مصارف و ترکیبات موز و پلنتین
مصارف و ترکیبات موز و پلنتین

مصارف و ترکیبات موز و پلنتین:
پس از مرکبات، موز مهم ترین میوه در تجارت جهانی است. این محصول به تنهایی یا به صورت مخلوط با محصولاتی مانند ذرت و لوبیا کشت می شود. گاهی اوقات موز به عنوان سایه بان برای پرورش گیاه قهوه، کاکائو، کائوچو و مرکبات کشت می شود. موز برای مصارف تازه خوری زمانی برداشت می شود که کاملاً رسیده باشد ولیکن برای صادرات زمانی برداشت می شود که هنوز نرسیده است. در مقصد میوه ها را در داخل اتاق های مخصوص رسیدن قرار داده و آن ها را می رسانند. میوه موز اساساً خام مصرف می شود. در حالت رسیده آن ها شیرین بوده و به راحتی قابل هضم هستند.
پلنتین ها دارای نشاسته بیشتری بوده و می توان آن ها را به صورت رسیده و یا نارس استفاده نمود. پلنتین ها را معمولاً  پس از پختن مصرف می کنند. این میوه ها را می توان به صورت سرخ کرده یا کباب شده مصرف نمود. پلنتین ها از نظر تجارت جهانی جایگاهی ندارند. در کمربند استوایی افریقا از کلیمانجارو تا آتلانتیک پلنتین ها و موزهای قابل پخت غذای اصلی مردم را تشکیل می دهند. مصرف سرانه روزانه در این مناطق بیش از 4 کیلوگرم می باشد. موز و پلنتین همچنان در قسمت هایی از آسیای جنوب شرقی و برخی جزایر پاسیفیک اهمیت فراوانی دارند. موز به عنوان غذای خاص رژیم برای کسانی که مشکل معده دارند، استفاده می شود. موز دارای ترکیب ناشناخته ای است که به شوخی آن را ویتامین u نامیده اند و برای بهبود زخم معده مفید شناخته شده است. موز حاوی سروتونین و ترکیبات دیگری است که موجب افزایش فشار خون می شود. اگر زیاد استفاده شود ممکن است مشکلاتی برای قلب ایجاد کند. در قسمت هایی از آسیا جوانه گل های نر (اندام زنگوله مانند حاوی گل های نر و براکت ها) به عنوان سبزیجات استفاده می شود ولیکن قبل از مصرف می بایست چندین بار آب حاوی این جوانه ها را عوض نمود تا حالت گسی آن کاهش یابد. جوانه گل های نر و همچنین ساقه کاذب خرد شده و به عنوان غذای دام استفاده می شوند.
از برگ های موز به عنوان چتر و بشقاب استفاده می شود. همچنین از برگ ها برای پیچیدن مواد درون آن ها استفاده می شود. فیبر حاصل از ساقه کاذب موز خیلی قوی نیست ولیکن می توان از آن برای ساختن کیف، طناب و چیزهای دیگر استفاده نمود. 100 گرم موز تولید 100 کالری انرژی می نماید. میوه موز حاوی 70% آب و بقیه اساساً کربوهیدرات ها می باشند. موز از نظر پروتئین و چربی ها غنی نمی باشد و لیکن منبع خوبی از ویتامین های A، B1، B2 و C می باشد. پلنتین ها عملاً همان ارزش غذایی موز را دارند با این تفاوت که کربوهیدرات ها در آن ها اساساً به صورت نشاسته می باشند و نه به صورت قند یعنی همان حالتی که در سیب زمینی دیده می شود. 
 
 
 
 
 

نوشته شده در 15/11/1392 سه شنبه ساعت 21:49:40 توسط مریم خانی
ویرایش شده در 19/11/1392 شنبه ساعت 22:07:05 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی