طاعون تب برفکی در قم
طاعون تب برفکی در قم
خبرگزاری فارس – سارا دوستی: «دام مبتلا به تب برفکی اگر نمیرد و جان سالم به در ببرد دیگر بازدهی اولیه را نخواهد داشت و سودی عاید دامدار نمی‌کند فقط هزینه بر است پس اگر بمیرد خیلی بهتر است.» این گفته‌های یکی از دامداران قمی است که دامداری او میزبان ویروس تب برفکی بوده است.
 
غلام اسماعیل‌بیگ ادامه می‌دهد: وقتی دامی به بیماری تب برفکی مبتلا بشود تولید مثلش به تعویق می‌افتد و هیچگاه وزن آن مثل سابق نمی‌شود.
 
وی می‌گوید: در دام ماده‌ای که مبتلا به این بیماری شود اگر در روندهای قبل روزانه 35 کیلوگرم تولید شیر داشته و تولید مثلش سالی یک گوساله بوده و از نظر وزن سالی 50 کیلو افزایش وزن داشته باشد بعد از مبتلا شدن به بیماری تب برفکی تمام این موارد مختل می‌شود و دام هیچگاه بازدهی اولیه خود را نخواهد داشت.
 
تب برفکی یا بیماری «دهان و پا»، بیماری عفونی و بسیار واگیردار است که گاهی منجر به مرگ می‌شود. نشانه این بیماری 2 تا سه روز تب شدید در ابتدای ابتلا و سپس ایجاد تاول‌هایی در داخل دهان و روی پا است. به دلیل دردناکی این تاول‌ها در ناحیه دهان مصرف غذای حیوان به شدت کاهش پیدا می‌کند و به دلیل تاول‌های روی پا حیوان توان راه رفتن ندارد.
 
حیوانات نشخوارکننده اهلی و وحشی به بیماری تب برفکی مبتلا می‌شوند و راه انتقال آن سریع و ساده است. ویروس عامل این بیماری به شدت سیتم دفاعی بدن دام را کم کرده و منجر به عفونت می‌شود.
 
از بیماری تب برفکی به عنوان طاعون صنعت دامداری نام می‌برند و تاکنون بیشتر کشورهای جهان میزبان این بیماری بوده‌اند و به دلیل وسعت و گسترش آن موجب نگرانی در سطح بین‌المللی شده است.
 
روش انتقال بیماری تب برفکی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از حیوانی به حیوان دیگر اتفاق می‌افتد. انسان و تجهیزات آن نقش مهمی در انتقال و بروز این بیماری دارد.
 
اسماعیل‌بیگ می‌گوید: با ورود دام‌های آلوده به کشور تب برفکی در کشور شیوع پیدا کرد و متاسفانه در قم به دلیل اینکه مرکز تردد و تبادل دام است تعداد قابل توجهی از دام‌های استان به این بیماری مبتلا شدند و به دامداری‌ها خسارت زیادی وارد شد.
 
به گفته رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های دامی دامپزشکی استان قم بیماری تب برفکی در برخی مناطق استان قم شیوع پیدا کرده است و میزان ابتلای دام‌های استان به این بیماری نسبت به ماه‌های گذشته بیشتر شده ‌است.
 
حسن بختیاری می‌گوید: علاوه بر ورود دام‌های جدید و آلوده به استان، تغییر آب و هوا در منطقه موجب ایجاد استرس در دام شده و زمینه ابتلا به بیماری تب برفکی را بیشتر می‌کند.
 
به دلیل سرمای فصل زمستان آب و علوفه حیوانات دچار یخ‌زدگی می‌شود که به اعتقاد بختیاری استفاده از آب و علوفه یخ‌زده موجب آسیب دهان دام و دستگاه گوارش شده در نتیجه موجب ایجاد استرس شده و به تبع آن دام مستعد بیماری تب برفکی می‌شود.
 
به دلیل موقعیت استان قم دام‌های جدید از مناطقی که کانون تب برفکی هستند وارد استان شده و به دلیل سرعت واگیر آن تعداد دام‌های مبتلا به این بیماری افزایش پیدا می‌کند.
 
به گفته رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های دامی دامپزشکی استان قم، به دلیل اینکه دام به ظاهر سالم نیز ممکن است بیمار باشد دامداران در این فصل از ورود دام جدید خودداری کنند و در صورت انجام این کار ابتدا دام جدید را به مدت 10 تا 14 روز قرنطینه کرده تا از آلوده نبودن آن اطمینان حاصل شود.
 
وی از واکسینه کردن 357 هزار راس گاو و 350 هزار راس گوسفند طی ماه‌های گذشته در استان قم خبر داد و به کشاورزان توصیه کرد ضمن رعایت اصول پیشگیری و ضدعفونی دامداری در صورت مشاهده علائم بیماری دامپزشکی را مطلع کنند.
 
بیماری تب برفکی از زمان‌های گذشته در بین دامداران شناخته شده است. اگر چه بیماری تب برفکی کشنده نیست اما به دلیل افت بالای میزان تولید شیر و گوشت همچنین سقط جنین، خسارات شدید اقتصادی به صنعت دامداری وارد می‌شود.
منبع:.farsnews.com/newstext.php?nn=13921119000719

نوشته شده در 19/11/1392 شنبه ساعت 19:55:31 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی