مصارف انار و خواص دارویی و غذایی انار
مصارف انار و خواص دارویی و غذایی انار

مصارف انار Marketing and uses

تقاضای عمده برای انار معمولاً از بازارهای شرقی است. میوه ها برای زیبایی و دکور نیز ممکن است به کار روند. اما مصرف عمده انار به صورت تازه خوری است. دانه های انار برای تزیین دسر و سالاد نیز به کار برده می شوند. استخراج آب انار برای مصارف متعدد آن معمول است. شربت Grendine با مخلوط کردن مقادیر مساوی از آب انار و شکر به دست می آید. مخلوط برای مدت 3 روز نگهداری شده و سپس برای 3 دقیقه جوش آورده می شود و بلافاصله به داخل ظروف شیشه ای استریل صاف شده و بسته می شود. شربت حاصله برای طعم داده به نوشیدنی ها با آنها مخلوط می شود. همچنین برای تزیین روی بستنی و یا برای شیرین کردن گریپ فروت به کار میرود.

برشهای میوه سیب و یا پره های میوه مرکبات وقتی که با آب انار آغشته شوند حالت جذابی پیدا می کنند. گاهی آب میوه برای تولید ژله، برای کیک پزی و مصارف دیگر (تخمیری) به کار می رود. شاید معمولترین مصرف آب انار برای تولید ژله انار Pomegranate jelly باشد. نسبت های 4 فنجان آب انار، 5/7 فنجان شکر و 2-4 قاشق غذاخوری آب لیمو (بر حسب میزان شیرینی آب میوه) و یک بطری از پکتین مایع برای تولید ژله انار استفاده میشوند. این اجزاء به غیر از پکتین داخل یک ظرف مخلوط می شوند، به جوش آورده می شوند و به یکباره پکتین مایع اضافه و به طور مرتب بهم زده می شود. این مخلوط سریعاً به جوش آورده شده و برای 30 ثانیه به شدت بایستی بجوشد. سپس از روی اجاق برداشته شده و به سرعت داخل ظرف استریل ریخته شده و بسته می شوند.

در ایران رب انار، مربا و سرکه از محصولات اصلی هستند. هسته انار برای استخراج روغن دانه و خوراک دام و پوست میوه برای دباغی – رنگرزی نیز کاربرد دارد.

خواص غذایی و دارویی انار

مهمترین مواد میوه انار مواد قندی (حدود 17 درصد) و پتاسیم (حدود 100g/260 mg)است اما به مقادیر کم حاوی سایر عناصر نیز می باشد. میوه انار دارای خواص دارویی است و در طب سنتی ایران برای ناراحتی های کبدی و کیسه صغرا و کاهش اوره و کلسترول و برای رفع عطش توصیه و به کار برده میشده است. امروزه خواص دارویی انار از نظر باز کردن عروق و همچنین اثرات آنتی اکسیدانی آن ثابت شده و به همین دلیل در کشورهای غربی نیز مورد توجه و استقبال فراوان قرار گرفته است.

برچسب:مصارف انار,رب انار,لواشک انار,آب میوه انار,خرید لواشک انار,خرید آب انار,آب انار طبیعی,سرکه انار,مربا انار,ترشی انار,خواص انار,خواص داروئی انار


نوشته شده در 18/07/1393 جمعه ساعت 15:57:17 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 18/07/1393 جمعه ساعت 16:01:11 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی