نکات مربوط به کشت انبه
نکات مربوط به کشت انبه
کشت و کار:
درخت انبه نیاز به محلی آفتابی و یا زهکشی خوب و خاک عمیق دارد. در اوایل کشت درخت نیاز به قیم دارد و در شرایط مناطق گرم و خشک در سالهای اول نیاز به (درختان) سایبان دارد.باید زهکشی هوایی خوبی داشته باشد. زمان کشت در واقع رکود نهال است و معمولا در حدود 18 ماهگی در محل اصلی کشت می شوند.کشت در اوایل بهار پس از رفع خطر سرما که ضمنا درخت بتواند قبل از رسیدن به تابستان به اندازه کافی ریشه تولید کند و مستقر شود.
اضافه کردن مواد آلی به خاک محل کشت، کم کردن برگها برای کاهش تبخیر، جلوگیری از کاهش رطوبت خاک با پوشاندن اطراف نهال با مالچ (مثلا با پوشش پلاستیکی سیاه برای آبیاری قطره ای) روش خوبی است. در نواحی خیلی گرم مالچ طبیعی بهتر است. حفاظت از باد با استفاده از بادشکن و همچنین استفاده از قیم مفید است.
فواصل کشت وکار:
فواصل کشت بسته به رقم وشرایط محیطی دارد. امروزه فواصل ردیف ها 9 متر و فواصل روی ردیف 5/4 متر در نظر گرفته می شود که پس از بزرگ شدن، درختان روی ردیف یک در میان حذف خواهند شد. کشت پرچینی با فواصل ردیف 8-6 متر و فواصل روی ردیف 5/3-5/2 متر به کار می رود. در هندوستان فواصل در خاکهای غنی تا 14-12 متر و  در خاکهای معمولی و ضعیف تر در فواصل کمتر وحدود 10 متر کشت می شود.
خاک:
انبه در هر نوع خاک با زهکشی خوب رشد می کند. از خاکهای سنگین و خیلی مرطوب باید اجتناب شود. PH بین 5/7-5/5 مطلوب است. انبه مقداری به خاکهای قلیایی متحمل است. برای رشد خوب نیاز به خاک عمیق برای تأمین رشد گسترده ریشه دارد. برای تغذیه صحیح استفاده از نمونه های برگی درست قبل از گلدهی از فلاش آخر رشدی که بالغ شده است استفاده می شود. در درختان بالغg700 N، g400 p_2 o_5،  750g k_2 o برای هر درخت در سال مصرف می شود که در 4 قسمت در سال داده می شود. محلول اوره 4%  روی برگها در افزایش محصول و کیفیت برخی ارقام موثر بوده است.
آبیاری:
میزان آب موردنیاز انبهmm 1700-1100 در سال است. حداقل آب برای تولید تجارتی mm 635 است اما به علت تحمل بالای درخت،حتی در mm 300 نیز زنده می ماند.آبیاری در فصل گرم ودر مناطق خشک بایستی انجام گیرد.بسته به شرایط خاک و اقلیم آبیاری در فواصل یک تا دو هفته تا موقعی که میوه برداشت شود انجام می گیرد.
زمان مهم برای آبیاری در طی رشد و نمو میوه است و کمبود آب می تواند موجب کاهش محصول شود.سیستم آبیاری بارانی نیز خوب بوده است. پس از برداشت میزان آبیاری کاهش می یابد و فقط از پژمردگی جلوگیری می شود.آبیاری پس از 1 تا 2ماه افزایش می یابد تا گلدهی و رشد جدید تشویق شود.
هرس:
برای کنترل اندازه درختان هرس در اواخر زمستان و اوایل بهار بدون از دست داده میوه ها انجام می شود.. تشکیل فرم با توجه به اندازه بزرگ درخت به صورت محور تغییر یافته است. در طی باردهی درختان سالم نیاز به هرس کمی دارند و مقداری هرس به تشویق رشد جدید ویکنواخت سازی میوه دهی کمک می کنند حذف مقداری از خوشه گل ها در طی سالهای با گلدهی شدید نیز مقداری به کاهش سال آوری کمک می کند.
حفاظت از سرما:
در طی 2 سال اول درختان باید حفاظت بیشتری بشوند و پوشاندن درخت ممکن است کمک باشد.صدمه سرما با گرم کردن باغ، پوشاندن تنه با کاه و کلش آبیاری بارانی کاهش می یابد. در صورتی که سرما صدمه ای وارد کرده باشد باید تا رفع کامل خطر صبر کرد و سپس قسمتهای مرده هرس و حذف شود.
 
نیازهای اقلیمی:
نیاز به اقلیم عادی از سرما دارد، بین 25درجه شمالی و جنوبی و تا ارتفاع حدود 900متر از سطح دریا کشت می شود. گلها و میوه های جوان در کمتر از 5℃ حتی برای مدت کوتاهی ممکن است صدمه ببیند. درخت جوان اگر دما به زیر -1℃ برسد به شدت صدمه می بیند. درختان بالغ می توانند دوره های کوتاه دمای تا -3/5℃ را تحمل نمایند.
اقلیم گرم وخشک برای تشکیل میوه مناسب است. در ایران در ناحیه جنوب وجنوب شرقی(هرمزگان و سیستان و بلوچستان)کشت و کار می شود.
 
 
 

نوشته شده در 16/12/1392 جمعه ساعت 18:08:59 توسط مریم خانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی