پیشگیری از بروز بیماری در کندو و مبارزه با آفات مهم زنبور عسل
پیشگیری از بروز بیماری در کندو و مبارزه با آفات مهم زنبور عسل
پیشگیری از بروز بیماری در کندو و مبارزه با آفات مهم زنبور عسل
 
 
برای سوزاندن کلنی لا علاج چیه باید کرد
 
ابتدا کلنی مریض که اساساً به بیماری لوک دچار می شودباید تا شعاع 10
 
کیلومتری زنبورستان دور کرد و در هنگام غروب که کلیه زنبوران به کندو رفته اند یک گودال به قطر 1 متر و عمق نیم متر حفر می کنیم بعدهمه ی سوراخ های کندو را با گل گرفته به غیر از یک سوراخ بهد هدود 100 میلی لیتر بنزین داخل سوراخ می ریزیم بعد از مدتی بر اثر گاز بنزین تمام زنبوران کندو می میرندبعد زنبوران و قاب ها کندو را داخل گودال ریخته و با نفت آن را آتش می زنیم و بعد روی خاکستر ها خاک گودال را می ریزیم تا از پخش مواد نیم سوخته و انتشار بیماری جلو گیری شود . بعد با پریموس (شعله افکن دستی)کندو را در تمام قسمت کندو حرارت داده . حرارت دادن آن باید طوری باشد که زمانی که شعله را به قسمتی از کندو نزدیک می کنیم کندو نسوزد و سیاه نشود .
 
مبارزه با زنبوران سرخ (گلوخرمایی)
 
این نوع زنبوران به زنبورار عسل حمله و آن را می خورند این زنبوران از مواد پروتئینی هم تغذیه می کنند برای همین می توان شش چرخ کرده گوسفند یا پوست و اضافات ماهی را با سموم مخلوط کرده و در نزدیکه زنبورستان زیر سایه قرار می دهیم . می توانیم روی کاشی مقداری چسب موش بریزیم بعد مقداری کم شش چرخ کرده روی آن می ریزیم بعد از مدتی زنبوران سرخ به بهانه خوردن شش در چسب موش گرفتار می شوند .
 
راه حلی دیگر است که دکتر نعمت ا... شهرستانی ابداع کرده اند که طی آن گلدانی مانند شکل زیر وارونه آویزان کرده و سیمی از سوراخ بالا عبور داده به داخل گلدان می آوریم و طعمه ای مثل جگر آماده و به انتهای سیم میبندیم .بعضی از زنبوران هنگام خوردن به زمین می افتند که با گذاشتن ظرفی پر از آب و صابون زنبوران به داخل آن می افتند و گرفتار می شوند اما هنوز زنبورانی داخل گلدان است که با گذاشتن حرارت به مدت 2 ثانیه تمام زنبوران بال هایشن می سوزد ودر ظرف می افتند .
 
راه حلی دیگر وجود دارد که در هنگام غروب زمانی که زنبوران سخ به لانه می روند خط پرواز آنان را دنبال کرده و لانه آن ها را پیدا می کنند وموقع شب مقداری بنزین داخل خانه آنان ریخته و روی خانه آنان خاک می ریزیم . زنبوران آن بلافاصله میمیرند می توانید فردا محل را تخریب با خانه آنان را مشاهده کنید .
 
روش مبارزه با پرندگان زنبور خوار
 
این پرندگان در اویل بهار و پاییز در مناطق مرکزی و تابستان  در مناطق شمای و کوهستانی کشور و در زمستان در جنوب کشور اند .
 
این پرنده ها در نزدیکی زنبورستان کمین و زمانی که زنبور در آمد مورد حمله قرار می گیرد . خسارت این پرنده بسیار زیاد است این پرنده دارای سینه ای سبز و نوکی دراز و صدایی به خصوص دارد .
 
روش مبارزه با این پرندهاستفاده از تفنگ های بادی و شکاری است .
 
روشی دیگر است که طی آن از سم های آزانتول و کُمافوز و داروی پریزین را هر
 
یکرا بخواهید روی زنبوران برزید .این دارو ها روی زنبورعسل اثر ندارند  ولی به هنگام خورده شدن پرنده مسموم می شود و میمیرد .
 

نوشته شده در 18/09/1395 پنجشنبه ساعت 20:46:42 توسط samira


بازگشت به صفحه پرورش زنبور عسل


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید