نود و هفت درصد تولید زرشک دنیا ‌در اختیار خراسان جنوبی است
نود و هفت درصد تولید زرشک دنیا ‌در اختیار خراسان جنوبی است

۹۷ درصد تولید زرشک دنیا ‌در اختیار خراسان جنوبی است

 
هاشم ولی پور مطلق رئیس جهادکشاورزی خراسان جنوبی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: این استان ۹۸ درصد تولید زرشک کشور و ۹۷ درصد تولید زرشک دنیا را در اختیار دارد.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، هاشم ولی پور مطلق عصر امروز در شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت اظهار داشت: بخش کشاورزی با مشکلاتی آمیخته شده است  در حالی که ارزش افزوده بخش کشاورزی خراسان جنوبی دو برابر کشوری است.
 
وی با بیان اینکه وضعیت ارزش افزوده بخش کشاورزی در کشور نسبت به صنایع 12.1 است افزود: این میزان در خراسان جنوبی نیز 31.6 است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه بالا بودن کیفیت و ارزش نوع تولید محصولات کشاورزی در خراسان جنوبی سبب بالا بودن ارزش افزوده آن است بیان کرد:در خراسان جنوبی علی رغم تصورات، بخش زنده و قابل بحثی در بخش کشاورزی وجود دارد که باید مواظب باشیم نابود نشود.
 
ولی پور مطلق با اشاره به محصولات استراتژیک استان تصریح کرد: امسال حدود 30 هزار هکتار از مساحت استان زیر کشت زرشک و زعفران بوده است و پیش بینی می شود در سال جاری 59 تن زعفران در استان برداشت شود.
 
وی با اشاره به اینکه 15 درصد میزان کل زعفران کشور  در خراسان جنوبی وجود دارد خاطرنشان کرد: همچنین میزان ارزش افزوده این محصول 300 میلیارد تومان در سال است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال جاری 16 هزار و 800 تن زرشک در استان برداشت شده است یادآور شد: این استان 98 درصد تولید زرشک کشور و 97 درصد تولید زرشک دنیا را در اختیار دارد.
 
ولی پور مطلق با اشاره به اینکه سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی استان 163 میلیارد تومان است اظهار داشت: باید سرمایه گذاران را وارد بخش کشاورزی کنیم و  همچنین دولت باید در یک مقطع زمانی مشخص به این بخش کمک کند تا قیمت تمام شده محصولات کاهش یابد.
 
وی با اشاره به اینکه  زرشک و زعفران دو محصول منحصر به فرد خراسان جنوبی است و نیازمند یارانه صادرات است افزود: همچنین زعفران بیشتر از زرشک در بازارهای جهانی شناخته شده است.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه باید بازارهای جهانی در زمینه  زرشک ایجاد شود گفت: در جامعه فعلی زرشک خراسان جنوبی به خوبی شناخته نشده است و نیازمند معرفی است.
 
انتهای پیام/

نوشته شده در 06/09/1395 شنبه ساعت 22:06:48 توسط samira
ویرایش شده در 06/09/1395 شنبه ساعت 22:08:20 توسط samira


بازگشت به صفحه صنایع غذایی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید