نحوه نگهداری گیاهان آپارتمانی
نحوه نگهداری گیاهان آپارتمانی

نحوه نگهداری گیاهان آپارتمانی

 گیاهان آپارتمانی:
عوامل مهم در رشد و پرورش گیاهان آپارتمانی عبارتند از: نور، آب، درجه حرارت، رطوبت، کود (مواد غذایی) و خاک.
هوای مورد نیاز: تهویه ی مناسب محلی که گیاهان آپارتمانی در آن نگهداری می شوند؛ عامل مهمی در سلامتی و طراوت گیاهان به شمار می رود. اما باید توجه داشت که گیاهان آپارتمانی به هیچ عنوان در معرض جریان شدید هوا مثل باد کولر یا کوران هوا قرار نگیرند.
نور: نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی، غیر مستقیم (آفتاب پشت پرده) می باشد. اصولا نور مستقیم آفتاب برای گیاهان آپارتمانی، مخصوصا برگهای تازه مضر است.
دما: بهترین دما برای گیاهان آپارتمانی 22-20 درجه سانتی گراد در شرایط معمولی آپارتمانی است ولی گیاهان گلدار به هوای خنک تری نیاز دارند.
آبیاری: میزان آب در هر آبیاری باید طوری باشد که آب اضافی از ته گلدان خارج شود به نحوی که تمام ریشه ها سیراب شوند. آب جمع شده در زیرگلدانی را حتماً باید خالی کنید چون مانع تنفس گیاه می شود. آبی که برای آبیاری استفاده می شود حتما هم دما با محیط و فاقد کلر باشد.فواصل آبیاری با توجه به نوع گیاه، دما ی محیط، اندازه ی گلدان و بافت خاک متفاوت است ولی بطور کلی گیاهان زمانی باید آبیاری شوند که خاک گلدان رو به خشکی است ولی هنوز کاملا خشک نشده است. توجه داشته باشید که آبیاری بیش از اندازه و نیاز گیاهان آپارتمانی باعث نابودی آنها می گردد.
رطوبت محیط: کمبود رطوبت محیط، آب کلردار و کمبود پتاسیم موجب سوختگی نوک و حاشیه برگها و ایجاد لکه های قهوه ای رنگ در نقاط مختلف برگها می شود . برای تامین رطوبت محیط می توان از اسپری آب ولرم روی برگها و هوای اطراف گیاه، استفاده از دستگاه بخور سرد، مجتمع کردن گیاهان در کنار هم و روشهای دیگر استفاده نمود .
کود (مواد غذایی) و خاک: معمولا 3 الی 4 ماه پس از تعویض گلدان و در فصل رشد لازم است که از کودهای کامل که تمامی عناصر مورد نیاز گیاه را دارد؛ -طبق دستور مصرف- استفاده کرد.معمولا بهترین خاکی که برای تعویض گلدانها استفاده می شود مخلوط خاک برگ پوسیده با ماسه و یا خاک پیت ماس(فین پیت) می باشد.


  لاکی بامبو (Dracaena):
نور: نور مورد نیاز این گیاه نور غیر مستقیم (آفتاب پشت پرده) می باشد.
درجه حرارت : بهترین دما برای نگهداری بامبو 22-18 سانتی گراد می باشد.
آب : آبی که برای بامبو استفاده میشود ، باید فاقد کلر باشد، برای این منظور می توان از آب جوشیدهسرد شده و یا آبی که 24 ساعت در محیط قرار گرفته، استفاده شود. برای شادابی بامبو بهتر است حداقل ماهی یکبار آب آن تعویض گردد.
کود: بهتر است همیشه از غذای مخصوص بامبو استفاده شود و از کودهای دیگر زمانی استفاده کنید که گیاه شروع به زرد شدن کرده است، البته استفاده بیش از اندازه از کود نیز باعث سوختن برگ ها و نیز زرد شدن ساقه می گردد که در این حالت باید مدتی کود دهی متوقف و آب ظرف بامبو تعویض شود .

 

  بونسای (Bon sai):
بونسای از روی لغت ژاپنی Bon به معنای ظرف یا گلدان کوتاه و کم عمق و sai به معنای گیاه گرفته شده است و به فرآیند نگهداری نا محدود درختان و بوته ها در گلدانهای نسبتاً کوچک و تیمار آنها با روش های مشخص به منظور رساندن آنها به سنی معین اطلاق می گردد، بونسای نیمی هنر است و نیمی دیگر فن باغبانی.
آبیاری: در آبیاری گلدانهای بونسای ، باید دقت شود که هیچگاه خاک گلدان برای مدتی طولانی خشک نماند، چون در این صورت عوارض جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت. آبیاری بونسای تا آنجا باید انجام گیرد که خاک از آب اشباع شده و آب اضافی از سوراخ های زهکش ته گلدان خارج شود. البته آبیاری بیش از اندازه باعث طویل شدن ساقه ها و گوشتی شدن برگها می گردد.آبیاری بونسای باید به آهستگی انجام گیرد.
کود: برای تغذیه بنسای لازم است از کودهای مخصوص بنسای و -طبق دستور مصرف- استفاده شود.
دما: بهترین دما برای بونسای آپارتمانی، بین 25-20 درجه سانتی گراد می باشد.
رطوبت: برای حفظ شادابی برگها و همچنین جلوگیری از خشک شدن سریع خاک، اسپری کردن آب به صورت روزانه ضروری است.
نور: نور مورد نیاز بونسای آپارتمانی، آفتاب غیر مستقیم (آفتاب فیلتر شده) می باشد.

 


نوشته شده در 21/08/1395 جمعه ساعت 18:05:30 توسط samira


بازگشت به صفحه گیاهان اپارتمانی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
کلاس اموزشی


روش فعالیت در انجمن کشاورزی


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae


خانواده پسته آکانتاسه Acantaceae