قابليت پرورش ماهي درقفس کشور يک ميليون تن در سال اعلام شد
قابليت پرورش ماهي درقفس کشور يک ميليون تن در سال اعلام شد
 قابليت پرورش ماهي در قفس کشور يک ميليون تن در سال اعلام شد
قابليت سالانه پرورش ماهي در قفس ايران يک ميليون تن ماهي  بر اساس گونه‌هاي محلي در سواحل جنوب و شمال کشور اعلام شد.طرحي که مدتي است به‌صورت پايلوت آغاز شده و درحال انجام است.
 
مديرکل تکثير و پرورش آبزيان شيلات ا با بيان اينکه پرورش ماهي در قفس به‌صورت پايلوت در چند استان کشور در دستور کار سازمان شيلات قرار دارد، گفت: بر اساس مطالعات انجام‌شده براي پرورش در آب‌هاي به عمق 20 تا 25 مترمربع در قفس‌هاي شناور اقدام به پرورش ماهي از گونه‌هاي محلي مي‌شود.
اميررضا اصغري افزود: در اين روش از ماهياني که قابليت تجاري‌سازي و پرورش دارند، بچه‌ماهي‌هاي آنها تکثير مي‌شود و وقتي که به مرحله رهاسازي مي‌رسند، در قفس ساخته، رها شده و با شرايط طبيعي پرورش داده مي‌شود.
 
 
قابليت پرورش يک ميليون تن ماهي در قفس، در سواحل جنوبي و شمالي کشور
وي با بيان اينکه اين ماهي‌ها از لحاظ کيفيت تفاوتي با ماهي‌هاي دريايي ندارند، خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعات اخير انجام‌شده در سواحل آب‌هاي جنوب و شمال کشور، قابليت پرورش يک ميليون تن ماهي در قفس وجود دارد.
مديرکل تکثير و پرورش آبزيان شيلات ادامه داد: بحث‌هاي مطالعاتي و آزمايشي آن شروع و پايلوت‌هاي آن تقويت شده است و از چهار قفس فعال در استان خوزستان که محصول آنها تازه برداشت شده، نتايج خوبي به‌دست آمده است.
 
پرورش ماهيان خاوياري در قفس
اصغري همچنين تصريح کرد: در گيلان و مازندران نيز بر روي گونه‌هاي ماهيان خاوياري و آزاد و در استان هرمزگان نيز بر روي گونه‌هاي محلي کار شده است.
وي يادآور شد: براي اجراي اين طرح با بخش خصوصي همراهي شده تا آنها در پرورش آبزيان به اين روش به اطمينان خاطر رسيده و دچار ريسک‌هاي زيان‌ده نشوند تا درآينده سرمايه‌گذار با آسودگي در اين بخش سرمايه‌گذاري‌هاي کلان‌تري انجام دهند.
اصغري با بيان اينکه 30 تا 40 درصد غذاي ماهيان پرورش‌داده‌شده در قفس توسط محيط تأمين مي‌شود، تأکيد کرد: پرورش ماهي در قفس باعث کاهش قابل توجه هزينه‌هاي زيرساختي و در مرحله بعد هزينه‌هاي توليد مي‌شود.
 

نوشته شده در 22/09/1392 جمعه ساعت 19:27:42 توسط قاسم رشیدیان


بازگشت به صفحه اخبار شیلاتی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید