مایه‌کوبی دام‌های نرماشیر علیه بیماری طاعون
مایه‌کوبی دام‌
حجت‌الله جعفری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نرماشیر اظهار داشت: با توجه به اقدامات شبکه دامپزشکی هیچ موردی از طاعون نشخوار کنندگان کوچک سال جاری در نرماشیر مشاهده نشده است.
 
وی افزود: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک یکی از مهمترین بیماری‌های ویروسی و واگیردار دام است که عامل این بیماری به گروه موربیلی ویروس و از خانواده پارامیکزویریده تعلق دارد و این ویروس با عوامل بیماری‌های طاعون گاوی، سرخک انسان، دیستمپرسگ و گوشتخواران وحشی به شکل نزدیکی وابسته است.
 
جعفری ادامه داد: از جمله نشانه‌های بالینی این بیماری می‌توان به افسردگی، تب، ترشحات چشم و بینی، زخم در دهان، تنفس نامنظم و سرفه، اسهال خونی و بدبو و در نهایت مرگ اشاره کرد.
 
وی اذعان داشت: بهترین و موثرترین راه پیشگیری از این بیماری رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای است، همچنین خرید دام دارای هویت، نقل و انتقال دام با نظارت دامپزشکی، محدود کردن ترددهای بی‌رویه دام، ضدعفونی کردن مستمر دامداری و ... برای حفظ سلامت دام‌ها ضروری است.
 
مدیر شبکه دامپزشکی نرماشیر بیان داشت: تا پایان سال جاری 700 رأس گوسفند و بز گله‌های عشایری علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان واکسینه می‌شوند.
 
وی ابراز داشت: شهرستان نرماشیر با جمعیت 100 هزار رأس دام سبک و ‌14 هزار رأس دام سنگین یکی از قطب‌های دامداری و دامپروری استان به شمار می‌رود.
 
منبع : khabarfarsi.com

نوشته شده در 13/09/1392 چهارشنبه ساعت 01:50:34 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی