صیدقاچاق خاویار همچنان به قوت خود باقیست
صیدقاچاق خاویار
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: خاویار ایران در مجامع بین‌المللی در جایگاه بزرگی قرار دارد و ایران به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ این محصول باارزش شناخته می‌شود، اما در سال‌های اخیر به‌علت محدودیت‌های صید و در کنار آن توسعه صید قاچاق، عرضه خاویار در بازار بین‌المللی توسط ایران کاهش چشمگیری پیدا کرده است.
مهرداد بائوج لاهوتی افزود: در حالی که کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌دنبال امضای تفاهم‌نامه برای محدود کردن میزان صید خاویار تلاش می‌کنند، خبرهای رسیده از این کشورها حاکی است که قاچاق خاویار و صید پنهانی آن ادامه داشته و کمکی به غنی‌سازی ذخایر خاویاری دریای خزر صورت نمی‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: قاچاق خاویار لطمات جبران‌ناپذیری به جایگاه ایران در دنیا وارد کرده و باید برای غنی‌سازی و در عین حال پایبند بودن کشورها به عدم صید و یا استفاده از خاویار به شکل عادلانه در همه کشورهای اطراف دریای خزر تدبیر لازم به‌عمل آید.
بائوج لاهوتی ادامه داد:  می‌تواند با استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی حتی به‌صورت فاینانس باعث اعتلای صنعت خاویار کشور شود.
 
طرح ماهیان در قفس، مقهور شیلات
 
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حالی که طرح ماهیان در قفس می‌تواند ضمن استفاده از منابع داخلی دریا به اقلیم و سایر گونه‌های حفاظت‌شده صدمه‌ای وارد نکند، در ایران به‌صورت کند و نامطلوبی پیگیری می‌شود.
وی یادآور شد: این در حالی است که به بخش کشاورزی اجازه داده شده تا در صورت لزوم از منابع صندوق توسعه ملی استفاده کرده و برای تقویت صندوق حمایت از کشاورزی نیز مصوبات خوبی در مجلس تصویب شده است که می‌تواند باعث اعتلای بخش صیادی کشور شود.
بائوج لاهوتی تأکید کرد: طرح ماهی در قفس یکی از طرح‌های موفق با کمترین صدمه به محیط زیست و کنترل میزان برداشت است که می‌تواند در دریاهای شمالی و جنوبی کشور مورد استفاده قرار گیرد، اما مقهور مسئولان قرار گرفته و به‌صورت کندی ادامه پیدا کرده است.
 
منبع : iana.ir
 
صیدقاچاق خاویار,قاچاق خاویار,صیدخاویار,ماهی خاویار,خاویار,جایگاه خاویار ایران,تولیدخاویار,محدودیت‌های صیدخاویار,عرضه خاویار,صادرات خاویار,غنی‌سازی ذخایر خاویاری,طرح ماهیان در قفس,انواع ماهی
 

نوشته شده در 02/11/1392 چهارشنبه ساعت 18:37:49 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه اخبار شیلاتی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید