همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
نشاء گوجه فرنگی
تولید نشاء گوجه فرنگی
تولید نشا
سیستم های تولید نشا
سنتی (نشای ریشه لخت): آماده کردن خزانه، کاشت مستقیم بذر در خاک
معایب: تولید نشای ضعیف، مصرف بذر زیاد (بذر گران)، جوانه زنی کم وغیر یکنواخت
مدرن
گوجه فرنگی جز گیاهانی است که نشای آن آسان و اگر همینطور بذر را روی زمین بیاندازیم سبز می شود. همچنین جز گیاهانی است که سریع ریشه می دهد (اگر گوجه فرنگی را قطع کنیم و داخل خاک قرار دهیم سریع ریشه می دهد)
الف) گیاهانی که نشا آن آسان است: چغندر، کلم بروکلی و بروکسل و گوجه فرنگی
ب) گیاهانی که نشا آن نه آسان است نه سخت است (میانی): کرفس، بادنجان، پیاز و فلفل
ج) گیاهانی که نشا آن سخت است (نیاز به مراقبت ویژه دارند): ذرت شیرین، خربزه، خیار، کدو و هندوانه (مثلاً اگر خیار کمی ریشه آن آسیب ببیند و قطع بشود دیگر نمی تواند خودش را ترمیم کند و از بین می رود)
به همین دلیل هیچ گاه این گیاهان نشاکاری نمی شوند و بذر آن ها را به صورت مستقیم کشت می دهند.
ایراد در نشاکاری به صورت خزانه: 
عدم کنترل بر روی درجه حرارت و دما، آبیاری و خاک خزانه
بذر به مقدار زیادی مصرف می شود (حدود 3 برابر نیاز واقعی) به علت اینکه بتوانیم میزان کافی نشا را که نیاز داریم برداشت کنیم.
وجود علف های هرز که باعث می شود نشای ما قوی نشود.
قد کشیدن نشا چون به صورت متراکم کشت می کنیم (به دلیل نبودن فضا)
علف هرز هر جا بود، آفت و بیماری هم کنار او خواهد بود، پس نشای ما هم سالم نخواهد بود.
نکته: برای جوانه زنی، دمای مناسب ℃25 به صورت شبانه روزی است که به محض سبز شدن بذر، دمای شب به ℃ 18 و روز به ℃ 25 می رسد.
تولید نشا در سینی های کاشت (نشای توپی = plug transplant)
مزیت سینی های نشا:
در هر سلول یک بذر قرار می گیرد و نیازی نیست بذر اضافی مصرف کنیم بنابراین رقابت کم است چون هر بذر جایگاه خود را دارد.
عدم وجود علف هرز چون به جای خاک از کوکوپیت، پیت یا مخلوطی از پیت و پرلیت استفاده کنیم.
اندازه ی حفره های سینی (قطر دهنه) برای تولید گوجه فرنگی حداقل باید 2.5 سانتی متر باشد که اگر کمتر از این باشد نشای ما، نشای خوبی نخواهد شد.
تقسیم بندی نشای گوجه فرنگی به چهار مرحله:
مرحله 1: از کاشت تا خروج ریشه چه
مرحله 2: خروج ریشه چه تا توسعه برگ های لپه ای
دمای بستر: ℃ 25-24
رطوبت خاک: نه خیلی خشک و نه خیلی اشباع (متوسط)
زمان: 4-3 روز
دمای بستر: ℃ 22-21
رطوبت: یک مقدار خشک (به علت اینکه گیاه پوسیدگی طوقه نگیرد، همچنین بسیاری از قارچ ها در این مرحله معمولاً حمله می کنند پس خاک را یک مقدار باید خشک نگه داریم (اگر محیط آلوده باشد).
زمان: 7-4 روز
مرحله 3: توسعه برگ های لپه ای و رشد برگ های حقیقی
دمای بستر: ℃ 21-18
تغذیه: استفاده از کودهای کامل سه روز اول با کود 20-10-20 (N P K) شروع خواهیم کرد و سه روز بعد 15-10-15 با غلظت ppm 100، به صورت هر سه روز یک بار)
مرحله 4: رشد برگ های حقیقی تا زمان انتقال نشا
دمای بستر: ℃  18-17
تغذیه: مشابه مرحله قبل (یک تا دو بار در هفته)
EC: 1-0.5 (گیاه هر چه بزرگتر می شود به شوری حساس می شود)
زمان: 10 روز
برچسب:ید نشا,خرید نشا گوجه فرنگی,نشا گوجه البالویی,نشا گوجه گیلاسی,گلخانه گوجه,سینی نشاء گوجه,نشاء گوجه,سینی توپی نشا,جوانه زنی گوجه,نشاء گوجه فرنگی زیتونی,فروش نشاء گوجه فرنگی,طریق گرفتن نشاء گوجه,
  

نوشته شده در 29/09/1392 جمعه ساعت 21:21:35 توسط مهندس احمد یزدانی
ویرایش شده در 26/10/1392 پنجشنبه ساعت 12:25:54 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


ناشناس در تاریخ شانزدهم بهمن 1396 گفته است

اگر گوجه فرنگی را نشا کاری نکنیم چه می شود؟

پاسخ Admin در تاریخ شانزدهم بهمن 1396


نشا باعث بهبود شرایط رویشی و مقاوم سازی و تسریع در زمان میشه و تمام کشاورزای به روز از نشا استفاده میکنندناشناس در تاریخ بیست و یکم شهریور 1396 گفته است

سلام،ممنون میشم‌ سوالم رو جواب بدید،اگه تخم های توی گوجه فرنگی رو بکارم در میاد؟
ناشناس در تاریخ هفدهم فروردین 1396 گفته است

سلام آيا نشا گوجه فقط به خاك كوكوپيت يا پيت احتياج دارد؟
ناشناس در تاریخ بیست و سوم شهریور 1395 گفته است

با عرض سلام و خسته نباشید . میخواستم بدونم برای 5000 متر گلخونه چقدر میشه نشا زد ؟ با تشکر

پاسخ Admin در تاریخ بیست و سوم شهریور 1395
ناشناس در تاریخ بیست و هفتم خرداد 1395 گفته است

سلام.ممنون ازمطالب خوبتون.اگه میشه انواع واریته های گوجه فرنگی روتوضیح بدهید وکدام مخصوص کشت درگلخانه میباشدکه هم ازنظرباردهی عمکردخوبی داشته باشد هم ازلحاظ مقاوم بودن.ودرآخر آفات وبیماریها وراههای مقابله.ممنون میشم.باآرزوی موفقیت همه هموطنان وتشکرازشما
ناشناس در تاریخ بیست و نهم فروردین 1395 گفته است

ممنون از مطلب خوبتون
ناشناس در تاریخ نهم مهر 1394 گفته است

سلام چندین سال است که هم خربزه هم هندوانه واخیرا هم ذرت نشا میشود قربان اطلاعاتتون بیشترکنید
ناشناس در تاریخ سیزدهم شهریور 1394 گفته است

بسیار عالی. ممنون
ناشناس در تاریخ دوم اسفند 1393 گفته است

سلام. من از هلند هستم و اینجا در چند گلخانه کار کردم. شما تو ایران چی میگید؟ خزانه؟ حالا نمیدونم دیگه دقیقا چی میگوید. من در بعضی باغچه ها کار کردم که سالی ۲ ملیون گلدان فقط از یک نوع تولید میکردیم و در عرض ۳ ماه هم همه اش صادر میشد. تو باغچه های فلفل دلمه ای و بادمجان هم کار کردم . اینجا نشا بادمجان را طوری به عمل میارند که مثل گوجه فرنگی ۱۵ متر ارتفاٍ ان در یک سال میشود و مثل گوجه فرنگی هم خوشه خوشه به بار مینشیند. در اصل از ۱ متر مربع ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلو به عمل میاورند. البته بادمجانهای اینها یک سورت دیگر است و یک بادمجان از ۴۰۰ گرم گرفته تا ۱ کیلو میشود. بزرگ مثل بادگنک ولی با کیفیت یعنی در پوست سیاه ان میتوانید مثل اینه خودتان را ببیند. حالا خیلیها خیال میگنند واکس زدند؟ نه خیر اینجا در عرض ۱ سال ۵۰۰ بار گنترل میشود از سالم بودن محیط برای کارگرها گرفته تا افاتهایه گیاهان. من در اصل تخصصم کار کفش اورتوپدی و درست کردن دست و پای مصنویی یا پروتز و گفشهای دیگر مریضان است. ولی هم بخاطر علاقه و بعضی دلیلها به کار در گل و پرروش روی اورده ام. من از تبریز هستم و میخواهم تا چند سال برای همیشه به انجا بروم و به گشاورزی گلخانه ای بپردازم. چون هم از گشاورزی حبوبات تجربه کسب کرده ام و هم از چند نوع گل تعزینی. من دونبال کسی هستم که با او اشنا شوم و در صورت توافق از تجربه ام استفاده بگنیم. اخه هر دفعه به ایران میروم میبینم که اصلا وضع حبوبات ایران خوب نیست. ما اینجا حتی در زمستان حق انتخاب ۳ نوع یعنی درجه یک و دو و سه هستیم ان هم به قیمت کمتر از ایران. من اتفاقی این سایت را پیدا کردم و هنوز گامل به همه جاش سر نزدم ولی فکر کردم شاید توانستم با این سایت با چند نفر اشنا شوم. من با کسی میخواهم اشنا شوم که در حدودهای اذربایجان شرقی باشد. در ضمن برای کسانی که خواهان بذر هستند از اینجا هلند هم میتوانم تهیه گنم. حالا هر بذری بشود از گوجه فرنگی گرفته تا فلفل و پیازچه ها. چون هلند تنها گشوری است که از تمام گلها بذر تولید میگند. مثل ایرانیها هم بی انصاف هم نیستند که هر چی را ببیند بگویند مال ماست یا ایرانی اصیل است. اینها روی اگر بذر باشد روی پاکت ان اصل و نصب ان گل را مینویسند و اگر گل گلدانی باشد با استگر در داخل خاک قرار میدهند. امیدوارم روزی برسد که مردم ایران برای خرید چند کیلو گوجه فرنگی التماس نگنند بلکه ناز بگنند. خیلی ممنون که این سایت را درست کردید. با تشگر و سپاس. علی از هلند.
ناشناس در تاریخ هفدهم بهمن 1393 گفته است

باسلام عالی بود فقط ای کاش ذکر میکردید که سینی چند خانه ای و کدام بستر وباجه نسبتی جهت پرورش نشاگوجه فرنگی مناسبتر است اونوقت عالیت تر هم میشد.
ناشناس در تاریخ یازدهم بهمن 1393 گفته است

با عرض سلام و خسته نباشيد. بذر گوجه زودرس ميخوام و مقاوم ب آفت نماتد باشه اگه ميشه اسم چندتاش كه تو بازار هستش و خودتونم داريد بگيد ممنون ميشم
ناشناس در تاریخ چهارم بهمن 1393 گفته است

سلام عرز عدب ممنون می شم جناب منو راهنمایی کنید من تجربی کمی در کاشت بذر گوجه فرنگی دارم منظور خزانه دارم ولی سعی می کنم تمام تمرکزم روش باشه ...من بچه سرد سیرم یعنی ارومیه شهرستان مهاباد بچه روستایی هستم جناب ولی علاقی شدیدی به کاشت خزانه دارم جای که می خوام به کارم مساحتش 1000متر درست همان جا را پارسال کاشتم ولی علف های حرز دورم زدن تمام نشاءها را از بین بردن عرز کنم من از امروز شروع کردم به درست کردن یا ساف کردن جاش حالا محضه رضای خدا راهنمایی کنید منو از بعضی ها پرسیدم می گن برای اینکه علف هرز روشت نکنه تو خزانه باید گلی که از زیر زمین میاد بیرون بکار علف هرز ندار فقط اگه واقعن خدا را دوست دارید زوتر راهنمایی کنید ممنون می شم

پاسخ Admin در تاریخ چهارم بهمن 1393


با عرض سلام و خسته نباشید برای راحتی کار شما میتونید از سینی های نشا استفاده کنید و از بستر مناسب که تخم علف هرز نداشته باشه بهتره با سینی نشا این کارو بکنید....خیلی از عزیزان از کود دامی برای خزانه استفاده میکنند که بیشتر علف هرز مربوط به کود گاوی میباشد بهتره که شما داخل سینی نشا کشت کنیدناشناس در تاریخ هفدهم شهریور 1393 گفته است

سلام، بذر خیار از کشور ترکیه آوردم در خزانه کاشتم خیلی گل داد 2 تا میوه هم داد که سوخت در بالکن نگهداری می کنم علت آن گرمی هوای تهران می باشد؟ لطفا راهنمایی کنید، متشکرم.
ناشناس در تاریخ نهم اردیبهشت 1393 گفته است

sini kasht va bazr bayad az koja tahiye konam ? mishe adress ya telephon baram bezarid?

پاسخ Admin در تاریخ نهم اردیبهشت 1393


برای خرید بذر سینه نشا و.... با این شماره تماس بگیرید 09355055079ناشناس در تاریخ هفدهم اسفند 1392 گفته است

با سلام لطفا شماره تماس يا ايميل خود را جهت مطرح نمودن سوالات اعلام نمايد

پاسخ Admin در تاریخ هفدهم اسفند 1392


Ahmadyazdanie@yahoo.comامتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید