فن پیج فیس بوک بساک

ورود سیستم جدید آبیاری به کشور با کمک چین
ورود سیستم جدید آبیاری به کشور با کمک چین

ورود سیستم جدید آبیاری به کشور با کمک چین

 
آبیاری نوین
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به همکاری ایران و چین برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در کشور همراه با انتقال تکنولوژی، گفت: سیستم نوین آبیاری تیپ (نواری) برای اولین بار برای آبیاری شالیزارهای کشور به مرحله اجرایی رسید.
 
به گزارش خبرنگار بخش کشاورزی خبرگزاری تسنیم، علیمراد اکبری امروز در مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات و ادوات کشاورزی و سیستم‌های نوین آبیاری و صنایع وابسته اظهار کرد: به ازای هر هکتار اجرای سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی کشور حدود 4 هزار و 400 مترمربع آب صرفه جویی می‌شود.
 
وی افزود: در حال حاضر توانسته‌ایم 90 درصد ادوات و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و تحت فشار را در کشور تولید کنیم و تنها برای بخش اندکی از لوازم هوشمند و قطره چکان های خاص که با فناوری‌های نوین روز تولید شده‌اند واردات داریم.
 
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: اجرای پروژه‌های مشترک سیستم‌های نوین آبیاری در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است به طوری که اکنون توانسته‌ایم در شرایط پس از اجرای برجام با برخی کشورهای اروپایی وارد مذاکره شویم همچنین فعالیت خود را با کشور چین آغاز و انتقال تکنولوژی انجام داده‌ایم.
 
اجرای سیستم نوین آبیاری تیپ با کمک چین
 
اکبری تصریح کرد: با همکاری یک شرکت چینی کارخانه مشترکی در ایران تأسیس شده تا بتوانیم تجهیزات آبیاری نوین با تکنولوژی روز دنیا را تولید کنیم.
 
وی اضافه کرد: با شرکت چینی برای اولین بار در ایران سیستم آبیاری تیپ (نواری) را برای محصول برنج تست و اجرا می کنیم.
 
صرفه جویی 11 میلیارد مترمکعبی آب مصرفی کشاورزی تا پایان برنامه ششم
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این اقدام باهدف کاهش شدید مصرف آب در کشور تا انتهای برنامه ششم مدنظر است به طوری که برنامه ریزی شده طی این مدت 11 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی کشور صرفه جویی صورت گیرد.
 
اکبری گفت: برای اجرای هر هکتار از سیستم‌های نوین آبیاری حدود 10 میلیون تومان اعتبار نیاز داریم که در برنامه ششم مصوب شده است که حداقل 85 درصد از اعتبارات مورد نیاز اجرایی طرح توسط دولت و به صورت یارانه و بلاعوض تأمین شود.
 
وی در خصوص همکاری مشترک ایران و چین در بخش سیستم‌های نوین آبیاری، گفت: در قراردادی که با شرکت چینی منعقد شده است به میزان یک میلیون و 550 هزار هکتار از اراضی را تحت پوشش قرار داده است.
 
از برنامه‌های اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار سال 95 عقب هستیم
 
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: درسال 95 دولت برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری تحت فشار 200 هزار هکتار برنامه ریزی داشت اما تا به امروز 43 هزار هکتار آن به مرحله اجرایی رسیده و 67 هزار هکتار در حال انجام است.
 
اکبری اضافه کرد: در سال جاری  100 هزار هکتار از اجرای سیستم‌های نوین آبیاری عقب هستیم که دلیل این امر تخصیص دیرهنگام اعتبارات است.
 
وی یادآور شد: در برنامه ششم توسعه نیز مصوب شده است که سالانه 6 هزار هکتار برای توسعه روش‌های نوین آبیاری، سطوح آبگیری و آب بندان به مرحله اجرا درآوریم.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در مدیریت منابع آب و مدیریت مصرف و همچنین بخش ماشین آلات و ادوات کشاورزی اقدامات مناسبی در سه سال اخیر انجام شده است به طوری که عرضه تراکتور در سه سال گذشته 8 برابر سنوات گذشته بوده است که اعتبارات آن از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار کشاورزان و بهره برداران قرار گرفته و می‌گیرد. 
 
اکبری با تأکید براینکه برای اختصاص تسهیلات مورد نیاز ماشین آلات کشاورزی مشکلی نداریم، گفت: بهره وری سبز(بهره وری همراه با حفظ منابع پایه و محیط زیست) مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی در برنامه ششم است.
 
وی در پایان صحبت‌های خود گفت: تا به امروز یک میلیون 550 هزار هکتار از اراضی کشور به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند و بالغ بر 6 میلیارد مترمکعب آب از این طریق صرفه جویی شده است.

نوشته شده در 17/10/1395 جمعه ساعت 13:16:07 توسط samira


بازگشت به صفحه آبیاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید