مصارف خرمالو
مصارف خرمالو

مصارف خرمالو

میوه خرمالو نه تنها به صورت تازه و یا خشک شده مصرف میشود، بلکه مصارفی از جمله شیرین کننده در غذاها و شیرینی ها و تولید سرکه (سرکه کهربائی Amber vineger) که دارای طعم مخصوص و مختص بوده و به عنوان چاشنی در غذاهای سنتی ژاپنی مصرف میشود به کار میرود. میوه خرمالو منبع غنی از ویتامین A می باشد که میزان آن 2719 واحد بین المللی در هر 100 گرم است، در حالی که در گیلاس مقدار آن 110، در سیب 90، در انجیر 80، در گلابی 20 و در انار ناچیز است. همچنین میزان ویتامین C میوه خرمالو نیز بالا و حدود 15-10 میلی گرم در 100 گرم و حتی بیشتر گزارش شده است.

میوه اغلب ارقام خرمالو دارای مقادیر زیادی تانن است که دارای تاثیرات دارویی می باشد. البته مقادیر زیاد تانن که در میوه نارس وجود دارد باعث گسی شدید اغلب ارقام میگردد که طعم مطلوبی برای مصرف  نمی باشد. حالت گسی بدلیل رسوب یافتن پروتئین ها روی زبان بوجود می آید. بدلیل خاصیت رسوب دادن پروتئین ها، تانن ها در دباغی و صنایع چرم سازی کاربرد دارند. البته ارقام خرمالو دارای انواع غیر گس نیز می باشد.

روغن خرمالو که جزء فعال آن تانن است برای مقاصد متفاوتی مصرف میگرد که شامل مصارف صنعتی، پزشکی، دارویی و آرایشی می باشد. از روغن خرمالو از زمانهای طولانی در صنایع سنتی در ژاپن استفاده میشده است. مثلا به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده و یا ماده ضد آب برای کاغذ در ساخت چتر استفاده می شده، برای تورهای ماهیگیری، به عنوان آستر (زیرلایه) یا رنگ لاکی در رنگ کردن چوب، به عنوان یک ماده صاف و زلال کننده در تولید ساکی ژاپنی.

مصارف پزشکی و دارویی روغن خرمالو متعدد و متفاوت بوده است. ازجمله کاهش فشار بالای خون، بی اثر کردن سم مار، همچنین دارای فعالیتهای ضد سرطانی و ضد ویروسی که اخیراً مورد توجه شدید قرار گرفته است. به عنوان مصارف آرایشی، روغن خرمالو برای تولید برخی از کرم های دست و لوسیون های پوستی استفاده شده است،  زیرا دارای اثر صاف کنندگی سطح پوست بدن انسان است.

برگهای خرمالو سرشار از Vit C است (چند برابر سایر میوه جات). چای ساخته شده از برگهای خرمالو (برگهای جوان بهاره) به عنوان یک نوشابه سالم در ژاپن در حال عمومی شدن است و مصرف آن در حال افزایش می باشد.

چوب خرمالوها همچنین مصارف زیادی دارند. اغلب آنها به اندازه کافی سخت و محکم هستند تا به عنوان ماده اولیه مناسب برای ساخت مبلمان، به عنوان تزئینی و برای چوب سرعصایی گلف استفاده شود.

از دیدگاه فضای سبز برگهای پائیزه خرمالو قابل توجه قرار گرفته است و در نقاشی ها ترسیم گردیده است. همچنین میوه های خرمالو با رنگ زرد تا قرمز درخشان در پاییز جلوه خاصی به این درخت میدهد. تعدادی ارقام خرمالو در ژاپن فقط به عنوان زینتی معرفی گردیده اند. بنابراین خرمالو یک درخت چند منظوره است که جا دارد مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

در کشورهای جنوب شرقی آسیا به علت قدمت کشت و کار خرمالو ارقام متعددی گزارش شه است. در هر یک از کشورهای چین و ژاپن حدود 1000 رقم گزارش شده است و در کره نیز 200 رقم شناخته شده است. کشورهایی که به تازگی به خرمالو توجه کرده اند نیز ارقام متعددی ایجاد کرده و آنها را به صورت تجاری پرورش می دهند. به عنوان مثال رقم  Kaki-Tipo در ایتالیا، Lama Forte در برزیل و Triumph در فلسطین اشغالی معرفی شده اند.


نوشته شده در 04/11/1393 شنبه ساعت 20:37:26 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی