ماكادمیا
ماكادمیا
http://basakco.com/downloads/Macadamia%20(1).jpg
آب و هوا
ماكادمیا در مناطق پرورش آووكادو، انبه، خربزه درختی و موز رشد موفقیت آمیزی دارد. درخت ماكادمیا در فصل بهار و در ماه‌های مرداد تا شهریور به گلدهی می‌نشیند. میوه‌ها پس از ۳۱ هفته می‌رسند.
نكات لازم در كاشت
درختی كه از خزانه تهیه می‌كنید از جنبه‌های زیر قابل اهمیت است:
گلدان گیاه و طرز قرار گرفتن ریشه در آن، بافت خاك، برگها، میان گره‌ها، پایه مناسب، شكل درخت.
اندازه‌ی گلدانی كه گیاه در آن قرار گرفته بسیار مهم می‌باشد. اگر گلدان خیلی كوچك باشد، رشد ریشه درون گلدان محدود شده، ریشه‌ی بالایی صدمه می‌بیند. درخت ممكن است در گلخانه سر حال به نظر آید اما شانس كمی برای رشد كامل در باغ دارد زیرا سیستم ریشه ضعیف شده نمی‌تواند آب و تغذیه كافی برای درخت پرورش یافته را فراهم كند.
اكولوژی
ماكادمیا در ارتفاعات صفر تا ۱۵۰۰ متر از سطح دریا رشد می‌كند اما عملكرد آن در ارتفاعات بالای ۶۰۰ متر به شدت كاهش می‌یابد. در ارتفاعات بالای ۶۴۰ متر درخت در مدت زمان طولانی‌تر محصول تولید می‌كند. دمای ایده‌آل برای پرورش ماكادمیا بین ۱۶ تا ۲۵ درجه سیلسیوس می‌باشد. اگر چه گیاه در دمای زیر ۳ درجه سیلسیوس نیز زنده می‌ماند اما نسبت به یخبندان مقاوم نمی‌باشد.
http://basakco.com/downloads/Macadamia%20(2).jpg
ماكادمیا در هر نوع خاكی رشد می‌كند، اما خاك مناسب برای پرورش ماكادمیا باید زهكشی خوبی داشته باشد و تا یك متر از سطح خاك لایه‌های سخت نداشته باشد. خاك‌های رسی كه زهكشی خوبی ندارند برای پرورش ماكادمیا مناسب نیستند.
آماده سازی خاك
برای آماده سازی خاك باید تا عمق ممكن خاك سست و نرم گردد. زیرا اگر خاك كف چاله‌ها متراكم و فشرده باشد ریشه گیاه محدود می‌شود.
فاصله‌ی كشت
ارقام مختلف ماكادمیا از نظر ظاهری دارای فرم‌های مختلفی می‌باشند. بعضی از آنها رشدی پهن شونده و بعضی دیگر رشدی عمودی دارند. همچنین فاصله كاشت برای هر رقم از مكانی به مكان دیگر متفاوت می‌باشد، اما در هر صورت باید توجه داشت كه به محض شروع رقابت برای جذب نور عملكرد كاهش می‌یابد. بنابراین كشت متراكم در سطوح تجاری توصیه نمی‌شود.
درختانی كه رشد عمودی دارند به فاصله ۵/۳ متر از هم در دریف هایی به فاصله ۷ متر و ارقامی كه رشدی پهن شونده دارند به فاصله ۱۰ متر از هم در ردیف‌هایی به فاصله ۶ متر كاشته می‌شوند.
كشت مخلوط
 
گاهی اوقات محصولات دیگری در بین درخنتان جوان ماكادمیا كاشته می‌شود. قبل از كشت محصولات خاص در بین درختان ماكادمیا باید به ۳ نكته اساسی توجه كرد:
 
ـ از كاشت محصولی كه می‌تواند به درخت ماكادمیا صدمه بزند یا بر روی رشد آن تاثیر نامطلوبی داشته باشد باید اجتناب كرد.
 
ـ درختان بلندی كه شلوغی و سایه سرتاسری برای درختان ماكادمیا ایجاد می‌كنند نباید كاشته شود.
 
ـ در بین درختان بارور نباید گیاه دیگری كاشته شود زیرا در این مرحله درختان ماكادمیا نیاز به مراقبت های ویژه دارند تا از حداكثر رشد و عملكرد اطمینان حاصل شود.
 
 
 
تجزیه برگ
 
نمونه برگ‌های ماكادمیا باید در طول ماه‌های مهر و آبان تهیه شود. زمان نمونه‌گیری بسیار حساس و مهم می‌باشد. برای نمونه‌گیری باید برگ‌های سالم انتخاب شوند. زمانی كه برای اولین بار از یك باغ خصوصی نمونه‌گیری می‌شود، باید همراه با نمونه برگ، نمونه خاك نیز اضافه شود. از آن پس سالی یكبار فرستادن نمونه خاك به آزمایشگاه كفایت می‌كند. ضروری است هنگام تنظیم كودهای اصلاحی به نتایج حاصل از نمونه خاك و برگ توجه كنید. تنها برگ های گیاهان سالم باید نمونه‌گیری شوند. این برگ‌ها نباید آفتاب سوخته، حشره زده و یا دارای نشانه‌هایی از كمبود و بیماری باشند.
 
 
 
كوددهی
 
پس از كاشت حداقل تا یكسال نباید درخت جوان را كود داد، تا كاملا محكم و استوار شود. وقتی درخت محكم شد و شروع به رشد كرد كوددهی منظم باید انجام گیرد:
 
كود را نباید با خاك مخلوط كرد. همچنین هرگز نباید كود با ساقه درختان جوان در تماس باشد. به همین دلیل كود باید به طور یكسان در فاصله ۲۰ سانتی متری ساقه تا حدود ۵۰ سانتی متری محل آبریز درخت پخش شود. از آنجا كه درخت ماكادمیا نسبت به صدمه ریشه بسار حساس است بنابراین پس از هر نوع كوددهی یك آبیاری سبك مورد نیاز است. به دلیل اینكه اغلب خاك‌ها به طور طبیعی كمبود روی دارند یا اصلا روی ندارند، این عنصر هر ساله باید برای گیاه فراهم شود. بدین ترتیب استفاده از كودهای زیر با غلظت های ذكر شده توصیه می‌شود:
 
ـ اكسید روی به غلظت ۲۰۰ گرم در ۱۰۰ لیتر آب
 
ـ نیترات روی به غلظت ۱۵۰ میلی لیتر در ۱۰۰ لیتر آب
 
همچنین از آنجا كه بسیاری از باغ‌های ماكادمیا كمبود بر دارند، از ابتدا باید به فاصله دو سال یكبار ۱۰۰ گرم بوراكس و یا ۷۵ گرم سولوبر در ۱۰۰ لیتر آب روی هر درخت پاشید.
 
آبیاری
 
در مناطقی كه بارندگی كافی دارند ماكادمیا به صورت دیم پرورش می‌یابد اما اگر در محل كاشت ماكادمیا بارندگی نباشد زمان آبیاری و مقدار آبی كه به درخت باید داده شود بسیار مهم می‌باشد. كمبود آب سبب كند شدن رشد درخت و همچنین كاهش كیفیت و كمیت خشكبارها می‌گردد.
 
آفات و بیماریها
 
پوسیدگی ریشه (فیتوفترا)
 
این بیماری معمولا براثر صدمات و آسیب‌های حاصل از برخورد ماشین آلات به درخت بوجود می‌آید. در این حالت معمولا محل زخمی شده آلوده می‌شود. درختانی كه در معرض استرس‌هایی مانند خشكسالی هستند نیز ممكن است به این بیماری مبتلا شوند.
 
http://basakco.com/downloads/Macadamia%20(5).jpg
 
حشرات خشكبار خوار
 
حشراتی كه از خشكبارها تغذیه می‌كنند لارو ۴ نوع بید هستند كه می‌توانند پوسته سبز ماكادمیا را سوراخ كنند و یا از مغز این خشكبار تغذیه كنند. دشمن طبیعی بید كه نقش مهمی در كنترل آن دارد انگل Trichogrammatoidea lutea می‌باشد كه روی تخم بید تكثیر می‌شود.
 
سن
در جنوب آفریقا سن مهمترین آفت درخت ماكادمیا می‌باشد. خسارات وارده به درخت ماكادمیا بر اثر حمله مجموعه‌ای از سن‌ها شامل حداقل ۲۰ نوع مختلف سن می‌باشد كه مهمترین آنها عبارتند از: سن دو خال، سن گیاهان سبز، سن نارگیل، سن سبزكوچك، سن خالدار، سن لبه زرد و سن خالدار زرد. سن می‌تواند سبب از بین رفتن ۸۰ درصد محصول گردد.
 
برداشت
زمان برداشت در فاصله ماه‌های اسفند تا تیر می‌باشد. ماكادمیا پس از رسیدن از درخت می‌ریزد و به صورت دستی یا ماشینی از روی زمین جمع آوری می‌شود. به همین دلیل زیر درخت باید همواره تمیز شود. علف‌های هرز، برگ، شاخه‌ها و دیگر مواد زاید باید از زیر درخت جمع‌آوری شوند. خشكبارهایی كه برای مدت طولانی زیر درخت باقی می‌مانند كیفیت خود را از دست می‌دهند و ممكن است كپك بزنند یا توسط موش و سایر جوندگان خسارت ببینند. بدین ترتیب خشكبارها باید مرتبا حداقل هر هفته یكبار برداشت شوند. در طول دوره‌ی اصلی برداشت می‌توان شاخه‌ها را تكان داد تا میوه‌های رسیده بریزند اما هیچگاه نباید خشكبارهای نرسیده را از درخت چید.
جداسازی پوسته‌ی نرم
 
این خشكبار دارای دو پوسته است. پوسته سبز رنگ نرم بیرونی و پوسته‌ی سفت قهوه‌ای رنگ كه مغز را احاطه كرده است. پوسته سبز دور خشكبار، پس از برداشت هر چه سریعتر باید كنده شود. اما پوسته‌ی سفت قهوه‌ای رنگ محافظی برای مغز در مقابل آفات محسوب می‌شود.
خشك كردن
خشكبارهای تازه برداشت شده با پوسته، محتوی ۲۵ درصد رطوبت می‌باشند و قبل از نگهداری در انبار باید خشك شوند. اگر خشكبارها بدون اینكه خشك شوند درون كیسه یا جعبه انبار شوند، قارچ‌ها براحتی می‌توانند خشكبارها را از بین ببرند. برای خشك كردن می‌توان حداقل ۳ لایه خشكبار را درون جعبه‌های سیمی قرار داد. در این حالت باید هوا براحتی در میان جعبه‌ها جریان داشته باشد تا مانع از كپك زدن گردد. برای این منظور می‌توان از یك فن استفاده كرد. همچنین می‌توان خشكبارها را در مقابل نور خورشید خشك كرد اما باید توجه داشت كه در صورتی كه خشكبارهای تازه جمع آوری شده فورا در معرض نور خورشید قرار گیرند ممكن است پوسته سختشان بشكند. این شكاف در هنگام انبارداری باعث نفوذ آفات به درون خشكبار می‌شود.
انبارداری
در طول انبارداری پوسته‌ی سفت و سالم، محافظ مناسبی برای مغز ماكادمیا در مقابل حشرات می‌باشد. بدین ترتیب مغزها به دلیل نداشتن این پوسته‌ی محافظ نسبت به هجوم حشرات حساس می‌باشند. به همین دلیل در صورتی كه نگهداری مغزها درمدت زمانی طولانی مد نظر باشد بهتر است با پوسته نگهداری شوند. قبل از انبارداری باید خشكبارهای شكسته شده كه مستعد نفوذ آفات به درونشان هسنتد، جدا شوند. كنترل آفات تا حدودی با تمیز نگهداشتن انبار بسته بندی و محوطه انبار نگهداری به صورت كامل امكان پذیر است. به محض اینكه مغزها از پوسته جدا شدند باید درون كارتن بسته بندی شوند و سپس فورا در انباری با دمای ۴ درجه سیلسیوس نگهداری شوند. انبار خنك مانع از رشد قارچ‌ها و فساد محصول می‌شود.
 
پوست گیری
 
برای انجام موفقیت آمیز پوست گیری باید خشكبارها را تا حدود ۵/۱درصد رطوبت خشك كرد تا از جدا بودن مغز از پوسته مطمئن شویم. بنابراین قبل از پوست گیری باید خشكبارها را خشك كرد. خشك كردن نهایی در كانتینرهای بزرگ كه هوای داغ در آنها در چرخش است انجام می‌گیرد. ماكادمیا پوسته خیلی سفتی دارد اما به راحتی در میان غلتك های فولادی در چرخش ماشینی شكسته می‌شود. اساس كار یك خشكبارشكن قابل تغییر است. مغز خشكبارهایی كه به شیوه‌ای صحیح خشك شده‌اند با شكستن پوسته بیرون می‌افتد.
http://basakco.com/downloads/Macadamia%20(3).jpg
بسته بندی
 
خشكبارهای بو داده یا نمك زده در شیشه‌هایی كه هوا درونشان نفوذ نمی‌كند، قوطی یا بسته‌های پلاستیكی، حمل و بازاریابی می‌شوند.
http://basakco.com/downloads/Macadamia%20(4).jpg
از سلسله Folliculares و از قبیله Grevillea. دارای درختان و درختچه‌هایی همیشه سبز در ۷۵ جنس و ۱۰۰۰ گونه است كه اغلب در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری نیمكره جنوبی رشد می‌كنند. برگ‌ها در گیاهان این خانواده، ساده و اغلب متناوب هستند. گل‌ها منظم یا نا منظم، اغلب پریینوس با گل آذین مخلوطی شكل متراكم یا خوشه‌ای با براكت‌های گریبانك دار می‌باشند. گلپوش در این خانواده تك ردیفی، ۴ قسمتی و حلقوی با یك پرچم چسبیده و لوب‌هایی متضاد است. مادگی شامل یك خامه بلند و ساده كه اغلب به عقب خم شده، كلاله ساده و تخمدان یك حفره‌ای بر روی ساقك شامل یك تا چند تخمك با تمكن كناری است. میوه یكی از انواع فولیكول، فندقه، فندقه‌ی بالدار (سامار) و یا شفت می‌باشد.
 
منبع : مجله سنبله‏
 

 


نوشته شده در شنبه بیست و سوم آذر 1392 ساعت 18:33:32 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی