همه چیز در مورد گوجه فرنگی
همه چیز در مورد سیب زمینی
همه چیز در مورد بادمجان
همه چیز در مورد فلفل
پر بازدید ترین خبرهای کشاورزی
کامل ترین مقاله از کاشت تا برداشت کلم پیچ
کامل ترین مقاله از کاشت تا برداشت کلم پیچ

کامل ترین مقاله از کاشت تا برداشت کلم پیچ

 
دنیای کلم ها بسیار متنوع است ولی بیشترین مصرف و کاشت کلم در ایران ابتدا کلم پیچ است
در رابطه با کشت کلم چقدر اطلاعات مفید دارید؟؟؟
از زمان کشت و مراحل داشت کلم و مخصوصا مبارزه با آفات و بیماری های کلم چه اطلاعاتی دارید؟؟؟
پس برای دانستن پاسخ های فوق با ما همراه باشید
 
کامل ترین مقاله از کاشت تا برداشت کلم پیچ
در بین کلم ها که به تیره چلیپاسانان وابسته هستند، انواع مهمی از جمله کلم پیچ، گل کلم، کلم تکمه ای و کلم قمری وجود دارد که به طور مختصر به روش کاشت، داشت و برداشت کلم پیچ اشاره می شود.
کلم پیچ و یا همان کلم برگ :
CABBAGE
.Brassica oleracea var. capitata L
Ornamental Cabbage, Red Cabbage, Savoy Cabbage
BRASSICACEAE
کاشت، داشت و برداشت کلم پیچ
 
خصوصیات گیاه شناسی کلم پیچ :
کلم پیچ گیاهی بومی اروپاست. دارای ریشه سطحی و کوتاه می باشد. برگ ها در کلم پیچ بر روی ساقه کوتاه و نسبتا ضخیمی به صورت یک مجموعه کروی شکل ظاهر می شوند. کلم پیچ نسبت به طول روز (مانند کاهوها) حساس نیست. کلم پیچ، مهم ترین گیاه این گروه بوده و از گیاهان فصل خنک به شمار می رود. برخی از رقم های این سبزی دمای زیر صفر را تا حدود ۹- درجه سلسیوس تحمل می کنند. کلم در خاک های سبک و حاصلخیز محصول بسیار خوب و زودرس می دهد. گرده افشانی کلم ها با باد و حشرات انجام می گیرد. کلم پیچ نسبت به طول روز حساس نیست (روز خنثی). مرحله زایشی کلم پیچ در مناطق معتدل تنها با تأثیر سرما یا بهارش، در سال دوم انجام می گیرد. طولانی شدن دوره نونهالی نیز، تغییر فاز رویشی به زایشی را به دنبال دارد. بعد از بهارش، ساقه گل دهنده به طول ۵/۱ تا ۲ متر ظاهر می شود. گل ها زرد براق و دارای ۴ کاسبرگ، ۴ گلبرگ و ۶ پرچم هستند. کلم پیچ در سال اول تشکیل پیچ و در سال دوم میوه و بذر می دهد.
برگ های خارجی تحت شرایط دمای بالا کاهش می یابد. گرده افشانی خودگشن ولی دگرگشنی نیز گزارش شده است. تحت شرایط دمای بالا، کلم پیچ چندین سال در مرحله رویشی باقی خواهد ماند. دمای بالا پس از بهارش می تواند گلدهی را به تأخیر بیاندازد و یا آن را متوقف کند.
کلم پیچ دارای سه دسته مشخص است:
الف : کلم پیچ سفید (B.o.var.c.f. alba) که مهمترین سبزی این گروه است.
کلم پیچ سفید (B.o.var.c.f. alba)
 
ب : کلم پیچ قرمز (B.o.var.c. f. rabra).
 کلم پیچ قرمز (B.o.var.c. f. rabra).
 
ج: کلم پیچ میلان (B.o.var.c. f. sabuda) که دارای برگهای ناصاف و مجعد با رنگ سبز متمایل به آبی است.
کلم پیچ میلان (B.o.var.c. f. sabuda) 
 
هر یک از دسته های مذبور از حیث شکل بوته دارای تیپهای مختلفی مثل گرد، کشیده و یا قلب گاوی هستند. در بین دسته های فوق انواع زودرس، نیمه زودرس، میان رس ( پاییزه ) و دیررس ( زمستانه) نیز مشاهده میشود.
نیازهای اکولوژی :
کلم پیچ طالب آب و هوای معتدل است. دمای بهینه برای رشد رویشی بین ١۵ تا٢٠ و حداقل آن برای رشد رویشی حدود ١درجه سانتیگراد است. بطورکلی دمای کمتر از ١٠ و بالای ٢۵ درجه سانتیگراد شرایط مطلوبی را برای تولید این گیاه فراهم نمی کند. کلم پیچ در شرایط آب و هوایی خنک و رطوبت زیاد به خوبی رشدکرده و درمقابل یخبندان نیز بخوبی مقاومت می کند.
بسته به نوع و روش مقاوم کردن نشاء ها در خزانه زمانی که نشاء های جوان بعد از انتقال از خزانه در دمای منهای ٣ تا منهای ١٠ درجه سانتی گراد قرارگیرند، خسارت یخبندان بوجود میآید. مقاوم کردن تدریجی نشاءها در مدت بیش از چند هفته به هوای بیرون باعث می شود که گیاهان جوان حتی یخبندانهای تا ٢٠ ـ درجه را تحمل کنند. کلم پیچ درمناطق معتدل بعنوان گیاه بهاره یا پاییزه و درمناطق گرمسیر بعنوان گیاه زمستانه کشت میشود.
حتما بخوانید  چرخه زندگی پروانه سفیده بزرگ و کوچک کلم
کلم پیچ تحت شرایط دمای بالا کلم پیچ چندین سال در مرحله رویشی باقی خواهد ماند. دما بالا پس از سرما می تواند گل دهی را به تأخیر بیاندازد و یا آن را متوقف کند.
انواع زودرس کلم پیچ سفید حدود ٣ ـ ۴ هفته پس از بذر باشی یعنی نشاء هایی با ٣ ـ ۵ برگ در مقابل بروز سرما مقاومند. رطوبت هوای زیاد نیز درعملکرد محصول تأثیر زیادی دارد. زمین های عمیق و سنگین با سطح آب زیرزمینی حدود یک متر، شرایط مناسبی را برای تولید کلم ها فراهم می کنند. از این نظر شمال ایران برای کشت انواع کلم ها مناسب است. PH مناسب رشد ۶ تا ۵/۶ است ولی در PH ۵/۵ تا ۷ نیز رشد اقتصادی دارد.
روش و زمان کاشت و تکثیر کلم پیچ:
تهیه زمین: زمین اصلی را قبل از کشت در پانیز شخم عمیق زده و ۱۵ تا ۲۰ تن در هکتار کود دامی به آن اضافه می کنیم و در بهار، مجدداً زمین را شخم زده و بعد از دیسک زدن کودهای شیمیایی مورد نیاز را بسته به بافت خاک اضافه نمود و مجدداً زمین را دیسک زده و مااله می کشیم و با خط کش خطوطی به فواصل ۷۰ سانتی متر ایجاد نموده و بعد نشاءها روی پشته ها کشت می گردد.
کاشت: سه روش دارد. الف) کاشت مستقیم بذر در مزرعه: که این روش در ایران متداول نیست. ب) کاشت در خزانه فضای باز: که این روش مرسوم ایران است. ج) کاشت در شاسی سرد: که باعث کوتاه شدن دوره رشد محصول می گردد.
روش و زمان کاشت و تکثیر کلم پیچ
 
در مناطق گرم، کلم در اواسط پاییز و در مناطق سردسیر در اواخر زمستان و یا اوایل بهار به صورت نشاکاری و یا کاشت مستقیم بذر کاشته می شود. در روش کاشت مستقیم بذر، بذرها روی ردیف هایی که فاصله آن ها حدود ۹۰ سانتیمتر است کاشته می شوند. پس از تنک کردن، باید فاصله بوته ها از یکدیگر، ۴۵ تا ۶۵ سانتیمتر باشد. در روش کاشت در خزانه، بذر کلم را معمولاً در خزانه افشانده و نهال جوان را به زمین اصلی منتقل می کنند. زمان بذرپاشی در خزانه نسبت به انواع کلم متفاوت است. برای مثال کلم های زودرس را در دی و بهمن و انوع نیمه زودرس از بهمن تا اواخر اسفند و انواع پائیزه را می توان تا اواسط اردیبهشت نیز خزانه گرفت. کلم های دیررس در اواسط مرداد خزانه گرفته می شود. دوره پرورش کلم ها در خزانه معمولاً بین ٧ ـ ٨ هفته است. مقدار بذر برای انواع زودرس و پاییزه ۸ ـ۲  گرم در یک متر و هر ١٠ گرم بذر مرغوب برای ١٠٠٠ عدد نشاء کلم کافی است. کاشت در زمین اصلی بصورت ردیفی انجام می گیرد و فاصله کاشت نسبت به انواع پررشد و کم رشد و کلم های مختلف فرق می کنند. در نوع زودرس و تابستانه فاصله کاشت ۵٠ × ۴٠ سانتیمتر، نیمه زودرس ۵٠ × ۵٠ سانتیمتر، پاییزه و زمستانه ۶٠× ۶٠ سانتیمتر می باشد. مدت زمان کاشت نشاء در زمین اصلی تا برداشت محصول بسته به انواع کلم ها متفاوت می باشد به عنوان مثال کلم پیچ سفید ۵۵ تا ١۵٠ روز، کلم پیچ قرمز ٧٠ تا ١۵٠ روز و کلم پیچ میلان ۴۵ تا ١۵٠ روز. که این مدت از بهاره تا زمستانه متغیر می باشد.
حتما بخوانید  بهترین روش های مبارزه با علف های هرز
داشت کلم پیچ :
وجین و سله شکنی برای مبارزه با علفهای هرز و تهویه خاک انجام می گیرد. آبیاری در مناطق خشک و دادن کود سرک در زراعت کلم ضروری است. آبیاری بموقع را نباید از نظر دور داشت زیرا آبیاری پس از یک دوره طولانی باعث ترکیدن پیچ کلم می شود. در کشت کلم پیچ، پدیدار شدن بی موقع ساقه گل دهنده و باز ماندن برگ ها، دشواری هایی در پی دارد که اغلب عامل آن ها زود کاشتن بذر، تغییرات ناگهانی دما و نامرغوب بودن بذر می باشد. کلم به نیتروژن و پتاسیم فراوان نیاز دارد و هنگام کاربرد کود شیمیایی، بهتر است آن را به طور نواری در حاشیه بوته ها (به فاصله ۴ تا ۸ سانتیمتری ریشه) به زمین داد.
آفات و بیماری های کلم پیچ:
از آفات مهم کلم ۱ـ شته مومی ۲ـ سفیده کوچک و بزرگ کلم و از بیماری های مهم کلم می توان : ۱ـ پوسیدگی سفید ۲ـ لکه موجی ۳ـ ساق سیاه ـ سفیدک حقیقی، ۵ـ پوسیدگی سیاه باکتریایی، ۶ـ پژمردگی آوندی و ۷ـ تورم ریشه را نام برد.
آفات سفیده بزرگ، کوچک و شته مومی کلم و همچنین بیمار ساق سیاه کلم در مقالات مجزا در سایت به اشتراک گذاشته خواهد شد.
برداشت کلم پیچ :
زمان آن بسته به نوع رقم درمکان های مختلف متفاوت است ولی در کرج از اواخر تیرماه شروع و تا پایان آذرماه ادامه می یابد. برداشت محصول زمانی صورت می گیرد که گیاه حالت کروی به خود گرفته، برگ ها به طوری محکم و سفت روی هم پیچیده شده و به حجم یا اندازه طبیعی خود رسیده باشند. برای برداشت، ساقه گیاه در نزدیکی سطح خاک، با چاقو بریده می شود و سپس محصول به بازار ارسال می گردد. مقدار محصول بسته به انواع کلم ها متفاوت بوده و بین ۳۰ تا ۶۰ تن در هکتار است.
انبارداری: محصولی که خوب برداشت شده در دمای صفر تا ۵/۴ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی ۹۰ تا ۹۸% به مدت ۵ ماه باقی می ماند.
ارزش غذایی کلم پیچ:
استفاده از کلم ها در انواع غذاها و سالاد متداول است. مقدار ویتامین ث و املاح معدنی کلم پیچ سفید بیشتر از کلم پیچ قرمز و میلان است. مقدار پروتئین نیز بین ۵/۱ تا ۵/۴ درصد در انواع کلم ها متفاوت است. برخی از گزارشات حاکی از این است که آب کلم پیچ، تأثیر مثبتی بر روی اولسر دستگاه داشته و مصرف زیاد آن عارضه سرطان روده را برطرف می کند. طعم تلخ کلم ها مربوط به ماده گلوکوزینات می باشد.
هشدار:
مصرف کلم برای افرادی که مبتلا به امراض معده و روده هستند به علت وجود ماده استیل کولین توصیه نمی شود. مصرف بیش از حد کلم، همانند عدم مصرف کافی ید، سبب ناراحتی های گوآتر می گردد.

نوشته شده در 01/10/1395 چهارشنبه ساعت 19:56:42 توسط samira


بازگشت به صفحه سبزیکاری


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید