فاز تازه سرمایه گذاری در زالو درمانی با تایید سازمان غذا ودارو امریکا
فاز تازه سرمایه گذاری در زالو درمانی با تایید سازمان غذا ودارو امریکا
 

زالودرمانی با تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) وارد فاز تازه سرمایه‌گذاری شد

 

زالودرمانی مورد توجه بسیاری از محافل علمی است و سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز کاربردهای آن را تأیید کرده است.

 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)، امروزه تحقیقات بسیاری، استفاده صحیح از زالو را مورد تأیید و تأکید قرار داده‌اند که ازجمله آنها ‏سازمان غذا و داروی آمریکا است که بعضی از کاربردهای درمانی آن را قبول دارد.
در این باره، پزشک عمومی و متخصص طب سنتی در انواع درمان‌ها به شیوه طب سنتی می‌گوید: کاربردهای زالودرمانی (Leech Therapy) که اکنون مورد بحث و توجه بسیاری از محافل ‏علمی دنیا است، از دیرباز وجود داشته و در درمان غانقاریا (گانگرن)، زخم‌های پوستی مزمن و دردهای مفصلی استفاده شده ‏است.
سخاوت غفاری‌نوین می‌افزاید: امروزه اثر درمانی زالو بر پورپورای مننگوکوکال فولمینانت، لوپوس ارتیماتری سیستمیک، نجات بافت کنده ‏شده (به‌ویژه در جراحی‌های رپلانت گوش و انگشت)، استئوآرتریت زانو، آرتریت واکنشی (رآکتیو)، دیستروفی و التهاب ‏مزمن غدد بزاقی، ادم‌های موضعی، احتقان وریدی، زبان بزرگ ناشی از تروما و میوکاردیت عفونی به اثبات رسیده است.
وی با بیان اینکه درباره درمان‌های فلج صورت یا (بلزیالژی) و فلج عصب هفتم در حال تحقیق است، به بسیج جامعه پزشکی عنوان می‌کند: در این ‏بررسی‌ها، مکانیسم زالو درمانی ازجمله ترشح هپارین و اثر بر ماست سل‌ها، تخلیه بستر مویرگی (واریس‌ها) و... مورد اثبات ‏قرار گرفته است.
اما این موجود زنده عجیب چیست و چه ویژگی‌هایی باعث شده تا این حد مورد توجه محافل علمی دنیا قرار بگیرد!؟
در ادامه گزارش خبرنگار ایانا آمده است، زالو نوعی کرم حلقوی است. حیوانی از گروه کرم‌های آبزی و از راسته آرواره‌داران بدن جانور قابلیت انقباض و انبساط فراوان دارد، طول بدن بین سه تا ۲۵ سانتیمتر و عرض بدن حدود یک سانتیمتر است. در جلوی بدن یک بادکش وجود دارد که مرکب از دو حلقه است و دهان در این ناحیه واقع شده است و در انتهای بدن یک بادکش مدور مرکب از هفت حلقه دارد که توسط این بادکش خود را به یک نقطه متصل می‌کند و نقطه اتکایی است برای حرکت کردن.
اما شاید یکی از نکات جالب توجه دیگر این است که زالو سه فک دارد و هر فک ۱۰۰ تا دندان خواهد داشت، یعنی یک زالو حدود ۳۰۰ دندان فوق‌العاده ریز دارد!
جالب آن که تاکنون ۶۳۰ نوع زالو شناخته شده که بعضی خونخوار، بعضی گوشتخوار و بعضی سمی‌اند، زالوی پزشکی تنها یک نوع است و به نام علمی Hirudo medicinalis که از گونه‌های زالوی آرواره‌دار بی‌خرطوم است.
معروف‌ترین زالوها، زالوی پزشکی یا Medical leech نام دارد، طول بدن پنج تا ۱۲ سانتیمتر است. رنگ آن زیتونی است که خط‌های طولی زرد رنگ دارد.
بنا بر این گزارش، فقط در زمان زالو درمانی (هیرودوتراپی) باید توجه داشت که حتماً از Hirudo medicinalis استفاده شود، چون اگر از زالوهای متفرقه استفاده شود، نه‌تنها اثر درمانی ندارد بلکه ممکن است باعث مرگ نیز شود (زالویی سمی با نام علمی Limnatis nilotica باعث مسمومیت خیلی‌ها شده‌است.)
البته زالوهای سمی رنگ‌های تیره و سر بزرگ دارند و به‌راحتی قابل تشخیص‌اند.
زالوی پزشکی دارای آنزیم‌های فراوانی در داخل دهان خود است که همین آنزیم‌ها باعث بهبود انواع بیماری‌ها می‌شود، باید توجه داشت که هدف از زالو درمانی، ورود همین آنزیم‌ها به بدن است و در وهله بعد نیز خارج شدن خون.
بیش از ۲۴ نوع آنزیم داخل بزاق زالوی پزشکی است.
 
پرورش زالو در ایران
در چند سال اخیر به‌دلیل آلودگی ناشی از مصرف بی‌رویه سموم کشاورزی، تعداد زالو کاهش چشم‌گیری یافته است، اما با این وجود در حال حاضر بیش از 200 هزار قطعه زالو پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد.
بر پایه گزارش ایانا، پرورش زالو از توجیه اقتصادی خوبی برخوردار است و در حال حاضر هر قطعه زالو در کشور، سه‌هزار تا سه‌هزار و 500 ریال به فروش می‌رسد که قیمت این آبزی در اروپا چهار تا شش دلار است.
جالب آنکه تکثیر و پرورش زالو در برخی از استان‌های کشورمان با موفقیت انجام پذیرفته است، به‌طوری که در حال حاضر زالوی پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد.
 

نوشته شده در 28/07/1393 دوشنبه ساعت 22:12:23 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 28/02/1394 دوشنبه ساعت 19:36:36 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه پرورش زالو


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
درباره انجمن متخصصان زالو

انجمن متخصصان زالو با  مدیریت مهندس  احمد یزدانی مولف کتاب پرورش زالو   و ازمشاوران برتر پرورش  زالو   به روش   نوین و مدرن روز دنیا    که تا به حال  فارم های زیادی را در ایران با مشاوره خود راه اندازی کرده اند و همین طور  مدرس  دوره های  پرورش زالو  اماده مشاوره و راهنمایی شما  عزیزان هستند.شما میتوانید از طریق سایت فیلم شبکه یک انجمن متخصصان زالو را دانلود کنید. 
ahmadyazdani@ut.ac.ir 
02632800260

فروشگاه خرید و فروش زالو
زالو درمانی
برچسب های زالو