معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
محصولات کشاورزی ایران در بازارهای جهانی افزایش یافته است
محصولات کشاورزی ایران در بازارهای جهانی افزایش یافته است

محصولات کشاورزی ایران در بازارهای جهانی افزایش یافته است

وزیرکشاورزی با اشاره به حضور فعال‌تر محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی گفت: ما امروز در بخش لبنیات، مرغ و تخم مرغ می‌توانیم بیش از تقاضا تولید داشته باشیم لذا بازاریابی برای افزایش تولیدات ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی در بیست و نهمین دوره تجلیل از تولیدکنندگان بخش کشاورزی، گفت: جمعی که در این همایش حضور دارند ۶۴ نفر از نمونه های برتر کشور در شاخه های مختلف تولیدات بخش کشاورزی هستند.
 
وی با اشاره به مکانیزم چگونگی انتخاب این کشاورزان در سطح کشور، گفت: طبق تحقیقاتی که صورت گرفته این کشاورزان نمونه یک رکوردی در تولید محصولات کشاورزی دارند. به طور مثال در گندم آبی تولید نمونه ۱۲ هزار و ۴۲۰ کیلوگرم در هکتار بوده است که تولید متوسط ملی آن ۳ هزار کیلوگرم بوده است.
 
حجتی افزود: همچنین در دیم نیز کشاورز نمونه توانسته ۶ هزار و ۷۳۶ کیلوگرم تولید کند که متوسط ملی آن هزار و ۸۵ کیلوگرم بود.  در برنج کشاورز نمونه ما بیش از ۱۳ تن در هکتار توانسته تولید کند که متوسط ملی آن ۴ هزار و ۷۸۴ کیلو بوده است. همچنین در سیب زمینی تولید نمونه ۱۲۵ تن است که متوسط ملی آن ۳۰ تن بوده است.
 
وزیر کشاورزی با اشاره به دیگر آمار رکورد تولید کنندگان برتر کشاورزی، گفت: در تولید روغن کلزا تولید نمونه ۷ هزار و ۴۰۰ کیلو، تولید متوسط ملی هزار و ۱۰۰ کیلو، جو آبی تولید نمونه ۱۲ تن، تولید متوسط ملی ۳ تن، پسته تولید نمونه ۱۳ تن در هکتار، تولید متوسط ملی ۷۰۰ کیلو در هکتار، زیتون تولید نمونه ۳ تن در هکتار، تولید متوسط ملی ۱۵۰۰ کیلو، انار تولید نمونه ۱۰۰ تن، تولید متوسط ملی ۱۴ تن، سیب درختی تولید نمونه ۱۶۶ تن در هکتار، تولید متوسط ملی ۴۰۰ تن بوده است.
 
وی با اشاره به تلاش و پیگیری های  کشاورزان نمونه، گفت: خیلی از نمونه های کشاورزی خودشان به مراکز علمی و تحقیقاتی دنیا وصل هستند و همت و تلاش زیادی در سطح ملی برای افزایش تولیدات خود دارند.
 
وزیر  کشاورزی گفت: همچنین در این جمع ۳۳۰ نفر از گندم کاران برای اولین بار حضور دارند که تحت عنوان مجمع ملی گندم کاران خبره کشور هستند و این همایش اولین نشست آنان است.
 
حجتی با اشاره به خرید تضمینی گندم از کشاورزان گفت: امسال حدود ۶ هزار و ۷۰۰ تن گندم خریداری کردیم که سال گذشته ۴۷۰ تن بوده است و ما ۲ هزار تن افزایش خرید داشتیم.
 
وی با اشاره به فعال تر شدن تجارت محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی، گفت: در برخی از زمینه ها که کمتر در بازار جهانی حضور داشتیم امسال توانستیم این حضور را فعال تر کنیم که یک نمونه آن افزایش صادرات در بخش لبنیات بوده است.
 
وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر ضرورت افزایش حضور محصولات کشاورزی ایران در بازارهای جهانی، گفت: ما امروز ۲ میلیون تن تولید مرغ داریم که تا یک میلیون دیگر می توانیم بر این تولید بیفزاییم بنابراین باید بازار آن را پیدا کنیم همچنین در زمینه تولید تخم مرغ نیز از ۲۴ هزار تن به ۳۷ هزار تن رسیده است که با بازاریابی درست امیدواریم بتوانیم صادراتمان را در این زمینه افزایش دهیم تا بتوانیم در افق ۱۰ ساله تراز بخش کشاورزیمان را به صفر برسانیم.
 
حجتی با اشاره به اعتبارات عمرانی در بخش کشاورزی، گفت: در سال ۹۲ ، هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی در نظر گرفته شده بود که این اعتبارات در سال ۹۳ به ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت و این اعتبار فقط برای وزارت کشاورزی است به غیر از اعتباراتی که برای بخش آب برای وزارت نیرو در نظر گرفته شده است.
 
وی همچنین با اشاره به اقدامات دولت در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی، تصریح کرد: در شش ماهه اول سال ۹۲، ۳ هزار و ۹۰۰ تراکتور داشتیم که در شش ماهه دوم سال به ۱۳ هزار و ۸۶۰ دستگاه رسید. در کُمباین نیز در شش ماهه اول سال ۶۰ دستگاه بود که در شش ماه دوم به ۲۷۰ رسیده و این روند افزایشی ادامه دارد.
 
حجتی خاطرنشان کرد: امروز ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در عرصه کشاورزی فعالیت می کنند.
همچنین پس از پایان سخنرانی وزیر کشاورزی، از ۱۱ نفر از کشاورزان نمونه  به نمایندگی از ۶۴ تولید کننده نمونه بخش کشاورزی با حضور رئیس جمهور تقدیر شد.
منبع:خبرگذاری مهر

نوشته شده در 07/10/1393 ساعت 12:03:21 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن