عسل چهارمحال و بختیاری عالی است اما چرا معروف نیست
عسل چهارمحال و بختیاری عالی است اما چرا معروف نیست

عسل چهارمحال و بختیاری عالی است اما چرا معروف نیست

عسل
وجود شرایط اقلیمی مناسب، دارا بودن گیاهان دارویی فراوان در دامنه کوه‌ها و تنوع گونه‌‎ای با ارزش، چهارمحال و بختیاری را به محیطی مستعد برای تولید عسل با کیفیت تبدیل کرده است ولی با وجودکیفیت مناسب عسل این استان، تاکنون اقدامی برای برندسازی این ماده غذایی با ارزش انجام نشده است.
 
سام مردانی، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا  اظهار کرد: در سال‌های اخیر وجود خشکسالی و ریزگردها در اکوسیستم منطقه، موجب از بین رفتن بسیاری از گیاهان مرتعی، کم‌شدن سطح زراعت و باغبانی و همچنین کم‌شدن شهد گل‌ها و کاهش میزان تولید عسل شده است.
 
وی با اشاره به تولید 1100 تن عسل در سال جاری، افزود: به طور متوسط ۷.۳ کیلوگرم از هر کندو عسل تولید شده است.
 
مردانی با اشاره به وجود  ۱۴۹ هزار و ۵۹۲ کلنی زنبور عسل در استان، تصریح کرد: میزان تولید عسل در سال‌جاری نست به مدت مشابه ۱۳۱تن افزایش یافته است. در حال حاضر 1411 زنبورداران و ۳۶۰ کارگر ماهر زنبورداری در این حرفه مشغول به فعالیت هستند.
 
وی با اشاره به اینکه چهارمحال و بختیاری رتبه پانزدهم کشوری تولید عسل را به خود اختصاص داده است، گفت: حدود ۴۰۰ تن از عسل تولیدی استان به استان‌های همجوار یا به میزان بسیار اندک به صورت همراه مسافر به کشورهای عربی و اروپایی صادر می‌شود.
 
مردانی تصریح کرد: برندی به نام اکسیر توسط صندوق حمایت از زنبورداران کشور و اتحادیه زنبورداران ایجاد شده که برندی معتبر و دارای استانداردهای صادراتی است که زنبورداران در صورت تمایل نمونه عسل تولید شده خود را به صندوق حمایت ارسال کرده و در صورت دارا بودن استانداردهای لازم، با قیمت مناسب می‌فروشند.
 
وی با اشاره به کیفیت بالای عسل استان و لزوم برندسازی آن، ادامه داد: برندسازی عسل استان زمینه اشتغال تعداد زیادی از دانش‌آموختگان استان را فراهم خواهد کرد.
 
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان تاکید کرد: دریافت برند نیازمند مراحل و استانداردهای خاصی است که باید تدوین شود و این کار نیازمند استقبال و همکاری همه زنبورداران است و از توان یک زنبوردار خارج است.
 
مردانی با اشاره به وجود سه کارخانه فعال بسته‌بندی عسل در استان با ظرفیت ۶۳۰ تن در سال، گفت: در حال حاضر مجوز  ۱۲ کارخانه بسته‌بندی صادر شده که دارای پیشرفت ۱۰ تا ۱۵ درصدی هستند و تعداد کارخانه‌های بسته‌بندی عسل به اندازه کافی در استان وجود دارد و نیاز به احداث کارخانه جدید نیست.
 
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان، نبود نقدینگی کافی، وجود خشکسالی و ریزگردها، توجه ناکافی مسئولین به بحث گرده‌افشانی، نبود داروها و سموم دفع آفات استاندارد زنبور عسل، وجود قاچاق اقلام دارویی بی‌کیفیت و مضر برای زنبورعسل و مصرف‌کننده، کم‌شدن زنبور پذیری مراتع به دلیل خشکسالی، نبود استاندارد اجباری عسل و ضرر به تولیدکنندگان عسل را از مشکلات عمده تولیدکنندگان عسل دانست.
 
رئیس اتحادیه زنبورداران استان نیز در این خصوص اظهار کرد: در سال جاری عمده عسل استان با توجه به حضور زنبورداران غیر بومی در شهرستان کوهرنگ تولید شده است.
 
علی قنبری افزود: با توجه به شرایط اقلیمی، پوشش گیاهی مناسب، پذیرش زنبورستان‌های استان‌هایی از جمله فارس، خوزستان، بوشهر و اصفهان در زمان تولید شهد و سایر پتانسیل‌های موجود در استان و وجود یک کارگاه مجهز و مدرن بسته‌بندی به صورت متمرکز در هر منطقه از الزامات و ضروریات این استان به شمار می‌رود.
 
وی، نبود بازار فروش، نبود داروهای ارگانیک، بالا بودن هزینه‌های تولید، بالا بودن قیمت نهاده‌ها، نداشتن امکانات، نبود نظارت بر عوامل ذیربط بر بازار فروش، اشباع شدن بازار از عسل‌های تقلبی، نبود استانداردهای اجباری و نبود آگاهی و تشخیص مصرف‌کنندگان را از مشکلات عمده تولیدکنندگان عسل در چهارمحال و بختیاری عنوان کرد.
 
قنبری خاطرنشان کرد: در صورت برندسازی عسل استان، دغدغه فروش محصول زنبوردار کاهش می‌یابد و برای تولیدکنندگان امکان صادرات و به دست گرفتن بازار هدف میسر خواهد شد.
 
تولید عسل و پرورش زنبور به عنوان یک درآمدزایی پاک و بدون ضرر به محیط زیست، می‌تواند کمک شایانی به اشتغال و توسعه استان داشته باشد. در صورت برندسازی این ماده غذایی با ارزش، تا حدودی مشکلات اقتصادی موجود در استان کاسته و با توجه به تعداد افراد تحصیل کرده بیکار در این استان، علاوه بر رفع مشکلات تولیدکنندگان موجب رونق چرخه اقتصاد و اشتغال پایدار می‌شود. همچنین برندسازی علاوه بر معتبر شدن و شناخته شدن بیشتر این استان، موجب افزایش میزان صادرات عسل خواهد شد.

نوشته شده در 27/11/1395 چهارشنبه ساعت 10:39:54 توسط samira


بازگشت به صفحه پرورش زنبور عسل


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید