کاهش پنج میلیون هکتاری سطح جنگل‌ها
کاهش پنج میلیون هکتاری سطح جنگل‌ها

 کاهش پنج میلیون هکتاری سطح جنگل‌ها

طی سال‌های اخیر، سطح جنگل‌ها از 18 میلیون هکتار به 12 میلیون هکتار کاهش پیدا کرده است که نشان‌دهنده افت عرصه‌های جنگلی و از بین رفتن درختان جنگلی بوده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی امروز در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: نگاهی به آمارها نشان می‌دهد عرصه‌های جنگلی به دلایل مختلف نظیر برداشت بی‌رویه چوب، قاچاق آن و شیوع بیماری‌ها از 18 میلوین هکتار به کمتر از 12 ملیون هکتار رسیده است.

محمدتقی توکلی افزود: هرچند یکی از عوامل مؤثر بر کاهش عرصه‌های جنگلی را باید قاچاق چوب دانست، اما استفاده کشاورزان از سوخت‌های فسیلی نظیر چوب برای تأمین گرمای زمستان را نمی‌توان انکار کرد.

وی خاطرنشان کرد: هرساله بخش قابل توجهی از درختان سبز تبدیل به ذغال مصرفی روستاییان در زمستان می‌شوند که ناشی از نبود تمهیدات لازم برای تأمین سوخت مورد نیاز روستاییان حاشیه جنگل‌ها است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نگاهی به ذخایر آزاد و قواعد صیانت از جنگل این نکته را برای سرمایه‌گذاران و دولت‌مردان مشخص می‌کند که گاهی واردات چوب و سرمایه‌گذاری برای تأمین سوخت، بهترین راه‌حل برای حفظ جنگل‌ها است، چرا که قطع درخت یکی از آسیب‌هایی است که جبران‌ناپذیر است و نمی‌توان به‌سادگی آن را پوشش داد؛ لذا همزمان با کنترل قاچاق چوب، میزان واردات، توزیع آن و همچنین سرمایه‌گذاری برای تأمین سوخت مورد نیاز مردم منطقه جنگل‌نشین توسط وزارتخانه‌های ذی‌ربط ضروری است./

منبع : ایانا


نوشته شده در 19/05/1393 ساعت 14:49:05 توسط مهندس پرویزی


بازگشت به صفحه فضای سبز


امتیاز شما به این مطلب

در کادر زیر نظر خود را درج نمایید
 refresh
کد امنیتی را وارد نمایید