قطع دست دلالان دلیل صف کشاورزان برای فروش کشمش
قطع دست دلالان دلیل صف کشاورزان برای فروش کشمش
مدیر تعاون روستایی استان قزوین عنوان کرد

قطع دست دلالان دلیل صف کشاورزان برای فروش کشمش/ خرید توافقی ۱۶ هزار تن کشمش

مدیر تعاون روستایی استان قزوین با بیان این که افزایش قیمت توافقی کشمش از ۲۶۰۰ به ۳۳۰۰ تومان باعث استقبال کشاورزان از این نرخ و تشکیل صف فروش کشمش شد، گفت: امسال دست دلالان از خرید کشمش قطع شد.

 خبرگزاری فارس: قطع دست دلالان دلیل صف کشاورزان برای فروش کشمش/ خرید توافقی ۱۶ هزار تن کشمشa
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ناطق معین‌الدین امروز در حاشیه همایش ملی کار‌آفرینی و توانمندسازی روستایی در ایران در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه چرا کشاورزان قزوینی چندی پیش برای فروش کشمش به سازمان تعاون روستایی دچار مشکل شدند و دلیل صف‌های طولانی برای فروش محصول چه بود، گفت: در سال جاری به دلیل برخی مشکلات قیمت کشمش به حدود 2 هزار و 600 تومان رسید.
 
وی افزود:‌ بنابراین با تمهیدات دولت برای افزایش قیمت خرید کشمش، مقرر شد تا سازمان تعاون روستایی هر کیلو کشمش را با افزایش 700 تومانی به قیمت 3 هزار و 300 تومان خریداری کند.
 
مدیر سازمان تعاون روستایی استان قزوین اظهار داشت:‌ با اعلام 700 تومان پرداخت از سوی دولت برای خرید حمایتی کشمش از کشاورزان، کشاورزان زیادی تمایل به فروش محصول به سازمان تعاون روستایی را پیدا کردند و به دنبال آن 16 هزار و 100 تن کشمش برای تحویل و فروش به سازمان تعاون روستایی گسیل شد.
 
وی افزود: خرید کشمش در مدت بسیار کوتاهی حدود کمتر از یک ماه انجام شد که این کار بسیار با دقت و با برنامه صورت گرفت و اگر هم کامیون‌های حمل‌ بار کشمش در صف‌های طولانی قرار گرفتند به دلیل انجام عملیات خرید بوده است.
 
معین‌الدین بیان داشت: به دلیل حجم زیاد کشمش برای فروش برخی کامیون‌ها در طول روز چند نوبت بار تخلیه می‌کردند و سپس برای بارگیری مجدداً مراجعه می‌کردند و ممکن است، بعضی از این کامیون‌ها در نوبت آخر برای تحویل بار یک شب تا صبح را در مقابل سازمان تعاون روستایی به انتظار مانده باشند.
 
مدیر سازمان تعاون روستایی استان قزوین در مورد خرید توافقی کشمش که برای اولین‌‌بار صورت گرفت، اظهار داشت: اتحادیه‌های خرید روی کیفیت حساسیت زیادی داشتند، به طوری که حدود 4 درصد از بار کشمش را برگرداندند.
 
وی با بیان اینکه با کمک اتاق بازرگانی درصدد صادرات کشمش خریداری شده هستیم، گفت:‌ از آنجایی که کشمش‌ها خریداری شده دقیقاً در هنگام خرید مورد بررسی قرار گرفته‌اند، بهترین نوع کشمش خریداری شده و بنابراین کشمش صادراتی هم از کیفیت خوبی برخوردار خواهد بود.
 
معین‌الدین اظهار داشت: در سال‌های گذشته مشکلاتی را کارخانه‌ها برای خرید کشمش برای کشاورزان به وجود می‌آوردند، به طوری که خود قیمتی را برای خرید کشمش از کشاورزان تعیین می‌کردند.
 
مدیر سازمان تعاون روستایی استان قزوین اظهار داشت: امسال با کمک اتحادیه‌ها و سازمان تعاون روستایی دست واسطه‌ها از طریق این محصول کوتاه و کار بزرگ و جهادی انجام شد.
 
وی در ادامه اظهار داشت: ثبت و ضبط محصول عرضه شده و تأیید برگه‌های جهاد کشاورزی و تشخیص اینکه عرضه‌کننده کشمش، باغدار یا دلال است وقت زیادی را از اتحادیه گرفت و بنابراین این کار کمی با کندی انجام شد که در مقایسه با حجم عظیم عرضه محصول خرید توافقی کشمش به خوبی صورت گرفت.
 
معین‌الدوله همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی براینکه آیا وجه خرید کشمش به کشاورزان پرداخت شده است، گفت: سامانه ثبت خرید و فروش محصولات کشاورزی در سازمان تعاون روستایی وجود دارد که باید اطلاعات 3 هزار نفر وارد سامانه شود و به محض انجام و تکمیل این اطلاعات به سازمان مرکزی و وزارت جهاد کشاورزی ارسال می‌شود و مبلغ 700 تومان هر کیلو کشمش به حساب کشاورزان واریز می‌شود.
 
وی همچنین اظهار داشت: اتحادیه نیز بابت خرج هرکیلوم مبلغ 3 هزار و 300 تومان  براساس فاکتور‌ها پرداخت می‌کند که در صددیم که کمتر از 3 ماه این پرداخت‌ها به کشاورزان انجام شود.
منبع:فارس

 


نوشته شده در 23/10/1393 سه شنبه ساعت 23:58:10 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی