عدم مدیریت در مصرف کود وسموم کشاورزی در مزارع زنجان
عدم مدیریت در مصرف کود وسموم کشاورزی در مزارع زنجان

رئیس آزمایشگاه‌های اداره کل محیط‌زیست استان زنجان گفت: مصرف کود و سم در مزارع مدیریت‌شده نیست و در برنامه پنجم توسعه میزان مصرف کود و سموم شیمیایی در بخش کشاورزی باید ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند.

جعفر خامسی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به یکی از اهداف جهاد کشاورزی که تولید محصولات ارگانیک است افزود: جهاد کشاورزی برای رسیدن به این هدف با برگزاری دوره‌های آموزشی تولید ورمی کمپوست سعی در ایجاد اشتغال در جوانان و حذف کودهای آلی دارد. 
 
وی با اعلام اینکه مصرف کود و سم در مزارع مدیریت‌شده نیست اظهار داشت: متأسفانه بهره‌برداران با تهیه این اقلام از مناطقی خارج از استان و مصرف غیرمنطقی آن در مزارع باعث ایجاد اشکالاتی در بنیان محصولات کشاورزی شده اند. 
 
رئیس آزمایشگاه‌های اداره کل محیط‌زیست استان زنجان گفت: در برنامه پنجم توسعه میزان مصرف کود و سموم شیمیایی در بخش کشاورزی ۲۰ درصد کاهش پیدا می کند. 
 
خامسی از پیشنهاد ایجاد کارگروهی برای نظارت بر مصرف سموم خبر داد و افزود: این کارگروه با همکاری سایر استان‌ها تشکیل خواهد شد که با ایجاد این سیستم نظارتی وضعیت مصرف سموم بهبود پیدا می کند. 
 
رئیس آزمایشگاه‌های اداره کل محیط‌زیست استان زنجان اظهار کرد: در حال حاضر با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات دقیق اندازه‌گیری میزان باقیمانده سموم اندازه‌گیری  می‌شود. 
 
خامسی با اشاره به برنامه محیط زیست برای کاهش مصرف سموم گفت: با کنترل کمی و کیفی خاک ازنظر سموم موجود و اقداماتی ازنظر پهنه‌بندی آلودگی مخاطرات در این زمینه کاهش پیدا می کند. 
 
وی از انجام مطالعات در هفت نقطه استان خبر داد و افزود: اگر تهیه پهنه‌بندی مخاطرات به نتیجه برسد می‌توان با اطلاعات حاصل، خاک‌های استان را ازنظر اهمیت دسته‌بندی کرد.
منبع:مهر

نوشته شده در 04/07/1394 شنبه ساعت 17:38:14 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات