معرفی تعدادی از سموم بیولوژیک
معرفی تعدادی از سموم بیولوژیک

معرفی تعدادی از سموم بیولوژیک

 
یونایت Unite
 
یک قارچکش بیولوژیک حفاظت کننده است. این قارچکش بصورت پودر قابل حل در آب فرموله شده است که حاوی قارچ تریکودرما  هارزیانوم است. از این محصول علیه بوته میری ناشی از قارچ های خاکزی مانند پیتیوم، فیتوفتورا، ریزوکتونیا برای محصولات مختلف از قبیل نهال درختان میوه، گیاهان زراعی، سبزی، صیفی و جالیز استفاده میشود.
 
برای استفاده اگر آغشته کردن بذور و یا نشاء مد نظر باشد می بایست 500 گرم از پودر مورد نظر را در 100 لیتر آب حل نمود. برای استفاده در مزارع 750 گرم در هکتار توصیه شده است و در کشت هیدروپونیک نیز مقدار 500 گرم در 1000 لیتر آب حل شده و به محلول غذایی اضافه میشود.
 
این محصول در دمای 4 درجه سانتی گراد تا یکسال سالم باقی میماند.
 
بل تیرول Belthirul
 
یک حشره کش بیولوژیک است. فرمولاسیون آن پودر قابل حل در آب است که حاوی باکتری Bacillus thuringensis var. Kurstaki میباشد. این محصول بصورت کاملا اختصاصی عمل میکند و هیچگونه خطری برای انسان و حشرات مفید و سایر جانوران ندارد.
 
 
میزان مصرف آن بسته به میزان محصول و زمان استفاده 500 – 250 گرم در هکتار میباشد. این مقدار میبایست در 1000 – 800 لیتر آب حل شده و هنگام شروع خروج لاروهای آفت از تخم و مشاهده ظهور لاروهای سنین اولیه در مزرعه مورد استفاده قرار گیرد.
 
این فراورده به دور از نور خورشید و رطوبت در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد تا دو سال در انبار قابل نگهداری است.
 
این محصول علیه آفات بالپولکدار استفاده میشود برای مثال علیه کرم برگخوار سبز و ساقه خوار برنج، کرم برگخوار چغندرقند، کرم سیب، کرم به، لیسه سیب، کرم آلو، کرم خوشه خوار انگور، کرم سرشاخه خوار هلو و بادام، کرم ساقه خوار اروپایی ذرت، کرم بلال خوار، کرم غلافخوار سویا، غلافخوار نخود، کرم غوزه پنبه، کرم دانه خوار آفتابگردان و کلزا، کرم برگخوار کلیه سبزیجات، برگخوار فلفل، برگخوار کاهو، بید کلم، پروانه سفید کلم و ... مورد استفاده قرار میگیرد.
 
پالیزین Palizin
 
صابون حشره کش – صابون روغن نارگیل
 
 
 
حشره کش و کنه کش تماسی از بین برنده گونه های مختلف شته و کنه بر روی گیاهان (گونه های مختلف شته، مگس سفید، تریپس، شپشک ها و همچنین کنه دونقطه ای و کنه قرمز مرکبات و ... )
 
این حشره کش کارایی بالای خود را در آزمایشات صورت گرفته توسط موسسه تحقیقات کشور در مبارزه با شته جالیزی بر روی خیار گلخانه ای بدون بر جای گذاشتن اثر سمی به اثبات رسانیده است.
 
حاوی صابون غلیظ روغن های گیاهی بوده و با توجه به اثر سمی بسیار ناچیز و نحوه اثر خود میتواند در گلخانه های سبزی، صیفی، گیاهان زینتی و مزارع و حتی فضای سبز شهری در کنترل حشرات و کنه های خسارت زا مورد استفاده قرار گیرد.
 
از این صابون میتوان برای شستشو گیاهان و درختان (در فضای سبز شهرهای آلوده) استفاده کرد.
 
نحوه اثر این صابون حشره کش صرفا فیزیکی بوده و با اختلال در سیستم تنفسی و تخریب اسکلت خارجی حشرات و کنه ها باعث مرگ آنها میشود. در نتیجه این آفتکش تماسی بوده و محلول باید مستقیما به نقاط تجمع آفات برخورد  نموده و بدن آفت کاملا به آن آغشته شود. دوام آن در محیط کم و LD50  آن بیش از 6000 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن بوده و در ظروف دربسته و در محل خنک و بدور از نور مستقیم حداقل تا 2 سال خواص خود را حفظ میکند.
 
به نسبت 5/1 تا 5/2 در هزار در آب حل و اسپری میشود. فرمولاسیون آن مایع غلیظ قابل حل در آب WSC  میباشد
 
فریکول Ferricol
 
طعمه حلزون کش بدون سموم شیمیایی
 
طعمه آماده مصرف به صورت پلت که باعث توقف فوری تغذیه و خسارت گونه های مختلف راب و حلزون و مرگ آنها میگردد.
 
یک حلزون کش انتخابی حاوی املاح معدنی مفید برای رشد گیاهان (فسفات آهن) است که برتری خود را در نتیجه آزمایشات انجام گرفته بوسیله موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور نسبت به سموم شیمیایی  رایج در کنترل دراز مدت حلزون و راب، بدون آلودگی محیط زیست به اثبات رسانیده است. این طعمه مسموم خواص خود را در هوای مرطوب و بارانی نیز بخوبی حفظ میکند.
 
بدون زیان برای انسان، پرندگان، دام و طیور بوده و  LD50 آن بیش از 5000 میلی گرم بر کیلوگرم میباشد.
 
به میزان 2 تا 5 گرم در متر مربع (بسته به تراکم گیاهان و جمعیت حلزون) بر روی زمین پخش میشود. این طعمه حلزون کش در صورت نگهداری در محل خشک و به دور از رطوبت حداقل تا 5 سال خواص خود را حفظ میکند.
 
سیرینول Sirinol
 
امولسیون حشره کش حاوی عصاره فرآوری شده سیر
 
 
 
سیرینول یک حشره کش تماسی حاوی عصاره روغنی سیر است که در آزمایشات انجام گرفته ، کارآئی بالای خود را در مبارزه با سفیدبالک ها ( مگس سفید ) در گلخانه های گیاهان زینتی و سبزی و صیفی ، بدون به جای گذاردن اثر سمی ، به اثبات رسانیده است. سیرینول همچنین در کنترل مینوز ، شپشک ها ، تریپس ، زنجرک ها و کنه ها در گلخانه ها و باغات موثر می باشد.
در غلظت توصیه شده ، برای پستانداران و سایر موجودات غیر هدف ، از جمله زنبور عسل بدون زیان است . پس از نابودی آفات ، از خود اثر سمی بجای نمیگذارد و بنابراین ، به ویژه برای مبارزه با حشرات خسارت زا بر روی  محصولات کشاورزی که  مصرف خوراکی دارند (صیفی ، سبزی ، میوه ، گیاهان داروئی ، قارچ های خوراکی ، دانه های روغنی و . . . ) بسیار مناسب است .
 
چون اثر آن بر روی حشرات فیزیکی است و با اختلال در سیستم تنفسی موجب مرگ آنها میشود ، بنابراین بر خلاف سموم شیمیائی ، موجب بروز مقاومت در حشرات نمیگردد
 
 
به نسبت 5/1 تا 5 در هزار بسته به نوع آفت در آب حل و اسپری میشود که در صورت لزوم هر سه تا چهار روز یکبار (حداکثر 3 بار متوالی) بر روی بوته های آفت زده اسپری میشود . سیرینول یک حشره کش تماسی است ، این بدین معنی است  که محلول باید مستقیما به نقاط تجمع آفات ( پشت یا روی برگ ها , سرشاخه ها و …) برخورد نموده و بدن آفات کاملا به آن آغشته شود.
 
 
تنداکسیر Tondexir
 
حشره کش حاوی عصاره فرآوری شده فلفل قرمز تند
 
 
تنداکسیر فرآورده جدیدی است که در آزمایشات متعدد در گلخانه ها و مزارع، کارآئی خود را در کنترل لارو شب پره ها  و به ویژه لیسه سیب،‌ لارو بید کلم، سفیده کلم و نیز حشرات خسارتزا از جمله مگس سفید، تریپس و زنجرک ها بر روی محصولات کشاورزی مختلف به اثبات رسانیده است.
 
در غلظت توصیه شده ، برای پستانداران و سایر موجودات غیر هدف ، از جمله زنبور عسل بدون زیان است. پس از نابودی آفات ، از خود اثر سمی بجای نمی گذارد و بنابراین، به ویژه برای مبارزه با حشرات خسارت زا بر روی  محصولات کشاورزی که  مصرف خوراکی دارند (صیفی ، سبزی ، میوه ، گیاهان داروئی ، قارچ های خوراکی ، دانه های روغنی و ...) بسیار مناسب است . چون اثر آن بر روی حشرات فیزیکی است و با اختلال در  سیستم تنفسی موجب مرگ آنها میشود، بنابراین برخلاف سموم شیمیائی، موجب بروز مقاومت در حشرات نمی گردد.
 
به نسبت 5/1 تا 5 در هزار بسته به نوع آفت در آب حل و اسپری میشود.  
 
بردوفیکس
 
بردوفیکس بهترین قارچکش و باکتری کش مسی با اثر حفاظتی و با LD50 بیشتر از 4000 میلی گرم بر کیلوگرم است. از این جهت جزء سالمترین سموم معدنی محسوب میشود. این محلول سمی ارگانیک است و تاثیر سوئی برای انسان و محیط زیست نداشته و مواد باقیمانده آن سازگار با محیط زیست مییاشد. از این سم میتوان برای کنترل انواع بیماری های درختان میوه سردسیری، گرمسیری و نیمه گرمسیری، سبزی و صیفی، زینتی و غیرمثمر استفاده کرد که با دانه بندی خیلی ریز (حدود 3 تا 4 میکرون) و چسبندگی مطلوب بهترین قارچکش و باکتری کش با اثر حفاظتی، پیشگیری و معالجه کنندگی در طیف وسیع است.
 
اثر بردوفیکس به دلیل دیرپایی و آزاد کردن بیشتر یون مس در کنترل قارچ ها و باکتری ها خیلی قوی تر از اکسی کلرور مس است. این سم به حالت سوسپانسیون بدون بافت کریستالی بوده و به صورت توده بهم چسبیده و یکنواخت روی گیاه کاملا مینشیند و تاثیر مطلوبی میگذارد. این سم با داشتن PH حدود 7 امکان اختلاط با اکثر حشره کش ها و میکروالمنت ها و روغن ولک را دارد. بردوفیکس بیشتر از 5 ppm یون مس آزاد میکند و میتواند حتی کنیدی و کنیدیوفورهای قارچ را نیز از بین ببرد (بر خلاف اکسی کلرور مس)
 
در حال حاضر بردوفیکس برای بیماری های زیر توصیه شده است:
 
آتشک و لکه سیاه سیب و گلابی
 
غربالی، پیچیدگی برگ شانکر باکتریایی لکه آجری و خیارک درختان میوه هسته دار
 
شانکر باکتریایی، گموز و آنتراکنوز مرکبات
 
پوسیدگی مغز و آنتراکنوز گردو
 
لکه طاووسی زیتون
 
سفیدک داخلی مو
 
بادزدگی و لکه موجی سیب زمینی و گوجه فرنگی
 
سفیدک داخلی پیاز
 
پوسیدگی گل آذین خرما
 
میزان و زمان مصرف برای گیاهان و بیماری های مختلف متفاوت است.
 
 
 
 
 
 
بیولپ Biolep
 
بیولپ با فرمولاسیون پودر قابل حل در آب WP حشره کشی میکروبی است که مخلوط اسپور و کریستال باکتری Bacillus thuringiensis kurstaki میباشد. امروزه از این آفت کش در سطح وسیعی در کشورهای مختلف علیه لارو بالپولکداران استفاده میشود. از جهت اختصاصی عمل کردن آن بیولپ سازگار با محیط و بی خطر برای انسان و سایر جانوران است.
 
این آفت کش از طریق بلعیده شدن توسط لارو حشره تاثیر خود را میگذارد. کریستالهای پروتئینی باکتری دارای اثر شگفت انگیز انتخابی بر دیواره لوله گوارش لارو بالپولکداران آفات کشاورزی دارد و باعث توقف تغذیه لارو و هضم دیواره دستگاه گوارش آنها میشود. از طرفی تکثیر اسپورهای باکتری در محیط عمومی بدن لارو باعث عفونت عمومی باکتریایی میشود. این فرایند به سرعت باعث مرگ لارو آفت خواهد شد.
 
این سم بیولوژیک را میتوان با انواع محلول پاش ها بکار برد. برای این کار مقدار 1 کیلوگرم را در 1000 لیتر آب حل کرده و محلول پاشی انجام میگیرد. بهتر است این عمل در ابتدای صبح یا هنگام غروب صورت گیرد. این سم تاثیر بیشتر و سریعتری روی لاروهای جوان دارد لذا پاشش این سم در زمان اوج پرواز بالپولکداران بیشترین تاثیر را بدنبال خواهد داشت.
 
بیولپ علیه کرم میوه گوجه فرنگی، کرم خوشه خوار انگور، ساقه خوار اروپایی ذرت، بید کلم، ساقه خوار برنج، برگخوار کدوئیان و سایر بالپولکداران مصرف میشود.
 
 
 
نیمارین Neemarin
 
نیمارین با فرمولاسیون مایع امولسیون شونده، حشره کشی سازگار با طبیعت و بی خطر برای محیط زیست است. این محصول کاملا منشا طبیعی دارد و مواد موثره آن از میوه گیاه چریش استخراج میشود. عامل امولسیون کننده در فرمولاسیون نیمارین روغن دانه چریش است. طبق قوانین FAO معیار MRL برای نیمارین تعریف نشده و باقیمانده مضری بر روی محصول باقی نمیگذارد.
 
نیمارین اثر خوبی روی سفیدبالکها، تریپس، شته ها، کنه های تارتن و گالزا و لارو بالپولکداران در گلخانه ها میباشد. در آفات باغی و زراعی کنترل کننده آفات مکنده مانند شته، شپشک، پسیل و زنجره است. این حشره کش علاوه بر کنترل پسیل در روی گیاه پسته از سنتز افلاتوکسین  قارچ آسپرژیلوس نیز جلوگیری میکند.
 
این حشره کش اثر سوئی بر روی دشمنان طبیعی و عوامل بیولوژیک کنترل کننده آفات ندارد. و تاثیر مطلوبی روی حشرات جوان و نوزادان تازه از تخم تفریخ شده میگذارد. سمپاشی با نیمارین میتواند هر 2 هفته یکبار تکرار شود.

نوشته شده در 21/11/1395 پنجشنبه ساعت 22:43:19 توسط samira


بازگشت به صفحه مبارزه با آفات


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید