودهای شیمیایی، کود آلی، زیستی و بیولوژیک داخلی و وارداتی گواهینامه ای تحت عنوان تائید تطبیق محتوا با برچسب دریافت می کنند.

کاظم خاوازی عصرروز دوشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور آیین نامه ثبت و کنترل کیفیت کود را پیشنهاد داده است، افزود: مقرر شده، از این پس، تمام کودهای تولید داخل و وارداتی، آلی، زیستی و شیمیایی دارای شماره ثبت شوند که شماره ای شبیه کد پیگیری بوده و کیفیت آن نیز باید به تأیید مراجع ذیصلاح برسد. هفته آینده آیین نامه فوق توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ استانی و بدین ترتیب گواهی هایی تحت عنوان گواهی تطبیق محتوا با برچسب، بر روی کودهای فوق درج خواهد شد.این گواهی با همکاری انجمن کودهای آلی و زیستی، انجمن کودهای شیمیایی و انجمن کود ایران درج می شود.
 
خاوازی تأکید کرد: بنابراین از خط تولید کودهای تولیدشده در داخل کشور نمونه برداری شده و به غیر از یک مورد، تمام کارخانه ها از لحاظ انطباق، مشکلی نداشتند؛ تمام گواهی های فوق آماده شده و تقدیم انجمن های مربوطه خواهد شد.
 
رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور اضافه کرد: دفتر ساماندهی کود و تغذیه گیاهی در معاونت تولیدات گیاهی شکل گرفته و متعاقب آن، شورای راهبردی در این راستا تشکیل شده که عملکرد محصولات تولیدی افزایش یافته و علاوه بر آن، محصولات سالم و محیط زیست پاکی داشته باشیم.
 
 
** تاثیر ۵۵ درصدی کود روی تولیدات کشاورزی
 
خاوازی درباره تاثیرکود بر تولیدات کشاورزی گفت: بین ۳۰ تا ۵۵ درصد از تولید در بخش کشاورزی متأثر از کود است و علاوه بر آن، سلامت خاک و گیاه نیز ارتباط کامل با وضعیت کیفیت کودهای مورد استفاده دارد.
 
وی اظهار داشت: براساس اصل ۱۳۸ قانون تشکیل وزارت جهادکشاورزی، باید نهاده های مورد نیاز در اختیار بخش تولید قرار گیرد و در این راستا، وزارت جهادکشاورزی از هشت ماه گذشته، فعالیت های جدی را در زمینه کیفیت کود از لحاظ محتوای عناصر غذایی آغاز کرده است
منبع:ساعت 24
 کد مطلب: 31034
 

نوشته شده در 05/08/1393 دوشنبه ساعت 19:48:02 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات