معرفی کتاب کشاورزی


محصولات ارگانیک
موزه کشاورزی و منابع طبیعی کشور در پردیس احداث می‌شود
موزه کشاورزی و منابع طبیعی کشور در پردیس احداث می‌شود

موزه کشاورزی و منابع طبیعی کشور در پردیس احداث می‌شود

گردهمایی بزرگداشت هفته منابع طبیعی در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به مناسبت روز منابع طبیعی، مدرسه، آموزش و پژوهش برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) به کرج، رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در گردهمایی بزرگداشت هفته منابع طبیعی که با غرس نهال در حرم شهدای پردیس توسط اساتید و دانشجویان دانشکده منابع طبیعی آغاز شد، با اشاره به اینکه درباره معضلات به‌وجودآمده در منابع طبیعی زیربنایی کار نمی‌شود و به زیرساخت‌ها پرداخته نمی‌شود، گفت: موضوع منابع طبیعی و محیط زیست یکی هستند، اما در حال حاضر این دو پیکره را از هم جدا کرده‌ایم و بهای لازم را به آنها نمی‌دهیم.
علی سلاجقه با اعلام اینکه شرایط بحران در حال شدت پیدا کردن است، اما هنوز قابل مدیریت است، افزود: باید هرچه زودتر پست‌ها و میزهایمان را فراموش کنیم و به حل مشکلات بپردازیم.
وی خاطرنشان کرد: حل مشکلات ریزگردها باید به اهلش سپرده شود و از تشکیل کمیسیون‌های بیهوده خودداری شود.
رئیس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعلام اینکه دانشجوی رشته منابع طبیعی نباید تنها به‌دنبال ثبت پایان‌نامه و مقاله ISI باشد، تصریح کرد: وظیفه اصلی دانشجویان و دانش‌آموختگان منابع طبیعی، پرداختن به ایده‌های نو و حل مشکلات موجود است.
سلاجقه ریزگردها را معضل اساسی کشور دانست و با اعلام اینکه دانشگاه دست نیاز خود را به سمت دستگاه‌های اجرایی و تحقیقاتی دراز کرده است، ادامه داد: دانشگاه نمی‌تواند در حل مشکلات شق‌القمر کند، اما تمام تلاش خود را به کار خواهد بست.
وی از اساتید درخواست کرد تا دست به قلم شوند و زبان گویای دستگاه اجرا باشند و یادآور شد: با همکاری دستگاه‌های اجرایی، تحقیقاتی و دانشگاهی می‌توانیم کشور را به حالت پایدار برگردانیم.
سلاجقه از احداث "موزه کشاورزی و منابع طبیعی کشور" در داخل مجموعه پردیس خبر داد و تأکید کرد: اتحادیه انجمن‌های منابع طبیعی و محیط زیست با 13 انجمن برای مشاوره و حل مسائل زیست‌محیطی و منابع طبیعی کشور تشکیل شده است.
در فراق منابع طبیعی ازدست‌رفته، فقط سوگواری می‌کنیم!
در ادامه این گردهمایی، رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعلام اینکه هر سال در هفته منابع طبیعی در فراق منابع طبیعی ازدست‌رفته سوگواری می‌کنیم و امید به حل مشکلات داریم، گفت: زمانی این مراسم می‌تواند کاربردی باشد که در طول سال نیز پیگیر مشکلات باشیم و قدمی در جهت حل آنها برداشته شود.
محمد جعفری با اشاره به کاشت سالانه چند نهال محدود در شروع هفته منابع طبیعی افزود: سالانه چندین هکتار جنگل و مرتع را از بین می‌بریم و کاشت چند نهال تنها حرکتی نمادین و شعاری است که به شخصه علاقه‌ای به این نمایش‌ها ندارم.
وی با اعلام اینکه منابع طبیعی یک حق‌الناس برای نسل‌های بعد است که در حال حاضر در دست ما است، خاطرنشان کرد: مسائل مرتبط با منابع طبیعی و محیط زیست به افراد غیرمتخصص سپرده شده است و هر فردی با هر تخصصی اعم از شیمی و زمین‌شناسی و... خود را صاحب‌نظر می‌داند و در صداوسیمای جمهوری اسلامی به‌راحتی و بدون محدودیت اظهارنظر می‌کند.
تمامی مدیران با رشته‌های غیرمرتبط باید حذف شوند
رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی باید افراد متخصص را استخدام کنند، ادامه داد: تمامی مدیران سازمان‌های منابع طبیعی و کشاورزی با رشته‌های غیرمرتبط اعم از عمران، مکانیک، معماری و... باید حذف شوند.
جعفری تصریح کرد: بارها به وزیر و معاونت‌ها نامه نوشتیم و ابراز تمایل کردیم تا برای تبادل افکار و نظرها در جمع اساتید حضور پیدا کنند، اما تاکنون به جایی نرسیدیم و اندرخم یک کوچه‌ایم، در حالی که دانشگاهیان در چهار زمینه ریزگردها، کاهش مصرف آب، مشارکت‌های مردمی و خشکسالی توان همکاری با دستگاه‌های اجرایی را دارند.
وی ضمن ابراز تأسف از سپردن معضل دریاچه ارومیه به یک دانش‌آموخته دانشگاه شریف یادآور شد: اگرچه دانشگاه شریف حرف اول را در رشته‌های فنی و مهندسی می‌زند و حل این موضوع باید به پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران سپرده می‌شد.
رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران پیشنهاد داد: برای حل مشکلات منابع طبیعی باید یک دبیرخانه دائمی با کمک دستگاه‌های اجرایی و تحقیقاتی تشکیل شود تا مباحث شعارگونه به عمل بپیوندد.
جعفری از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری درخواست کرد تا حل مشکلات خود را به دانشجویان منابع طبیعی بسپارند و تأکید کرد: پژوهش در حوزه منابع طبیعی دیربازده است و باید توجه زیادی به آن شود، در مقابل نیز دانشگاه در جای خود حامی دستگاه‌های اجرایی خواهد بود.
وی راهکارهای حل مشکلات منابع طبیعی کشور را تشکیل وزارتخانه مستقل منابع طبیعی و محیط زیست، گذاردن یک فرد واجد شرایط در رأس امور از سوی ولی فقیه، مدیریت منابع طبیعی بر مبنای اصول علمی و آمایش سرزمین، افزایش فضای سبز و کاهش کارخانه‌های صنعتی، آموزش زندانیان برای فعالیت در زمینه منابع طبیعی، سوخت‌رسانی مناسب برای جلوگیری از از بین رفتن منابع طبیعی، سپردن آموزش به دانشگاه‌های واجد صلاحیت، اهمیت دادن به منابع طبیعی در کل سال نه فقط در یک هفته و برخورد شدید با زمین‌خواران و کوه‌خواران عنوان کرد.
نتوانسته‌ایم از خروج استعدادهای کشور جلوگیری کنیم
معاون پژوهشی دانشگاه تهران در ادامه این گردهمایی با اعلام اینکه در بحث علم و فناوری توجهی به منابع طبیعی و محیط زیست نشده است، گفت: امیدواریم شرایط تبلور نوآوری و خلاقیت دانشجویان در کشور فراهم شود.
ناصر معصومی با اشاره به اینکه زمینه‌های لازم را فراهم نکرده‌ایم و سرمایه‌گذاری ناچیزی برای این بخش صورت گرفته است، افزود: نتوانسته‌ایم با توجه به تقاضای دانشگاه، عرضه داشته باشیم، اما تصمیم بر این است که تمام کوتاهی‌ها جبران شود و تمام توانایی خود را در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به‌کار بریم.
وی اظهار داشت: تاکنون نتوانسته‌ایم از ظرفیت کامل استعدادهای کشور استفاده کنیم و از آنجا که فضای جذب در خارج از کشور برای دانشجویان فراهم است، نتوانستیم آنها را در کشور نگه داریم.
تجلیل از همیاران طبیعت در دانشگاه تهران
بنا بر این گزارش، در این گردهمایی، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به‌صورت جداگانه از استادان دانشکده منابع طبیعی این دانشگاه و همچنین خبرنگاران فعال و همکاران رسانه‌ای با پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران شامل افسانه زعیم‌زاده خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)؛ طهماسبی، خبرنگار ایرنا، سهیلی، خبرنگار صداوسیمای البرز، واشقانی، خبرنگار روزنامه ایران و داوری‌فرد، تجلیل به عمل آمد.
منبع:ایانا
 

نوشته شده در 22/12/1393 جمعه ساعت 00:24:44 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه ترویج و توسعه کشاورزی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


روش فعالیت در انجمن