کاشت یک میلیون نهال پسته برای توسعه باغ های پسته در قم
کاشت یک میلیون نهال پسته برای توسعه باغ های پسته در قم

کاشت یک میلیون نهال پسته برای توسعه باغ های پسته در قم

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی جهاد کشاورزی قم، رضا وکیل در این زمینه اظهار داشت: در همین راستا جهت کمک به باغداران مبلغ 600میلیون ریال تسهیلات بلاعوض یارانه ای بین باغداران جدید توزیع شده است.
 
وی اضافه کرد: برنامه ریزی و هماهنگی های لازم جهت تغییر الگوی کشت و توسعه باغ ها در مناطقی که با مشکل کمبود آب مواجه می باشند، صورت گرفته و در سال جاری توسعه باغ های پسته و گلستان های گل محمدی و همچنین کشت زعفران به منظور استفاده بهینه از منابع آب در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی قم قرار دارد.
 
وی همچنین بیان داشت: مبارزه با سن مادر در مزارع جو و گندم در سطح 22 هزار و 308 هکتار، مبارزه با شته در مزارع گندم و جو در سطح 19 هزار و 824 هکتار، انجام آزمایش سهام جهت بررسی وضعیت کارایی سم پرجور علیه شته موی کلزا، عقد قراردادهای IPM با بخش خصوصی، مبارزه با آفت چوب خوار کرمانیا بوسیله کارت زرد و فرمون در سطح 180 هکتار و مبارزه شیمیایی در سطح900 هکتار، مبارزه با سرخرطومی یونجه در سطح یک هزار و 600 هکتار و مبارزه با علفهای هرز مزارع و باغ ها در سطح دو هزار و 500 هکتار از دیگر اقدامات این معاونت طی مدت زمان مذکور به شمار می آید.
 
وکیل از برگزاری جلسات کمیته فنی امور باغبانی، ستاد گلخانه ها و نهال به صورت مستمر و اجرای مصوبات جلسات در مناطق تابعه خبر داد و گفت: کارشناسان معاونت تولیدات گیاهی به صورت مستمر بر روند توسعه باغ ها و گلخانه های تولید محصولات خارج از فصل نظارت دارند. 
 
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص فصل برداشت گندم و جو در استان قم، اضافه کرد: برگزاری جلسات هماهنگی و کمیته فنی ستاد برداشت و هماهنگی مراکز خرید، برگزاری همایش برداشت با حضور ادارات مربوطه استانی و کمبایندارن فعال سطح استان، تشکیل پرونده پلاک گذاری ماشین های خودگردان کشاورزی به تعداد 74 دستگاه و ارجاع به راهور ناجا، تهیه و تدوین بروشور درخصوص برداشت غلات (گندم) با کمباین در جهت آموزش و بالا بردن سطح علمی کمباینداران و تشکیل شش اکیپ معاینه فنی و کنترل ریزش جهت بازرسی، بررسی و معاینه فنی کمباین ها قبل از برداشت از جمله این اقدامات است. 
 
وی از آغاز برداشت محصول گندم استان خبرداد و گفت: سطح زیر کشت مزارع جو، کلزا و گندم آبی استان به ترتیب 23 هزار و 50، 620 و هشت هزار و 245 هکتار می باشد که از این سطح حدود 600 هکتار مزارع تکثیر طبقات بذری گندم و جو را تشکیل می دهد.
 
استان قم 0.46 درصد اراضی قابل کشت کشور معادل 70 هزار هکتار را دارا می باشد و در مقابل آن 0.56 درصد تولید محصولات کشاورزی کشور را بر عهده دارد.
 
از کل اراضی قابل کشت در قم، 52 هزار هکتار مخصوص محصولات زراعی مانند گندم، جو، یونجه و ذرت است و 18 هزار هکتار باقی مانده نیز مربوط به محصولات باغی از جمله پسته و گیلاس است.
 
سالانه 765 هزار تن محصولات کشاورزی در قم تولید می شود که 468 هزار و 418 تن آن مربوط به محصولات باغی و زراعی می باشد؛ پیش بینی می شود امسال حدود 80 هزار تن جو و 30 هزار تن گندم در استان قم برداشت شود.
 
هفت درصد تخم مرغ، چهار درصد گوشت قرمز، 1.4 درصد شیر و 1.2 درصد گوشت سفید کشور در استان قم تامین می شود.ک/1
منبع:ایرنا

نوشته شده در 06/03/1394 چهارشنبه ساعت 14:38:31 توسط مهندس احمد یزدانی


بازگشت به صفحه میوه کاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید
روش فعالیت در انجمن کشاورزی


فن پیج فیس بوک بساک
 

فن پیج انجمن متخصصان کشاورزی بساک

 

 


همه چیز در مورد پسته
همه چیز در مورد انجیر
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی