معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
عدم تعریف منابع درآمدی برای بخش کشاورزی
عدم تعریف منابع درآمدی
 
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: به‌طور کلی بودجه بخش کشاورزی متناسب با تورم 34 درصدی اعلام‌شده مرکز آمار محاسبه نشده و در بهترین حالت 17.8 درصد نسبت به بودجه سال گذشته افزایش دارد که در شرایط فعلی با کسری بودجه روبه‌رو است.
محمد اسماعیل‌نیا افزود: کاهش اعتبارات تملک سرمایه‌ای تا مرز 40 درصد کاهش پیدا کرده است و یارانه‌های بخش کشاورزی نیز به شکل معناداری سیر نزولی به خود گرفته که نشان‌دهنده فشار مضاعف بر قشر روستایی است.
وی خاطرنشان کرد: از آنجا که منابع درآمدی برای بخش کشاورزی تعریف نشده است، حمایت قدرتمندانه دولت از بخش تولید که ارتباط مستقیمی با سلامت و امنیت غذایی مردم دارد، انتظار دور از ذهنی نیست، اما بودجه‌ای که به‌عنوان بودجه 93 به مجلس ارائه شد، رویکرد حمایتی از بخش کشاورزی نیست.
استاد دانشگاه کشاورزی ادامه داد: کاهش نقدینگی در بخش کشاورزی به معنای افزایش مهاجرت و برهم زدن فرمول‌های اشتغال در روستاها است؛ لذا توجه به بخش کشاورزی و بودجه‌های آن، باید در دستور کار دولتمردان قرار گیرد.
اسماعیل‌نیا تصریح کرد: عدم افتتاح پروژه‌های صنعتی نظیر سدها و یا پل‌ها هرچند هزیه‌های غیرمستقیمی به بدنه مالی کشور تحمیل می‌کند، اما ارتباط مستقیمی با امنیت غذایی و تغذیه مردم ندارد. این در حالی است که بخش کشاورزی مشخصاً وظیفه تأمین غذای مردم را به عهده دارد و بدون حمایت‌های اقتصادی دولت، این وظیفه تنها به عهده کشاورزان زحمت‌کشی است که بازارهایشان در اختیار دلال‌ها است و ناگزیرند نهاده‌های مورد نیازشان را نیز به قیمت‌های سرسام‌آوری از بازار آزاد تهیه کنند.
وی رها شدن کشاورزان را یکی از معضلات اقتصادی کشور دانست و یادآور شد: نباید کشاورز در روستاها احساس کند از حمایت‌های دولتی بی‌نصیب است و نمی‌تواند با تکیه بر دسترنج یک‌ساله خود، معیشت خانواده‌اش را در حد معقول تأمین کند؛ لذا افزایش شاخص‌های رفاه در روستاها ضرورت امروز اقتصادی و اجتماعی کشور است.
 
منبع : iana.ir
 
تعریف منابع درآمدی,منابع درآمدی کشاورزی,کشاورزی,بودجه کشاورزی, یارانه بخش کشاورزی,وظیفه بخش کشاورزی, شاخص‌های رفاه در روستاها ,کمیسیون کشاورزی,
 
 

نوشته شده در 15/10/1392 ساعت 00:41:47 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن