واردات نارنگی پاکستانی در بهمن‌ماه آزاد شود
واردات نارنگی پاکستانی در بهمن‌ماه آزاد شود

واردات نارنگی پاکستانی در بهمن‌ماه آزاد شود

 
نارنگي سياهو
با توجه به قاچاق نارنگی‌های پاکستانی در بهمن‌ماه و با اتمام فصل نارنگی‌های شمال، مشاور معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشنهاد کرده است که در این ماه واردات نارنگی پاکستانی با اتخاذ برخی تدابیر آزاد شود.
 
به گزارش ایسنا، یکی از معضلاتی که این روزها بخش تولید کشور، چه در صنعت و چه در کشاورزی با آن روبروست، مشکلات مربوط به قوانین کوله‌بری است که علاوه بر واردکردن ضربه به بخش تولید کشور، مشکلاتی را برای خود کوله‌بران نیز به وجود می‌آورد و گمرک ایران نیز بارها از وجود برخی رویه‌ها از جمله کوله‌بری و ملوانی در ایران انتقاد کرده است.
 
واسطه‌ها یا دلالان دو طرف مرزها با استفاده از کوله‌برانی که اغلب قشر بسیار کم‌ درآمد جامعه هستند، سود خوبی به جیب می‌زنند و در مقابل بخش تولید کشور نیز ضربه می‌خورد.
 
یکی از بخش‌های آسیب‌پذیر در این میان، بخش کشاورزی است که با واردات انواع میوه به صورت کوله‌بری که واردات آن‌ها در حالت طبیعی ممنوع است، سبب مشکلات تولیدکنندگان میوه در کشور می‌شود.
 
در میان اقلام کشاورزی نیز، واردات نارنگی پاکستانی به صورت کوله‌بری سبب شده تا به دلایل مختلف از جمله تفاوت قیمت و نوع ذائقه‌ی مردم، استقبال چندانی از نارنگی‌های تولید جنوب کشور نشود.
 
این در حالی است که این اتفاق در زمان اتمام فصل نارنگی‌های شمال کشور می‌افتد و بازار باید برای فروش نارنگی‌های جنوب باز شود، اما ورود نارنگی‌های پاکستانی که گفته می‌شود از سیستان و بلوچستان خارج نمی‌شود، اما در تمام کشور به فروش می‌رسد، این اجازه را به تولیدکنندگان داخلی نارنگی نمی‌دهد.
 
در همین راستا، عباس نخعی، مشاور معاونت برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در یادداشتی در این باره پیشنهاد کرده است که در این فصل سال یا حداقل در یک ماه، واردات نارنگی پاکستانی با اتخاذ تدابیر لازم از جمله در قبال صادرات میوه به این کشور، آزاد شود که با این امر حداقل می‌توان جلوی واردات قاچاق این میوه را گرفت.
 
وی در یادداشت خود آورده است که موضوع فروش نارنگی‌های پاکستانی در سراسر کشور به ویژه تهران اخیرا از سوی اتحادیه مربوطه در تهران تایید شده و در خبرها آمده است که نارنگی پاکستانی غیرمجاز در تهران به قیمت هر کیلو ۷۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.
 
نخعی متذکر شده است که هزینه‌های مبارزه با این قاچاق در سراسر کشور از مرحله تعقیب، کشف، تشکیل پرونده، صدور رأی تا امحاء (به طور معمول ۱۰۰ درصد میوه‌های مکشوفه به لحاظ عدم امکان اطمینان از نوع سموم و آفت کش‌های مورد استفاده معدوم می‌شود) هنگفت بوده و ضروری است برای برون رفت از این وضعیت چاره‌اندیشی شود.
 
وی پیشنهاد کرده است: "در طول ماه بهمن، می‌توان با تدابیر لازم  از جمله صادرات سایر اقلام میوه به پاکستان و با تعیین مقادیر وزنی مشخصی، نارنگی پاکستانی را با نظر قرنطینه نباتی وارد و حداقل از قاچاق و مسایل حاشیه‌ای آن پیش‌گیری کرد، اما ظاهرا جهادکشاورزی با هر نوع واردات میوه به جز چهار قلم میوه گرمسیری مخالف است و از این رو حجم قاچاق نارنگی در طول یک ماه بیش از سایر مرکبات در طول سال است. "
 
این در حالی است که گمرک ایران نیز بارها از واردات برخی کالاها و محصولات از طریق کوله‌بری و ملوانی و سایر رویه‌های گمرکی موجود در ایران که در جهان مرسوم نیست، انتقاد کرده است.
 
از نمونه‌های معروف این قضیه می‌توان به ورود برنج در فصل ممنوعیت و بادام هندی اشاره کرد.
 
به این ترتیب پیشنهاد واردات برخی محصولات در زمان خاص برای جلوگیری از قاچاق آن‌ها امری منطقی به نظر می‌رسد که وزارت جهادکشاورزی نیز در این زمینه باید پیگیر باشد.

نوشته شده در 15/11/1395 جمعه ساعت 18:00:27 توسط samira


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی