همکاری فائو در زمینه بهره برداری و مدیریت خاک و اراضی
همکاری فائو در زمینه بهره برداری و مدیریت خاک و اراضی

همکاری فائو در زمینه بهره برداری و مدیریت خاک و اراضی  

نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(فائو) بر متعهد بودن این سازمان به ادامه همکاری با ایران تاکید کرد و گفت: فائو دوشادوش سایر کارگزاری های سازمان ملل متحد همکاران و شرکا در راستای تحقق اهداف توسعه پس از سال 2015 در زمینه بهره برداری و مدیریت خاک و اراضی فعالیت می کند.
 
به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، در پیام سرج ناکوزی به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی که توسط جیهان تاویلا ایراد شد، آمده است: بیابان زایی تاثیرات مهم اقتصادی، بهداشتی و زیست محیطی و اجتماعی را به طور مستقیم و غیرمستقیم بر زندگی مردم تحمیل می کند و بسیاری از تاثیرات اقتصادی در کشاورزی و بخش های مرتبط با آن قابل مشاهده است، به طوری که تاثیر بر سلامت ناشی از طوفان های شن، گرد و غبار که نتیجه مستقیم بیابان زایی و فرسایش سرزمین محسوب می شود، هم اکنون از دغدغه های بسیاری از دولت ها به شمار می رود که در این میان نه تنها بیماری های تنفسی شدید و تصادفات رانندگی نیز نتیجه این عوامل است بلکه گستره تاثیرات ناشی از بیابان زایی معمولا تخمین دقیق میزان خسارت اقتصادی این پدیده را با مشکل مواجه می کند، هرچند تاثیرات جدی بیابان زایی برجمعیت فقر کشورهای در حال توسعه قابل ملاحظه است و اکثریت این جمعیت شرایط متزلزلی دارند و تولید کشاورزی خود را از دست می دهند.
به همین جهت نیازمند مقابله با بیابان زایی هستیم لذا ما باید از طریق رویکردهای متعارف و غیرمتعارف به مقابله با تاثیرات این پدیده برتوسعه اقتصادی و امنیت غذایی بپردازیم.
موضوع روز جهانی مقابله با بیابان زایی سال 2015 تحقق امنیت غذایی برای همه از طریق نظام های پایدار غذایی بر دو هدف توسعه تمرکز دارد به طوری که هدف توسعه 4-2 اطمینان یافتن از پایداری نظام های تولید محصولات غذایی و اجرای اقدامات مقاوم سازی کشاورزی با هدف بالارفتن بهره وری و تولید کمک به حفظ اکوسیستم ها، تقویت ظرفیت ها برای تطبیق با تغییرات جوی، شرایط نامساعد آب و هوایی، خشکسالی، سیل و سایر بلایای طبیعی و بهبود تدریجی کیفیت خاک اراضی تا سال 2030 است.
در هدف توسعه 3- 15 مقابله با بیابان زایی، احیای اراضی و خاک های تخریب شده شامل اراضی تحت تاثیر بیایان زایی، خشکسالی و سیل همراه با تلاش جدی برای متعادل سازی فرآیند فرسایش خاک در سراسر جهان تا سال 2020 می شود.
آنچه در ایران اتفاق افتاده، استفاده بیش از حد اراضی کشاورزی، مراتع و جنگل ها از مهمترین عوامل ریشه ای فرسایش زمین و بیابان زایی در این کشور به شمار می آید که با خود محو جنگل ها، از بین رفتن فراگیر تنوع زیستی، فرسایش شدید و فراگیر بادی و آبی به همراه بالا رفتن میزان شوری خاک را به همراه داشته است.
در بخش دیگری از این پیام آمده است: زمینه های اقتصادی و اجتماعی نباید نادیده گرفته شود خصوصا نیازها و انگیزه های کشاورزان، دامداران و جوامع محلی که نقش بسزایی در تحقق اهداف ملی به منظور امنیت غذایی و ریشه کنی فقر ایفا می کند.
بنابراین برنامه ریزی با هدف توسعه بهینه از منابع آب و خاک در سیستم های آبیاری و کشت دیم و نیز توجه به استفاده های غیرکشاورزی از اراضی دارای اهمیت است.
در این پیام به پروژه های مشترک بین سازمان جنگل ها و سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اشاره شد؛ به طوری که هم اکنون اعتبار تسهیلات جهانی محیط زیست در احیای اراضی جنگل تخریب شده (RFLDL) در مناطق خشک و نیمه خشک استان های کرمان و خراسان جنوبی در حال اجراست.
نتایج ملموس این پروژه که تاکنون در کنترل بیایان زایی، احیای اکوسیستم ها، ارتقای تنوع زیستی، تقویت امنیت غذایی و ایجاد معیشت پایدار برای جوامع محلی حاصل شده بسیار متعدد است.
پروژه(RFLDL) تقویت جوامع محلی از طریق ابتکارات اقتصادی و اجتماعی و بکارگیری دانش فنی مناسب و پذیرش مدیریت پایدار اراضی جنگلی توسط این جوامع را به همراه داشته که این امر منجر به حفاظت از جنگل ها و تقویت ابزارهای معیشتی آنان شده و این اقدامات با سیاست های ملی در زمینه مقابله با بیابان زایی، حفاظت از تنوع زیستی و کاهش آثار منفی تغییرات آب و هوایی هم راستا است
منبع:ایانا

نوشته شده در 28/03/1394 پنجشنبه ساعت 11:42:21 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه خاکشناسی


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید