همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
چگونگی کاشت کدو سبز
چگونگی کاشت کدو سبز

چگونگی کاشت کدو سبز

 
کدو سبز (به انگلیسی Zucchini)
کاشت و پرورش کدو سبز فوق العاده آسان است و یکی از سبزیجات ایده آل برای کاشت در باغ می باشد. کاشت کدو سبز در میان کشاورزان بسیار محبوب است و یک بوته کدو سبز می تواند تعداد زیادی کدوی خوشمزه تولید کند. هنگامی که بوته کدو سبز شروع به دادن محصول می کند، تا موقع برداشت زمان کمی باقی می ماند و این برای باغبانان تازه کار بسیار خوشایند است.
 
 
چگونگی کاشت کدو سبز
ابتدا تصمیم بگیرید برای کاشت کدو سبز چه راهی را می خواهید انتخاب کنید. برای کاشت کدو سبز دو را وجود دارد: می توان از طریق بذر آن را کاشت و یا بوته های کوچک و آماده آن را از بیرون تهیه کرد و در زمین کاشت. 
در زمان کاشت کدو سبز، شما می توانید بذرها را به صورت جوی و پشته ای یا به صورت خطی بکارید که بستگی به میزان فضای شما دارد.
 
آماده کردن خاک برای کاشت کدو سبز
قبل از کاشت کدو سبز، خاک را با مالچ و کود باغبانی مخلوط کنید تا مواد مغذی برای رشد کدو سبز تامین شود. pH خاک را تست کنید و در صورت لزوم آن را اصلاح کنید. PH مناسب برای رشد کدو سبز 6 تا 7.5 است. اگر PH بیشتر از این مقدار بود مقداری آهک به خاک اضافه کنید تا PH پایین آید، و اگر PH پایین بود خاک را با مقداری کود گیاهی مخلوط کنید تا PH به حد مناسب برسد. خاکی که کدو سبز در آن کاشته می شود باید زهکشی خوبی داشته باشد. اگر خاک شما زهکشی خوبی ندارد، مقداری شن به خاک اضافه کنید تا به زهکشی خاک کمک کند.
 
کاشت کدو سبز به صورت خطی 
دانه های کدو سبز را می توان بعد از رفع سرما در منطقه، کاشت. دمای مناسب برای کاشت کدو سبز 13 دجه سانتی گراد است. در هر گودال دو یا سه بذر کدو سبز را در عمق 3 سانتی متر با هم بکارید. فاصله گودال های کاشت را 75 سانتی متر و فاصله ردیف ها را 90 سانتی متر در نظر بگیرید. بعد از آن که دانه ها جوانه زدند و برگ واقعی تشکیل دادند، بوته ها را تنک کنید. 
 
کاشت کدو سبز به صورت جوی و پشته ای
بعد از گدشت سرما خاک را به صورت جوی و پشته ای آماده کنید. به صورتی که پشته ها به اندازه 15 تا 30 سانتی متر از زمین فاصله داشته باشند و عرض آن ها 30 تا 60 سانتی متر باشد. فاصله پشته ها از هم را باید 50 تا 100 سانتی متر در نظر گرفت. روی پشته ها گودال هایی به عمق 3 سانتی متر حفر کنید و در هر گودال 4 یا 5 بذر قرار دهید. فاصله گودال های کاشت را 75 سانتی متر در نظر بگیرید. بعد از این که بذرها جوانه زدند و برگ واقعی تشکیل دادند، آن ها را تنک کنید و دو یا سه بوته قوی تر را نگه دارید. 
شما همچنین می توانید 4 تا 6 هفته قبل از آخرین سرما، بذرهای کدو سبز را در خانه بکارید و بعد از این که سرما به طور کامل رفع شد، بوته های کدو سبز را به زمین اصلی منتقل کنید. 
 
اطلاعاتی در مورد رشد کدو سبز
زمانی که نهال های کدو سبز به وجود آمدند، اطراف آن ها مالچ اضافه کنید. مالچ باعث حفظ رطوبت خاک می شود، همچنین باعث می شود دمای زمین ثابت بماند. این دو مورد باعث می شوند که گیاه کدو سبز در زمان کوتاه تری محصول بدهد و باردهی بیشتری هم داشته باشد.
بوته های کدو سبز در هر هفته به میزان 2 اینچ آب نیاز دارند. اگر در منطقه شما بارندگی به اندازه کافی انجام نمی شود، باید آبیاری دستی انجام دهید. با استفاده از شلنگ آبیاری را در زیر برگ ها انجام دهید، آبیاری بارانی ممکن است باعث ایجاد کپک پودری روی برگ های کدو سبز شود. 
زمانی که کدوها کوچک هستند آن ها را برداشت کنید، زیرا طعم بهتری دارند و اگر برای فروش در بازار کاشت کدو را انجام می دهید، معمولا کدوهای کوچک طرفداران بیشتری دارند و بهتر فروش می روند. زمانی که کدوها به اندازه 10 سانتی متر شدند می توانید آن ها را برداشت کنید. با استفاده از چاقو کدوها را از بوته جدا کنید.

نوشته شده در 02/10/1395 پنجشنبه ساعت 19:34:38 توسط samira


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید