موز و پلنتین
Plantains & Bananas

موز و پلنتین Banana and plantain
Musaceae
مقدمه:
موز و پلنتین هر دو به خانواده Musaceae تعلق دارند. آن ها گیاهان علفی بزرگی می باشند که دارای ساقه کاذب هستند. این ساقه کاذب از غلاف برگ ها تشکیل می شود. برگ ها به صورت مارپیچی نسبت به یکدیگر قرار می گیرند و برگ جدید از ساقه واقعی یا ریزوم که در خاک قرار دارد، می روید. در این گیاه پاجوش به فراوانی تولید می شود.
تمامی موز ها و پلنتین ها از یک گونه وحشی به نام Musa acuminate منشا قرار گرفته اند. پلنتین ها از گونه وحشی دیگری به نام Musa balbisiana نیز ژل به ارث برده اند. ژنوم حاصل از Musa acuminate را ژنوم A و ژنوم حاصل از Balbisiana را ژنوم B می نامند.
واریته های مرسوم و مهم موز تریپلوئید هستند (AAA). پلنتین ها نیز معمولاً تریپلوئید هستند و دارای فرمول ژنی AAB و ABB می باشند. البته ترکیبات ژنی دیگری نیز مانند AA، AB، AAAA و ABBB وجود دارند ولیکن اهمیت آن ها کمتر است. در منابع از گونه های دیگری نیز مانند Musa sapientum برای موز و Musa paradisiaca برای پلتنین نام برده شده است که این نام گذاری ها توسط لینه صورت گرفته است.
هر دوی این گونه ها بر اساس هیبریدهای AAB بوده است و گونه مجزایی نمی باشند. اسامی دیگر مانند M.coriculata، M.sinesis، M. nana و M. cavendishi نیز مشکوک بوده و قابل اطمینان نمی باشند.
 
 
 
 

نوشته شده در 12/11/1392 شنبه ساعت 20:36:14 توسط مریم خانی
ویرایش شده در 16/11/1392 چهارشنبه ساعت 01:08:15 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی