ضریب مکانیزاسیون 7 درصدی برای برنج
ضریب مکانیزاسیون 7 درصدی برای برنج
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدرضا شافعی نیا امروز در نشست خبری در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: این ماشین آلات در شالیکاری‌های برنج به کار گرفته شده و باعث شده است ضریب مکانیزاسیون یعنی بخشی از کار که با ماشین انجام می‌شود به7 درصد برسد.
 
به گفته وی این ماشین‌آلات از کشورهای ژاپن،‌هند، آلمان و فرانسه وارد کشور شده است.
 
مدیر عامل موسسه جهاد استقلال افزود: تعدادی ماشین آلات مربوط به بقیه زراعت‌ها از قبیل ، بذرکار،‌ردیف کار، کودپاش، انواع دنباله‌بند‌ها، ادوات شخم و غیره وارد کشور شده است و به صورت پایلوت در قطعات 300 و 500 هکتار در استان زنجان اجرا می‌شود.
 
شافعی‌نیا به استناد به گفته‌های یک کشاورز  گفت: عملکرد در این زمین‌های پایلوت دو برابر شده است به طوری که عملکرد گندم از 4 تن در هکتار به بیش از 8 تن در هکتار افزایش یافته است.
 
به گفته شافعی‌نیا این ماشین‌الات از کشورهای چین بلغارستان و تونس و غیره وارد کشور می‌شود، ارز مورد نیاز آنها از بانک مرکزی تامین می‌شود و با سود بسیار اندک در اختیار تولید کنندگان قرار می‌گیرد.
 
وی در پاسخ به این سوال که آیا واردات شما انحصاری ایجاد نمی‌کند؟ گفت:این موسسه غیر دولتی و وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است و هیچ گونه کار انحصاری انجام نمی‌دهد و اتفاقا باعث می‌شود سایر شرکت‌ها  هم برای واردات رقابت کنند.
 
وی تاکید کرد که واردات این گونه محصولات باعث افزایش عملکرد محصولات کشاورزی شده و برای تامین غدای کشور کمک می‌کند.
 
به گفته شافعی نیا، 38 تا 45 درصد هزینه یک خانواده به غذا مربوط می‌شود که در صورت تامین با هزینه کمتر بار سنگینی از دوش مردم برداشته می‌شود.
 
مدیر عامل موسسه جهاد استقلال در بخش دیگری از صحبت‌ها به واردات نهاده‌های د امی و خوراک دامی توسط موسسه استقلال اشاره کرد و گفت: شرکت‌های موسسه جهاد استقلال سال گذشته 250 هزار تن کنجاله سویا وارد کرد که حدود 10 درصد کل سویای  وارداتی کشور را شامل می‌شد اما همین رقم به ظاهر ناچیز تاثیر زیادی در تنظیم بازار این نهاده و کاهش قیمت تمام شده محصولات پروتئینی داشت.
 
مدیر عامل موسسه جهاد استقلال تصریح کرد: در حالی که قیمت سازمان حمایت برای کنجاله 1150 تومان بود و در بازار آزاد کیلویی 2050 تومان به فروش می‌رفت اما کنجاله این شرکت زیر 1000 تومان عرضه شد و قیمت بازار را به شدت پایین آورد.
 
وی گفت: علوفه تا 70 درصد در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی نقش دارد.
 
مدیر عامل موسسه جهاد استقلال همچنین از واردات دام ژنومیک از کشور آمریکا خبر داد که به گفته وی از این دامها  800 هزار دز ماده ژنتیکی استحصال شده است و در آینده نزدیک این میزان به یک میلیون دز می‌رسد.
 
شافعی نیا گفت: قبلا خود ماده ژنتیکی وارد می‌شود و ا کنون دام وارد میشود و ماده ژنتیکی از آن استحصال می‌شود.
 
وی افزود: با تولید ماده ژنتیک از گاو ژنومیک در کشور از خروج سالانه 13.5 میلیون دلار ارز جلوگیری شده و سود هزار میلیارد تومانی نصیب دامداران شده است.
 
مدیر عامل موسسه جهاد استقلال در پاسخ به سئوالی که گفته می‌شود این شرکت در رانت 650 میلیون یورویی نقش داشته است گفت: تمام واردات این شرکت بدون واسطه و ارز آن از طریق بانک مرکزی تامین شده است و واردات  موسسه جهاد استقلال هیچ ارتباطی با رانت 650 میلیون یورویی ندارد.
 
منبع:خبرگزاری فارس

نوشته شده در 22/05/1393 چهارشنبه ساعت 23:40:33 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه کشاورزی دقیق و مکانیزه


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید