نیاز اعتباری 700 میلیارد تومانی فاز اول زهکشی اراضی کشاورزی مازندران
فاز اول زهکشی اراضی مازندران
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاروزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: مازندران یکی از استان‌های مطرح در تولید مواد غذایی کشور است که بی‌توجهی به آن در واقع به امنیت غذایی کشور ضربه می‌زند.
رضا عظیمی با بیان اینکه 20 سال است آب‌گرفتگی مزارع، کشاورزی مازندران را تهدید می‌کند، افزود: در حالی که 20 سال پیش آب‌گرفتگی اراضی مازندران 70 هزار هکتار بود، این میزان با توجه به خرد شدن اراضی و عدم پیگیری مسئولان برای حل این معضل هم‌اکنون به 200 هزار هکتار رسیده است.
وی با بیان اینکه اگر این مزارع زهکشی شوند، تولیدات کشاورزی استان دوبرابر می‌شود، خاطرنشان کرد: در این استان با توجه به شرایط آب و هوایی و خاک مرغوبی که دارد، تا سه نوبت نیز می‌توان اراضی را کشت کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تأکید بر اینکه هم‌اکنون آب‌گرفتگی باعث شده فقط یک نوبت کشت در اراضی انجام شود، ادامه داد: اگر تا هشت سال آینده اراضی این استان زهکشی نشود، حتی یک بار کشت هم انجام نخواهد شد و کل اراضی کشاورزی استان مازندران به‌وسیله آب‌گرفتگی نابود می‌شود.
عظیمی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های کاری استاندار جدید مازندران زهکشی اراضی اعلام شده است، تصریح کرد: کار مطالعاتی فاز اول که زهکشی 155 هزار هکتار است، انجام شده که البته به 700 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
وی با بیان اینکه زهکشی اراضی یکی از پروژه‌هایی است که توجیه اقتصادی مناسبی دارد، یادآور شد: با توجه به اینکه متوسط اراضی استان هفت‌دهم هکتار است و با توجه به توان پایین مالی کشاورزان، امکان اینکه آنها اراضی را زهکشی کنند وجود ندارد و دولت باید بودجه ملی برای انجام این کار اختصاص داد، این در حالی است که اعتبار هزینه شده برای زهکشی در یک پروسه سه‌ساله به‌طور کامل برمی‌گردد.
 
منبع : iana.ir
 
زهکشی,آبیاری,زهکشی اراضی مازندران, زهکشی اراضی ,اعتبار هزینه شده برای زهکشی , سازمان جهاد کشاورزی, آب‌گرفتگی مزارع,نیازبه زهکشی,تولیدات کشاورزی ,مزایای زهکشی,
 
 
 

نوشته شده در 15/10/1392 ساعت 00:40:19 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه آبیاری وزهکشی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی