همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
چغندر قند و خواص آن
چغندر قند و خواص آن

چغندر قند و خواص آن

 
چغندر گیاهی است دارای برگهای پهن و درشت و گلوله مانند یا مخروطی شکل و بر سه قسم است:چغندر قند، چغندر رسمی، چغندر فرنگی چغندر قند که چغندر صنعتی نیز می گویند مخروطی شکل است و تا عمق ۳۰ سانتی متر یا بیشتر در زمین فرو می رود، پوست و مغزش سفید و به طور متوسط از ۱۴ تا ۱۸ درصد دارای ماده ی قندی می باشد. ریشه ی کلفت بوته ی چغندر، مواد غذایی و بخصوص ساکارز را در خود ذخیره می کند.
بدین ترتیب که: برگ های بزرگ چغندر در هنگام روز مقابل نور آفتاب ساکارز می سازد و شب آن را به ریشه ها می دهد و مقدار ساکارز چغندر در هر محلی متفاوت است. رنگ چغندر ممکن است زرد، سرخ و سفید باشد ریشه ی چغندربه صورت خام قابل استفاده است ولی اغلب آن را پخته مصرف می کنند که همه بنام لبو آن را می شناسند. از قدیم الایام چغندر را ملین و دافع یبوست می دانند و در درمان و تسکین دردهای کلیه و مفاصل مورد استفاده قرار می دادند، امروزه نیز ثابت شده است که چغندر مانند هویج دارای کاروتن می باشد که در معده تبدیل به ویتامین A می شود، همچنین به علت داشتن آهن خوراکی بسیار مفیدی برای اشخاصی است که دچار کم خونی و بیماری های ناشی از آن می باشند.
آب چغندر و بیماری آلزایمر پژوهشگران دانشگاهی در آمریکا گزارش می کنند که نوشیدن آب چغندر سبب جریان بهتر خون در عروق شده و از بروز عوارض در سلول های مغزی جلوگیری می نماید که در نتیجه می تواند جلوی بروز و پیشرفت بیماری فراموشی را بگیرد. این عده معتقدند که نیترات موجود در چغندر نقش مهمی در این میان بازی می کند.
قبلاً گزارش شده بود که نوشیدن آب چغندر می تواند فشار خون را کاهش دهد ک...ه خود در سلامتی و بهزیستی قلب و عروق مؤثر است. همچنین ثابت شده است که مواد موجود در چغندر عملکرد نوعی اسید آمینه• موجود در خون را که اگر افزایش یابد سبب بروز سکته قلبی می شود، خنثی می کند. بسیاری از میوه جات و سبزیجات سبز تیره رنگ هم می توانند در سلامتی و بهزیستی قلب و عروق نقش داشته و از بروز بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلب و عروق و آلزایمرز جلوگیری کنند. در اینجا باید اشاره به یک بام و دو هوای دنیای پزشکی کرد که نیترات و نیتریت موجود در رژیم غذایی امکان بروز سرطان مخصوصاً سرطان های دستگاه گوارش و مثانه را افزایش می دهد در حالی که در اینجا از بروز بیماری فراموشی جلوگیری می کند.
 
فهرست مندرجات
۱ - خواص چغندر
۲ - مضرات چغندر
 
خواص چغندر
 
۱_ چغندر حاوی ویتامین های: A، B، C و عناصر: آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم، منگنز، پتاسیم، ارسنیک، روبیدم و از موادی مثل آلبومین، قندها، چربی و هیدرات کربن تشکیل شده است
۲_ چغندر به علت داشتن ارسنیک و روبیدم از بیماری جذام جلوگیری کرده و همچنین به خاطر داشتن فسفر غذای خوبی برای تقویت مغز بوده و موجب تقویت حافظه و اعصاب می شود.
۳_ چغندر اشتها آور، مدر، دافع اسید اوریک، مقوی، ملین، آرام بخش و تصفیه کننده خون است.
۴_ مصرف چغندر برای افرادی که به بیماری هایی مانند: سوء هاضمه، اسهال خونی، بواسیر، سیاتیک، ورم کلیه، درد کلیه، سکته مغزی، التهاب مثانه، ضعف حافظه، ناراحتی عصبی و پوستی مبتلا می باشند می تواند مفید واقع شود.
۵_ خوردن آب برگ چغندر در موارد، سردرد، چاقی، درد دندان، و زخم معده اثر بسیار سودمندی می تواند داشته باشد.
۶_ مصرف برگ چغندر در رفع بیماری التهاب کبدی نقش مفیدی داشته و خون را نیز قلیایی می کند.
۷_ تخم چغندر دافع بلغم است که برای مصرف باید از دمکرده آن استفاده کرد
۸_ ضماد برگ چغندر در رفع ورم پشت پا و موخوره اثر درمانی دارد، همچنین ضماد آن مخلوط با عسل در رفع عارضه پوستی کهیر اثر خوبی داشته و موجب بر طرف شدن آن می شود.
۹_ شستشوی موی سر با آب جوشانده برگ چغندر مانع شوره موهای سر می شود.
۱۰_ جهت افزایش قدرت چغندر در ایجاد اثر پاک کنندگی بیش تر در کبد، آب چغندر را گرفته و همراه باآب هویج مصرف نمایید.
۱۱_ برای تسکین درد گوش توصیه شده است که آب چغندر را با روغن بادام گرم مخلوط کرده و در داخل گوش بچکانید.
 
مضرات چغندر
 
۱_ افراد مبتلا به سوء هاضمه باید از افراط در خوردن چغندر خودداری کنند.
۲_ اشخاصی که به قند خون مبتلا می باشند مجاز به مصرف چغندر نمی باشند.
۳_ خوردن برگ چغندر ممکن است که در بعضی افراد موجب استفراغ، دلپیچه و در برخی کودکان باعث حساسیت شود.
۵_ اشخاص مبتلا به فشار خون و ناراحتی های معده باید در مصرف چغندر احتیاط کنند. 
 

نوشته شده در 08/11/1395 جمعه ساعت 11:54:05 توسط samira


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید