میوه هایی که تولید نمیشود وارد میشود
میوه هایی که تولید نمیشود وارد میشود

 میوه هایی که تولید نمیشود وارد میشود

فقط  ميوه هايي که در داخل توليد نمي شود اجازه واردات دارد كه با نظارت و استانداردهاي ويژه و تحت پوشش  قرنطينه اي انجام مي گيرد .
مديرکل دفتر ميوه هاي گرمسيري و نيمه گرمسيري وزارت جهاد کشاورزي با بيان اينكه محصولات ميوه ايران در جهان بي نظيراست، گفت :‌ فقط  ميوه هايي که در داخل توليد نمي شود اجازه واردات دارد كه با نظارت و استانداردهاي ويژه و تحت پوشش  قرنطينه اي انجام مي گيرد .
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از راديو اقتصاد، قاسم  حسن پور اظهار داشت :‌ ميوه هايي که در داخل توليد مي شود، هر گونه واردات مشابه آنها غيرقانوني است و آنچه كه به عنوان ميوه هايي مانند انگور شيلي،  پرتقال، گريپ فروت، سيب، انبه؛ كاملاً غير قانوني است و به صورت قاچاق وارد مي شود.
وي هشدار داد اين ميوه ها داراي مواد سمي غيراستاندارد و بيش از اندازه است و مصرف آنها سلامتي شهروندان را تهديد مي کند.
حسن پور اظهار داشت ‌: واردات قانوني ميوه ها با نظارت صورت مي گيرد و از نظر بهداشتي و سلامت توليد هم مورد تاييداست اما ميوه هايي که به صورت قاچاق وارد مي شود هيچگونه نظارتي ندارد و مصرف آنها نيز خطرناك است.
سرانه مصرف ميوه در داخل کشور 200 کيلوگرم براورد مي شود و 2.5 برابر توليد سرانه جهاني است که اگر به درستي و با بسته بندي صحيح عرضه نشود، قيمت تمام شده افزايش مي يابد.
مديرکل دفتر ميوه هاي گرمسيري و نيمه گرمسيري وزارت جهاد کشاورزي گفت:  بايد از ورود و فروش ميوه هاي قاچاق در بازر جلوگيري شود.
حسن پور افزود: براساس قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادي اجتماعي ماده 45 بند (ب) ورود و توزيع هرگونه نهاده ، کالا و محصول کشاورزي مشروط به دريافت مجوز از وزارت جهاد کشاورزي است، بنابر اين فروش و توزيع ميوه هاي قاچاق که مجوز وزارت جهاد کشاورزي را ندارد ممنوع است.
وي هشدار داد : فروش اين محصولات که عموماً از مجاري غير مجاز و بدون دريافت شرايط قرنطيه اي و بدون رعايت موازين بهداشت گياهي وارد شده است خسارت غير قابل جبراني به باغات مي زند.
حسن پور گفت: مگس انبه آفت درختان زردآلو ، آلو ، گوجه ، بادام ، سيب ، گلابي ، انار و ديگر ميوه هاست و مي تواند تهديد جدي براي باغات و ميزان توليد اين محصولات باشد.
وي افزود: ميوه اي که بصورت قاچاق وارد مي شود نه وزارت جهاد کشاورزي و نه وزارت بهداشت ، 
سلامت آن را از لحاظ وجود آفت و سلامت و ميزان سموم باقي مانده بررسي و تأييد نمي کنند بنابر اين ميوه هاي وارداتي قاچاق مورد تائيد هيچکدام از دستگاه هاي مسئول نيست.
منبع:اریا

نوشته شده در 17/05/1394 شنبه ساعت 13:26:32 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی