مراقبت از باغ‌ها و مزارع در مقابله سرما، توصیه هواشناسی
مراقبت از باغ‌ها و مزارع در مقابله سرما، توصیه هواشناسی
رئیس اداره هواشناسی کشاورزی دقایقی پیش در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: در استان‌های شمال غربی کشور شامل آذربایجان‌های شرقی و غربی، اردبیل، زنجان، استان‌های شمالی کشور، خراسان رضوی و شمالی، شرق و جنوب شرقی و سایر مناطق سرد به‌دلیل برودت دمای هوا از تجهیزات آبیاری تحت فشار و ماشین‌آلات کشاورزی برای جلوگیری از یخ‌زدگی محافظت کرده و در دامداری‌ها از سیستم‌های گرمایشی مناسب استفاده شود.
مسعود حقیقت افزود: به‌دلیل سرمای شدید و برف در شمال کشور، کشاورزان و باغداران تمهیدات لازم برای جلوگیری از یخبندان‌های شبانه در باغ‌های زیتون، کیوی، توت و مرکبات تمهیدات لازم را به عمل آورند.
وی خاطرنشان کرد: خراسان شمالی و رضوی گلخانه‌داران تمهیدات لازم برای گرمایش گلخانه‌ها و حصول اطمینان از پوشش آنها را انجام داده و دامداران این مناطق برای دام‌های خود از خوراک پرانرژی استفاده کنند.
رئیس اداره هواشناسی کشاورزی ادامه داد: در استان‌های واقع در دامنه رشته‌کوه البرز شامل قزوین، تهران، البرز و شمال سمنان کشاورزان از کودهای فسفاته، پتانسه و حیوانی پوسیده به روش چال‌کود در باغ‌ها استفاده کنند.
حقیقت تصریح کرد: در استان‌های شرقی و جنوب شرقی تمهیدات لازم برای کاهش خسارت ناشی از ورزش باد و تگرگ در مزارع و باغ‌ها انجام شود.
وی یادآور شد: در مناطق جنوبی کشور نیز بعد از اتمام بارش‌ها از مزارع گوجه‌فرنگی جالیز در مقابل بیماری‌های قارچی و باکتریایی با استفاده از قارچ‌کش مناسب مبارزه و از هرس درختان و هرگونه محلول و سم‌پاشی خودداری شود./
 
خبرنگار: ابراهیم نژادرفیعی
منبع ایانا
http://www.iana.ir/special-news/item/16044-1.html

نوشته شده در 15/11/1392 سه شنبه ساعت 11:50:43 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی