همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
پرداخت یارانه به تولید بذر سبزی و صیفی منطقی نیست
پرداخت یارانه به تولید بذر سبزی و صیفی منطقی نیست

پرداخت یارانه به تولید بذر سبزی و صیفی منطقی نیست

تولیدکنندگان بذر سبزی و صیفی باید با افزایش توان بهره‌وری، هزینه‌ها را کاهش دهند وگرنه چاره‌ای جز حذف آنها و روی کار آمدن افراد توانمند نیست.

معاون کنترل و گواهی بذر مؤسسه تحقیقات، ثبت و گواهی بذر و نهال امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام اینکه بیشترین واردات بذر در محصولات سبزی، صیفی، ارقام مقاوم به بیماری چغندرقند و ارقام زودرس و جدید ذرت است، گفت: 97 درصد واردات متعلق به این محصولات بوده که بیش از 75 درصد آن نیز در محصولات سبزی و صیفی است.
صمد مبصر افزود: اگر واردات بذر سبزی و صیفی نداشته باشیم در تولید دچار مشکل خواهیم شد، چون در این زمینه کاملاً وابسته هستیم.
وی خاطرنشان کرد: به‌دلیل پایین بودن قیمت ارز، واردات بذرهای هیبرید به کشور از تولید داخلی آن ارزان‌تر تمام می‌شود.
مبصر ادامه داد: پرداخت یارانه به بذر سبزی و صیفی منطقی نیست و تولیدکنندگان باید تلاش کنند با کاهش هزینه‌های تولید و افزایش بهره‌وری، هزینه تولید بذر هیبرید را کاهش دهند و امکان رقابت با بذور وارداتی را فراهم کنند.
وی تصریح کرد: زمانی می‌توان از تولید داخلی حمایت کرد و واردات را زیر سؤال برد که هزینه واردات گران‌تر تمام شود، اما در حال حاضر به‌دلیل هزینه بالای کارگر در کشور، واردات ارزان‌تر تمام می‌شود.
معاون کنترل و گواهی بذر مؤسسه تحقیقات، ثبت و گواهی بذر و نهال با اشاره به اینکه به‌نظر نمی‌رسد وزارتخانه سیاست‌های حمایتی را در پیش بگیرد، یادآور شد: می‌توان سیاست افزایش تعرفه‌های واردات را برای بذوری که توان تولید آنها را داریم، پیش بگیریم.
مبصر میزان تولید سالانه بذر گواهی‌شده را 450 هزار تن اعلام کرد و اظهار داشت:‌عمده تولید بذر گواهی‌شده در محصول گندم است.
وی با اشاره به اینکه میزان صادرات بذر بسیار محدود و در قالب بازارچه‌های مرزی است، تأکید کرد: صادرات بذور گواهی توسط شرکت‌ها بسیار ناچیز است، چون علاوه بر اینکه تولیدکنندگان شرایط تولید در سطح جهانی را ندارد، در بسیاری از بذور نیز مازاد تولید نداریم و تنها می‌توانیم نیاز داخلی را برطرف کنیم.
معاون کنترل و گواهی بذر مؤسسه تحقیقات، ثبت و گواهی بذر و نهال با اشاره به عضویت در سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی OECD و دریافت اعتبارنامه برای تجهیز آزمایشگاه تجزیه بذر از سوی ISTA برای تولید گفت: برای صادرات نیازمند زیرساخت‌های این‌چنینی هستیم که بخش دولتی در حال فراهم کردن آنها است.
مبصر با اعلام اینکه هنوز نتوانسته‌ایم استانداردهای تجارت بین‌المللی را داشته باشیم، افزود: بخش خصوصی نیز باید چارچوب‌ها و حداقل‌های استانداردهای بین‌المللی را برای صادرات پیدا کند تا هم از نظر کیفی و هم از نظر تکنیکی شرایط ورود به بازار جهانی را پیدا کنند.
وی در پایان با اشاره به اینکه نمی‌توان جلوی قاچاق بذر را گرفت، خاطرنشان کرد: با توجه به قیمت تمام‌شده واردات، دلیلی برای قاچاق وجود ندارد و میزان قاچاق کمتر از 10 درصد است.
منبع:ایانا

نوشته شده در 19/12/1393 سه شنبه ساعت 23:32:09 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید