مزایای استفاده از کود مایع چیست
مزایای استفاده از کود مایع چیست

مزایای استفاده از کود مایع چیست

 
هنگامی که یک کود مایع انتخاب می شود، تعدادی از مزایا برای این نوع کود وجود دارد تا آن را جایگزین دیگر کود ها نمائیم. در مناطق وسیع کشاورزی می توان کود مایع را آسان تر آماده سازی و استفاده نمود. همچنین می توان در استفاده از این نوع کود در یک برنامه کود دهی، اطمینان بیشتری حاصل نمود که در تمام بخش ها به صورت مؤثر تری توسط خاک جذب شده است.
 
روش های متفاوتی جهت استفاده از کود مایع وجود دارد، که براساس منطقه تحت پوشش یکی از این روش ها انتخاب می گردد. استفاده از سم پاش، شناور نمودن و اسپری کردن می توانند یکی از چند راه های مؤثر برای اعمال کود مایع در یک منطقه بزرگ باشد، در حالی که با استفاده از یک کوله پشتی سم پاش یا شیلنگ سم پاشی می توان یک باغ کوچک را کود دهی نمود. یکی دیگر از روش های استفاده از این نوع کود، ریختن کود مایع در مخزن آب، جهت آبیاری مزرعه می باشد. این روش نسبت به دیگر روش های پیش رو در استفاده از کود مایع، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه های دیگر همچون نیروی کار کمتر و تمیز تر بودن در بکار گیری برای کارگران یک مزرعه یا باغبان می گردد.
 
محصولات زراعی مختلف نیاز به مواد مغذی متفاوتی داشته و استفاده از یک کود مایع می تواند مواد مغذی را راحت تر به محصول نهایی برساند و این مسئله نیاز به یک برنامه ترکیبی دارد. برای مثال تقریبا استفاده از انواع کود گرانول در این برنامه غیر ممکن است، هم به علت تفاوت در اندازه دانه که باعث می شود در کارآمد بودن برنامه ریزی باغ با دشواری بیشتری مواجه شد. نه تنها انتقال مواد در کود مایع سریعتر انجام می پذیرد بلکه مواد نیز بدون تاخیر، جذب گیاهان می شوند. روش جذب مواد توسط آبیاری نیز از دیگر مزایای تقریبا فوری استفاده از کود مایع می باشد.
 
بسیاری از کود های گرانول می بایست قبل از استفاده در آب به طور کامل حل شوند که یک گام نسبت به برنامه استفاده از کود مایع بیشتر است. رقیق بودن مایع نسبت به کود گرانول حل شده در آب می تواند باعث شود تا محصول نهایی بسیار بیشتر و به طور مساوی تر مواد مغذی را در یک منطقه گسترش دهد. حتی در استفاده از کود گرانول حل شده در آب این مسئله پیش می آید که به علت وجود غلظت کود در مناطق خاص ممکن است باعث سوزاندن محصولات گردد. که استفاده از کود مایع جهت استفاده آسان تر در تنظیمات و مخلوط شدن با آب به نفع کشاورز می باشد.
 
در فروشگاه ها نیز فروش و حمل کود های مایع آسان تر و به نفع فروشنده می باشد. بسیاری از انواع کود را می توان به صورت متمرکز در یک سمپاش شیلنگی استفاده نمود و این برابری می کند با چند بسته جهت ذخیره سازی کود گرانول که می بایست در چند بطری کنسانتره تغلیظ شده اعمال گردد. همچنین حمل آن آسان تر می باشد و در حمل و نقل به نفع کشاورزان نیز است. ظروف کود مایع را می توان بدون هیچ ترسی از تغییرات فصلی و جهت حفاظت از رطوبت و یا کپک نگهداری نمود. و این مسئله نیز از دیگر منفعت های نگهداری این کود در انبار فروشگاه ها و یا انبار مزارع جهت جلوگیری از هدر رفت کود در طول سال می باشد.

نوشته شده در 19/11/1395 سه شنبه ساعت 20:19:07 توسط samira


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات