وجود ۴ هزار فروشگاه غیرمجاز کود و سم درکشور
وجود ۴ هزار فروشگاه غیرمجاز کود و سم درکشور

وجود ۴ هزار فروشگاه غیرمجاز کود و سم در کشور/ نهاده‌ها از فروشگاه‌های مجاز خریداری شود

در حالیکه رئیس اتحادیه واردکنندگان سم ایران عرضه آفت‌کش‌های تقلبی در ۴ هزار فروشگاه غیرمجاز کود و سم را تایید می‌کند، رئیس سازمان حفظ نباتات به کشاورزان توصیه کرد سموم مورد نیازشان را از فروشگاه‌های مجاز خریداری کنند.

 خبرگزاری فارس: وجود ۴ هزار فروشگاه غیرمجاز کود و سم در کشور/ نهاده‌ها از فروشگاه‌های مجاز خریداری شود
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس امروز محمد‌علی باغستانی رئیس سازمان حفظ نباتات با حضور در برنامه حرف حساب شبکه یک سیما گفت: سازمان حفظ نباتات به عنوان یکی از متولیان تأمین امنیت غذایی در کشور است و  مؤلفه‌هایی از جمله افزایش عملکرد، تولید محصول کافی، سالم و مغذی از جمله وظایف این سازمان به شمار می‌رود.
 
وی با بیان اینکه مدیریت آفات بر عهده سازمان حفظ نباتات است، افزود: بطور متوسط آفات در دنیا حدود 42 درصد بر تولید محصولات کشاورزی آسیب می‌زند و در کشور ما هم این صدمات در حدود 30 تا 32 درصد است.
 
رئیس سازمان حفظ نباتات اظهار داشت: میزان خسارتی که آفات بر محصولات کشاورزی وارد می‌کنند مختلف و از یک تا 100 درصد بر گیاه و محصولات کشاورزی تأثیر می‌گذارد.
 
باغستانی در پاسخ به این سؤال که چرا مصرف‌کنندگان سموم آفت کش از تقلبی بودن سموم مصرفی شکایت دارند، گفت: برای اطمینان از تقلبی نبودن سموم باید آن را از فروشگاه‌های مجاز خریداری کرد.
 
وی با بیان اینکه ادعای خوب بودن تمامی سموم موجود در کشور درست نیست، اظهار داشت:  اگر سموم‌ از مراکز مجاز توسط کشاورزان تهیه شود مشکلی پیش‌نمی‌آید.
 
باغستانی تصریح کرد: سال گذشته عملیات مبارزه با آفت سن گندم  بوسیله سم‌های مجاز در سطح 2 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی انجام شد و میزان سن زدگی گندم در کشور به میزان 0.6 بود بنابراین با سموم مجاز توانستیم این آفت را کنترل کنیم. 
 
وی با بیان اینکه درخواست ما از کشاورزان خریداری سموم از فروشگاه‌های مجاز است، بیان داشت: اگر کشاورزان با مواردی از خرید سم برخورد کردند که دچار مشکل است قوطی و بخشی از محتوای سم را به مدیریت حفظ نباتات استان یا شهرستان تحویل دهند تا توسط سازمان بررسی‌های لازم بر روی آن انجام شود.
 
رئیس سازمان حفظ نباتات اظهار داشت: سازمان حفظ نباتات در حال تهیه فرم‌هایی است تا توسط آن سموم و آفت‌کش‌های مجاز از طریق سایت سازمان حفظ نباتات به مصرف‌کنندگان معرفی شود.
 
* 4 هزار فروشگاه غیرمجاز عرضه سموم کشاورزی
 
در ادامه این برنامه سید مهدی حسینی یزدی رئیس اتحادیه واردکنندگان سم ایران با تایید این مطلب که برخی سموم موجود در کشور تقلبی است، گفت: سموم موجود در کشور از سه طریق تأمین می‌شود، بخشی از طریق انجمن وارد می‌شود که زیر نظر سازمان حفظ نباتات پروانه ورود می‌گیرد که این بخش از سموم هیچ‌گونه مشکلی ندارد و تقلبی نیست.
 
وی افزود: بخشی دیگری از سموم از طریق تولید‌کنندگان مجاز تولید می‌شود که این قسمت هم زیر نظر سازمان حفظ نباتات است و بنابراین این سموم تولیدی هم مشکلی ندارد.
 
رئیس اتحادیه وارد کنندگان سموم اظهار داشت: اما بخشی از سموم موجود در کشور از طریق تولید‌کنندگان غیر مجاز تولید و یا از طریق واردات غیر مجاز تأمین می‌شود که غالبا تقلبی و دارای مشکل هستند.
 
حسینی یزدی گفت: بخش نظارت بر واردات بر عهده اتحادیه و یا سازمان حفظ نباتات نیست و نظارت و کنترل واردات قاچاق و یا تولید قاچاق هم کم است.
 
وی افزود: در کنار 3 هزار فروشگاه مجاز فروش سم 4 هزار فروشگاه غیرمجاز و بدون پروانه در کشور وجود دارد که مبادرت به فروش سم می‌کنند و به همین دلیل بخشی از سم یا آفت‌کش‌هایی که کشاورزان از آن استفاده می‌کنند تقلبی و یا بی‌اثر است .
 
ش
 

نوشته شده در 28/09/1393 جمعه ساعت 01:22:28 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه انواع کودها


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
مطالب پر بازدید
 

 

 


تبلیغات