قیمت شیر و لبنیات خارج از توان خریداران فقیر است
قیمت شیر و لبنیات خارج از توان خریداران فقیر است

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با تاکید بر پتانسیل بزرگی که شیر و محصولات لبنی برای بهبود تغذیه و معاش میلیون‌ها نفر از مردم فقیر در سراسر جهان دارند، خرید آنها را به دلیل گران بودنشان خارج از توان خانواده‌های فقیر عنوان کرد.

فائو در کتاب "شیر و محصولات لبنی برای تغذیه انسان" که به تازگی منتشر کرده، خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر دولت‌ها در برنامه‌هایی شده که تهیه شیر و محصولات لبنی را برای خانواده‌های فقیر امکان پذیر می‌سازند و به آنها در تولید شیر در خانه کمک می‌کنند.

به گفته الن موئل هاف، یکی از مقامات فائو که در ویرایش این کتاب مشارکت داشته، شیر و محصولات لبنی منبع مهمی برای تامین انرژی تغذیه‌ای، پروتئین و چربی هستند. همچنین سرشار از مواد مغذی مفید در مبارزه با سوء تغذیه در کشورهای در حال توسعه‌اند.

با این‌همه با وجود فواید تغذیه‌ای که شیر و محصولات لبنی دارند، برای خرید از سوی خانواده‌های فقیر بسیار گران هستند.

انتظار می‌رود مصرف لبنیات در کشورهای در حال توسعه با رشد جمعیت و افزایش درآمدها به میزان 25 درصد تا سال 2025 افزایش پیدا کند اما شیر و محصولات لبنی دور از دسترس خانواده‌های آسیب پذیر خواهند بود.

در این کتاب پیشنهاد شده که دولت‌ها تغذیه را به یک هدف خاص در توسعه بخش لبنیات تبدیل کنند و در برنامه‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که به خانواده‌های فقیر کمک می‌کنند دام‌های تولیدکننده شیر مانند بز را در خانه نگهداری کنند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر حدود 150 میلیون خانواده - حدود 750 میلیون نفر - در سراسر جهان به تولید شیر اشتغال دارند.

تهیه سیاست‌های جامع و تشویق سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی که به این تولیدکنندگان کوچک برای سود بردن از تقاضای رو به رشد برای شیر و محصولات لبنی کمک می‌کند، چالش عمده‌ای برای دولت‌ها خواهد بود.

اگرچه واژه شیر تقریبا با شیر گاو مترادف شده اما شیر حیوانات دیگر نیز در بخش‌های مختلف جهان مصرف می‌شود. در این کتاب به بوفالو، بز و گوسفند و همچنین حیوانات دیگری مانند لاما، خر، شتر و آلپاکا اشاره شده که به میزان کمتری از شیر آنها استفاده می‌شود.

 

همچنین این کتاب به نگرانی‌های محیط زیستی و سلامتی که در ارتباط با شیر و محصولات لبنی در سال‌های اخیر مطرح شده، پرداخته است.

 

 


نوشته شده در 07/09/1392 پنجشنبه ساعت 01:31:49 توسط علی کمالی کارسالاری


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید