غذایی ملکه زنبور عسل
غذایی ملکه زنبور عسل

غذایی ملکه زنبور عسل

نوعی عسل به نام شاه انگبین جهت تغذیه ملکه تهیه می شود که اکسیر طول عمر نامیده می شود ،چون عمر زنبورها ی کارگر تابستانی 6تا8 هفته است در حالی که عمر ملکه که از شاه انگبین تغذیه می کند چهار تاپنج سال است . به عبارتی عمر ملکه زنبور در حدود 50 برابر عمر زنبورها ی کارگر می باشد .
عسل یک شیرین کننده چسبناک است که بطور کلی طبیعی توسط زنبورها برای تغذیه شخصی خود درست می کنند .
عسل از قرن ها پیش هم به عنوان غذا و هم به عنوان دارو مورد استفاده بشر قرار می گرفته . پرورش زنبور عسل به منظور تهیه عسل بر می گردد به 700سال پیش از میلاد مسیح .برای دت ها عسل به  عنوان یک ماده خوراکی مقدس و نادر شناخته می شده . در زمان باستان از عسل بیشتر در مراسم مذهبی به عنوان ماده ای برای تکریم خدایان استفاده می شده .همچنین از عسل برای مومیایی کردن مردگان نیز بهره می جستند . از این گذشته به عنوان دارو و وسیله ای برای اراستن و زیبایی نیز به کار می رفته .در تاریخ این طور امده که برای مدت ها تنها خانواده های ثروتمند توان استفاده از عسل را داشتند چرا که این ماده انقدر گران بوده که تنها خانواده های متمول قدرت خرید ان را پیدا می کردند .
پرستیژعسل برای قرن ها ادامه داشت  تا زمانی که طرز تهیه شکر تصفیه شده از چغندر قند و نیشکر «کشف»شد. از انجایی که تولید شکر در مقادیر انبوه ،گسترش پیدا کرد و از قیمت مناسبی نیز برخوردار بود توانست جای خود را در میان مردم باز کند .به مجرد جلب توجه مردم به شکر ،عسل در مصارف اشپزی جای خود را به شکر داد .هرچند عسل هنوز هم به عنوان یک ماده ی شیرین کننده شناخته می شود اما بیشتر برای مصارف دارویی و شیرینی پزی مورد استفاده قرار می گیرد.

نوشته شده در 12/12/1395 پنجشنبه ساعت 19:28:05 توسط samira


بازگشت به صفحه پرورش زنبور عسل


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید