نابودی 10 هزار هکتار باغ لیموترش درهرمزگان
خسارت 300 میلیارد تومانی
 
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: بیماری جاروئک جادوگر که ابتدا در داخل کشور در سیستان و بلوچستان مشاهده شد و از طریق میناب نیز از سال 77 وارد هرمزگان نیز شد و به کشورهای حاشیه خلیج فارس هم رسید که تاکنون خسارات بسیار زیادی به باغداران استان وارد کرده است.
طهماسب غلام‌پور با بیان اینکه تاکنون این بیماری که به‌شدت واگیردار است و 10 هزار هکتار از باغ‌های لیموترش استان را نابود کرده است، افزود: اگر به‌طور متوسط هر هکتار باغ 15 تا 20 تن و با هر کیلوگرم دوهزار تومان در نظر گرفته شود، حداقل سالانه 300 میلیارد تومان به باغداران خسارت وارد می‌شود، این در حالی است که دولت برای جبران خسارات، اقدام به احیای باغ‌ها کرده است.
وی با بیان اینکه باغ‌هایی که به‌طور کامل نابود می‌شوند، دولت به‌طور رایگان عملیات حذف و احیاء دوباره باغ‌ها را برای باغداران انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: عمدتاً در عملیات جایگزینی کاشت مرکبات غیر از لیموترش در اولویت است، این در حالی است که با آبیاری مناسب، تغذیه و حذف شاخه‌های بیمار و علف‌های هرز می‌توان از گسترش این بیماری جلوگیری کرد، البته مشکل اینجاست که این بیماری مثل ایدز در انسان‌ها پنهان است و بعد از چهار تا پنج سال خود را آشکار می‌کند که مهار آن را غیرممکن کرده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه تاکنون در داخل و خارج از کشور کارهای تحقیقاتی زیادی برای درمان این بیماری انجام شده، اما به نتیجه نرسیده است، تصریح کرد: این بیماری در حال حاضر مهارناشدنی است، اما می‌شود آن را مدیریت کرد.
 
منبع : iana.ir
 
باغ لیموترش,بیماری واگیردار جاروئک ,لیموترش,مرکبات,انواع آفات,مبارزه با آفات  ,انواع بیماری واگیردارمرکبات,بهبود تولیدات گیاهی ,باغداری,
 

نوشته شده در 04/10/1392 چهارشنبه ساعت 18:14:12 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه مبارزه با آفات


n.rezazadeh در تاریخ نهم بهمن 1392 گفته است

سلام.ممنون از اطلاعات و اخباری که در سایت درج می کنید.موضوع پایان نامه من هم در ارتباط با بیماری جاروک لیموترش هست.
امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید