نخستین پروژه تولید ترکیب ژنتیکی جدید گوسفند گوشتی
نخستین پروژه تولید ترکیب ژنتیکی جدید گوسفند گوشتی

آغاز نخستین پروژه تولید ترکیب ژنتیکی جدید گوسفند گوشتی

پروژه افزایش بهره وری با هدف اقتصادی نمودن حرفه پرورش گوسفند در سامانه پرورش غیر مرتعی از طریق افزایش چند قلوزایی – بهبود صفات مادری کلید خورد.

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران از استان اردبیل، تکلوی گفت: هدف از اجرای این پروژه افزایش بهره وری با هدف اقتصادی نمودن حرفه پرورش گوسفند در سامانه پرورش غیر مرتعی از طریق افزایش چند قلوزایی – بهبود صفات مادری به ویژه افزایش تولیدشیر مورد نیاز بره ها و سرعت رشد و ضریب تبدیل مناسب – تولید مثل در طول سال برای تحقق سه بار زایش در دو سال – بهبود کیفیت لاشه از طریق کاهش چربی و بهبود بازدهی وزن لاشه به وزن زنده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: این پروژه در واحدهای دامپروری بدون اتکا به مراتع اجرا می گردد و از آمیخته گری های بدون هدف و برنامه نیز جلوگیری به عمل می آید.
وی افزود: دراجرای این پروژه از گوسفند نژاد مغانی به عنوان گوسفند بومی پایه مادری استفاده شده است و از اسپرم گوسفندان نژادهای پر بازده و سنگین خارجی ( رومانف – پاکستانی ) به عنوان پایه پدری استفاده شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: اجرای این پروژه به صورت پنج ساله بوده و نسل های گوسفند به وجود آمده ناشی از اجرای این پروژه در سال پنجم وششم پس از تایید پتانسیل های تولید و ژنتیکی و اندازه موثر جمعیت مربوطه قابل توزیع خواهد بود و درنهایت با اجرای این پروژه، شاهد افزایش تولید گوشت قرمز گوسفندی خواهیم بود.
منبع:ایانا
 

نوشته شده در 01/10/1393 دوشنبه ساعت 16:23:39 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه دام


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی