واردات موز سقوط کرد
واردات موز سقوط کرد

واردات موز سقوط کرد

 
میوه موز
طی هفت ماهه نخست امسال واردات موز بیش از ۶۳ درصد نسبت به پارسال کاهش یافته است که نشان می‌دهد سیاست بازار در مقابل بازار برای سیب و موز نه تنها باعث افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی صادرات سیب ایرانی شده بلکه واردات موز را به شدت کاهش داده است.
 
به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، وزارت جهاد کشاورزی از سال گذشته سیاستی جدید را در قبال افزایش صادرات و کنترل واردات محصولات کشاورزی به نام بازار در برابر بازار در پیش گرفت که بر این اساس به ازای صادرات 1.5 کیلوگرم سیب، واردکنندگان موز می‌توانستند یک کیلوگرم از این محصول را با تعرفه‌ای 21 درصد کمتر از گذشته وارد کنند که این عامل نه تنها باعث افزایش بیش از 300 درصدی صادرات سیب در این بازه زمانی شد بلکه واردات موز نیز به شدت کاهش یافت.
 
چرا که بر اساس آمار رسمی منتشر شده طی هفت ماهه امسال 131 هزار و 629 تن موز به ارزش 101 میلیون و 334 هزار دلار به کشور وارد شد که از نظر وزنی 63.24 درصد و از نظر ارزشی 63.27 درصد نسبت به بازه مشابه زمانی سال گذشته کاهش یافته است.
 
در این میان ترکیه با فروش بیش از 60 هزار تن موز 45.96 درصد سهم بازار موز وارداتی در ایران را از آن خود کرده و بزرگترین فروشنده این محصول به ایران لقب گرفته است. پس از آن کشورهای فیلیپین، امارات و اکوادو دررتبه‌های دوم تا چهارم صادرات موز به ایران قرار گرفته‌اند و سهم‌شان در این بازار به ترتیب 22.89 درصد، 12.43 درصد و 11.97 درصد است.
 
همچنین کشورهای گوآتمالا، هند، کلمبیا، اندونزی و موزامبیک به ترتیب جزو دیگر فروشندگان این محصول به شمار می روند و گرجستان نیز با سهمی کمتر از 0.02 درصد  کوچک‌ترین بازار موز وارداتی برای ایران محسوب می‌شود.
 
البته موز وارداتی که به شدت از نظر حجم با کاهش روبرو شده، قدری نسبت به سال گذشته گران‌تر نیز شده است، چرا که به صورت میانگین هر کیلوگرم موز وارداتی در هفت ماهه امسال به قیمت 2405 تومان وارد شده است در حالی که سال گذشته به صورت میانگین موز وارداتی کیلویی 2249 تومان بوده و امسال 6.94 درصد گران تر از پارسال شده است.
 
نکته اینجاست که سیاست بازار در مقابل بازار، نه تنها با افزایش صادرات سیب، این میوه را در بازار داخلی گران‌تر از سال گذشته کرد بلکه ضمن کاهش شدید واردات موز عاملی برای گرانی نسبی این محصول نیز شد که شاید شروعی برای یک نوسان و افزایش قیمتی بیشتر باشد و وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تنظیم تولید تا بازار محصولات کشاورزی باید برای جلوگیری از این آشفتگی تدبیری بیندیشد.

نوشته شده در 03/09/1395 چهارشنبه ساعت 18:51:19 توسط samira


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی