ژن افزایش محصول برنج کشف شد gene increase rice production
ژن افزایش محصول برنج
ژن افزایش محصول برنج کشف شد
 
موسسه بین المللی تحقیقات برنج از کشف نوعی ژن برنج که قابلیت افزایش این محصول مهم غذایی را دارد خبر داد.
سایت کشاورزی ایران به نقل از خبرگزاری ایرنا به نقل از روزنامه مانیلا تایمز، این موسسه که مرکز آن در مانیل پایتخت فیلیپین قرار دارد اعلام کرد: تحیقات اولیه نشان می دهد با به کارگیری این ژن که اسپایک نام دارد می­توان محصول برنج را بین ۱۳ تا ۳۶ درصد افزایش داد.
مسوول آزمایش های تکمیلی این مرکز با استناد به تحقیقات انجام شده گفت که این ژن یکی از ژن های مسوول افزایش محصول است که سال های زیادی برای کشف آن وقت صرف شده است.
gene was found increase rice production news 300x225 ژن افزايش محصول برنج کشف شد|gene increase rice production
ژن افزایش محصول برنج کشف شد gene increase rice production
اینز سالمت لوئدین در بیانیه­ای اعلام کرد: این ژن که در کشورهای مختلف آسیایی در حال آزمایش است نتایج مختلفی را در میزان افزایش محصول به ثبت رسانده است.
بر اساس گزارش این موسسه، کشف این ژن می تواند عاملی جهت کمک به امنیت غذایی باشد. این موسسه زمان توزیع این ژن به کشاورزان را نامشخص عنوان کرد.
کشف ژن توسط یک موسسه ژاپنی
کشف این ژن توسط یک موسسه ژاپنی صورت گرفت که تحقیقات آن را از سال ۱۹۸۹ بر روی یک برنج گرمسیری به نام ژاپنیکا که بیشتر در اندونزی کشت می شود آغاز کرده بود.
برنج از جمله حیاتی­ترین محصولات غذایی است که بیش از نیمی از جمعیت جهان به طور روزانه از آن استفاده می کنند. جمعیت ۶۴۰ میلیون نفر آسیای جنوب شرقی از جمله مصرف کنندگان برنج دنیا هستند به طوری که این محصول در تمام وعده های غذایی مردمان این منطقه از کره زمین وجود دارد.
مقامات این مرکز اعلام کردند برای ثبات قیمت ۳۰۰ دلاری برنج در هر تن، نیاز است که طور سالیانه هشت تا ۱۰ میلیون تن به تولید این محصول اضافه شود. آسیا حدود ۹۰ درصد برنج مصرفی جهان را تولید می­کند.
 
منبع : iranianagriculture.com

نوشته شده در 18/09/1392 دوشنبه ساعت 17:40:31 توسط محمد یزدانی


بازگشت به صفحه زراعت


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید